Radio Białystok | Wiadomości | W Czerwonym Borze upamiętniono dawnych funkcjonariuszy Straży Więziennej [zdjęcia]

W Czerwonym Borze upamiętniono dawnych funkcjonariuszy Straży Więziennej [zdjęcia]

autor: Paweł Wądołowski

12.10.2021, 17:29, akt. 17:42

W Katyniu zginęli nie tylko żołnierze i policjanci. Zamordowano także funkcjonariuszy przedwojennej Straży Więziennej - mówił podczas uroczystości w Zakładzie Karnym w Czerwonym Borze wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.

Fot. Paweł Wądołowski
Fot. Paweł Wądołowski

Przy placu apelowym w Czerwonym Borze stanęły tablice upamiętniające dwóch funkcjonariuszy z Zakładu Karnego w Łomży zamordowanych na Wschodzie. Pamięć o nich, to część tradycji obecnej Służby Więziennej.


- Właśnie ten etos i tradycje są budowane, między innymi na tym, że wielu oficerów Służby Więziennej, przedwojennej Straży Więziennej, oddało krew za ojczyznę właśnie w tych miejscach kaźni czyli w Katyniu i Miednoje, na Wschodzie. I dzisiejsza Służba Więzienna, jej kierownictwo, funkcjonariusze o tym pamiętają. Co jest niezwykle cenne, sama inicjatywa pochodzi właśnie od funkcjonariuszy, pochodzi od tych, którzy tutaj, w Czerwonym Borze, chcą kontynuować tradycje i pamiętają o tych przedwojennych funkcjonariuszach - mówi Michał Woś.


Jak mówi dyrektor Zakładu Karnego w Czerwonym Borze Zbigniew Jankowski, jego pracownicy przejrzeli listę ofiar katyńskich. Znaleźli na niej dwa nazwiska przedwojennych funkcjonariuszy Straży Więziennej, którzy pracowali w Łomży: Franciszka Kućmierowskiego i Antoniego Binkiewicza.


- Wiemy że byli funkcjonariuszami Zakładu Karnego w Łomży. Wiemy że na pewno zostali zamordowani w Twerze, w ramach Zbrodni Katyńskiej. Wiemy też, że jeden z tych strażników pochodził z okolic Szepietowa, a drugi z Kresów. To jest cała informacja, którą posiadamy na temat tych funkcjonariuszy Straży Więziennej. Musimy pamiętać o naszych bohaterach. W trakcie II wojny światowej zginęło około 15 proc. wszystkich strażników więziennych. Zostali zamordowani przez okupantów rosyjskich i niemieckich - mówi Zbigniew Jankowski.


Przy tablicach upamiętniających zamordowanych funkcjonariuszy uczestnicy uroczystości posadzili dwa dęby.

| red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Osadzeni będą mogli pracować w podlaskich nadleśnictwach

7.10.2021, 18:52

Osadzeni z białostockiego zakładu karnego będą mogli pracować w nadleśnictwach białostockiej dyrekcji Lasów Państwowych. To dla nich szansa na zarobienie pieniędzy i powrót do normalności. W czwartek (07.10) podpisano oficjalne porozumienie w tej sprawie.


Ponad 77 proc. podlaskich osadzonych jest już w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

22.09.2021, 13:57

Szczepią się m.in., żeby chronić swoje zdrowie, ale i żeby wychodzić do pracy poza więzienie. Ponad 77 proc. osadzonych w aresztach śledczych i zakładach karnych administrowanych przez Podlaską Służbę Więzienną jest już w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19. To więcej niż średnia dla całego społeczeństwa w Polsce, bo zaszczepionych jest ok. 50 proc. Polaków.


Czytelnictwo to jeden z elementów resocjalizacji - zaglądamy do wypożyczalni i introligatorni białostockiego AŚ

7.05.2021, 14:40

Z okazji przypadającego jutro (8.05) Ogólnopolskiego Dnia Bibliotekarza i Bibliotek Areszt Śledczy w Białymstoku promował swoją wypożyczalnię i introligatornię.


Rozpoczęły się szczepienia funkcjonariuszy służb mundurowych w Podlaskiem

29.03.2021, 12:13

W Podlaskiem rozpoczęły się szczepienia funkcjonariuszy służb mundurowych. Jako jedni z pierwszych w poniedziałek (29.03) dawkę preparatu firmy AstraZeneca przyjęli funkcjonariusze straży granicznej i służby więziennej.


Podlaska Służba Więzienna obchodzi swoje święto

10.02.2021, 13:37

Dbają o bezpieczeństwo osadzonych i o ich resocjalizację. Podlaska Służba Więzienna w skromniejszych niż zwykle warunkach obchodzi swoje święto. Przez pandemię nie może organizować dużych apeli.


Więźniowie z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze znów będą mogli pracować poza placówką

3.01.2021, 14:09

Więźniowie z Zakładu Karnego w Czerwonym Borze wracają do pracy. Przed pandemią część z nich mogła pracować w firmach za murami więzienia, lecz ze względu na wprowadzone ograniczenia stracili taką możliwość.


Więźniowie remontują budy dla psów z białostockiego schroniska

17.12.2020, 11:00

Dzięki temu psy będą miały ciepłe miejsca do spania. Osadzeni w Areszcie Śledczym w Białymstoku remontują budy dla zwierząt z białostockiego schroniska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 22.10.2021, 07:56

Tykocin Pomnikiem Historiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok