Radio Białystok | Wiadomości | Straż Graniczna: chcielibyśmy, żeby budowa zapory ruszyła jak najszybciej

Straż Graniczna: chcielibyśmy, żeby budowa zapory ruszyła jak najszybciej

13.10.2021, 15:13, akt. 16:46

Posłowie zajmują się w środę (13.10) rządowym projektem specustawy w sprawie budowy muru na granicy z Białorusią.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Według projektu będzie to solidna i wysoka zapora wyposażona w system monitoringu, detekcji ruchu i szereg urządzeń, w tym takich, które uniemożliwią robienie pod nią podkopów.


- Zapora na granicy z Białorusią na pewno nam pomoże. Bardzo byśmy chcieli, żeby jej budowa ruszyła jak najszybciej - podkreśla rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.


Zgodnie ze zgłoszonym przez MSWiA projektem ustawa określi zasady przygotowania i realizacji zabezpieczenia na polskiej granicy stanowiącej granicę zewnętrzną UE. Inwestycja będzie celem publicznym. Projekt zakłada m.in., że nie będą do niej stosowane przepisy odrębne, w tym prawa budowlanego, prawa wodnego czy prawa ochrony środowiska.

Do zamówień związanych z budową bariery nie będzie też stosowane Prawo zamówień publicznych, a kontrolę zamówień sprawować będzie Centralne Biuro Antykorupcyjne. Szacowany koszt budowy planowanej bariery to 1 mld 615 mln zł, z czego 1 mld 500 mln zł to koszt budowy fizycznej bariery, a 115 mln zł urządzeń technicznych.

Szef MSWiA Mariusz Kamiński po przyjęciu projektu przez rząd, zaznaczył, że pomimo zapewnienia dodatkowego wsparcia kadrowego dla oddziałów SG, pomocy żołnierzy Sił Zbrojnych RP i Policji oraz zastosowanych tymczasowych instalacji liczba podejmowanych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej nie maleje.


- W związku z tym należy w trybie pilnym podjąć działania w zakresie budowy solidnej, wysokiej zapory wyposażonej również w system monitoringu oraz detekcji ruchu. Takie zabezpieczenie techniczne granicy sprawdziło się już w innych krajach jako skuteczne rozwiązanie w walce z nielegalną migracją. Sprawdzi się i u nas - podkreślił minister Kamiński.


- Projekt zakłada, że ustawa wejdzie w życie dzień po ogłoszeniu, ze względu na wyjątkową pilność realizacji inwestycji w kontekście istniejących zagrożeń na granicy państwowej. Działania reżimu Łukaszenki wymagały zdecydowanej reakcji naszego rządu - podkreślił Mariusz Kamiński.


źródło: PAP, IAR | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


ABW zatrzymała Polaka podejrzanego o szpiegostwo na rzecz Białorusi

13.10.2021, 10:22

ABW zatrzymała obywatela Polski podejrzanego o szpiegostwo na rzecz białoruskiego wywiadu - poinformował w środę (13.10) rzecznik koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. Zatrzymany mężczyzna trafił na trzy miesiące do aresztu.


W październiku już ponad 6 tysięcy nielegalnych prób przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

13.10.2021, 09:05

Kolejnym 470 próbom przekroczenia zielonej granicy z Białorusią zapobiegli minionej doby (12.10) strażnicy graniczni.


Jak Irakijczycy nielegalnie docierają do Polski? - rozmawiamy z jednym z imigrantów

12.10.2021, 15:49

W jaki sposób nielegalni imigranci przekraczają polsko-białoruską granicę, czy mogą wrócić i czym ryzykują? - o tym naszemu reporterowi Ryszardowi Minko opowiedział jeden z zatrzymanych w Polsce migrantów z Iraku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr

fot. Anna Petrovska
REGION
22.05.2022, 19:00, akt. 23.05.2022, 12:38

Rocznica tragedii we wsi Potokaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok