Radio Białystok | Wiadomości | "Bez promili na drodze" - program resocjalizacji dla skazanych za prowadzenie pod wpływem alkoholu

"Bez promili na drodze" - program resocjalizacji dla skazanych za prowadzenie pod wpływem alkoholu

autor: Grzegorz Pilat

13.10.2021, 17:55, akt. 18:38

Ma uświadamiać skazanym nie tylko, jakie zachowania mogą doprowadzić do wypadku, ale też nauczyć ich pierwszej pomocy. Program "Bez promili na drodze" realizują, we współpracy z innymi instytucjami, pracownicy Zakładu Karnego w Białymstoku.

fot. Grzegorz Pilat
fot. Grzegorz Pilat

Program resocjalizacji "Bez promili na drodze" - relacja Grzegorza Pilata

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Zakładzie Karnym w Białymstoku przebywa ponad 250 osadzonych - 31 proc. z nich to skazani za przestępstwa na drodze: jazdę pod wpływem alkoholu lub narkotyków czy spowodowanie wypadku - informuje dyrektor białostockiego zakładu Małgorzata Błażewicz. Dlatego - jak mówi - program "Bez promili na drodze" jest bardzo potrzebny.

W środę (13.10) w Zakładzie Karnym podpisano porozumienie w sprawie tego programu między zakładem a Komendą Miejską Policji w Białymstoku, Grupą  Ratowniczą "Nadzieja", Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego i Inspekcją Transportu Drogowego w Białymstoku.

Jak mówiła Małgorzata Błażewicz, program realizowany jest w zakładzie od 2019 r. z dużym powodzeniem, a dzięki podpisanemu porozumieniu zostanie rozwinięty.


- Jest to program skierowany do skazanych odbywających karę pozbawienia wolności w związku z popełnieniem przestępstwa komunikacyjnego. Bardzo często te przestępstwa popełniają osadzeni, będąc pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających. Działania, które chcemy jeszcze bardziej ukierunkować, związane są z instytucjami, które będą nam w realizacji tego programu pomagać - powiedziała dyrektor białostockiego zakładu karnego.


Program zakłada uczestnictwo skazanych w serii zajęć podzielonych na bloki tematyczne. Policja będzie opowiadać m.in. o ryzykownych i nieodpowiedzialnych zachowaniach na drodze, a także konsekwencjach prawnych. Ratownicy przeprowadzą szkolenia z udzielania pierwszej pomocy, pracownicy WORD-u przybliżą uczestnikom zasady bezpieczeństwa na drodze, a inspektorzy opowiedzą o wpływie na bezpieczeństwo np. zmęczenia kierowcy.


źródło: PAP | red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


(Nie) Trzeźwy poranek w regionie

27.07.2021, 13:14

To z całą pewnością nie był trzeźwy poranek na podlaskich drogach. Tak policjanci podsumowują poniedziałkową akcję.


Będą wyższe kary dla pijanych kierowców - zapowiada rząd

16.07.2021, 07:27

Wysokość składki OC uzależniona od liczby punktów karnych; kasowanie punktów po upływie 2 lat, a także zaostrzenie kar m.in. w przypadku prowadzenia auta po pijanemu - to tylko niektóre założenia zmian w zakresie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw, które przyjęła we wtorek (13.07) rada ministrów. Założenia zmian zostały przedłożone przez ministra infrastruktury.


Śmiertelne potrącenie rowerzysty. 21-latek kierował pod wpływem alkoholu

15.07.2021, 17:56

Do śmiertelnego wypadku doszło na drodze wojewódzkiej Białystok - Supraśl.


Z trudem prowadzili pojazdy. Przyczyna - alkohol

15.07.2021, 08:50

Byli tak pijani, że z trudem prowadzili pojazdy. Dwóch kierowców tirów, którzy mieli po niemal 3,5 promila alkoholu w organizmie, zatrzymali podlascy policjanci.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 22.10.2021, 07:56

Tykocin Pomnikiem Historiiźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok