Radio Białystok | Wiadomości | Wiosną pierwsi chorzy mają być przyjęci do stacjonarnego hospicjum Proroka Eliasza w Makówce

Wiosną pierwsi chorzy mają być przyjęci do stacjonarnego hospicjum Proroka Eliasza w Makówce

autor: Renata Reda

14.10.2021, 16:34, akt. 16:39

Do maja ma być ukończona budowa pierwszego na terenach wiejskich w Podlaskiem hospicjum stacjonarnego.

© justocker- stock.adobe.com
© justocker- stock.adobe.com

Hospicjum tworzy w Makówce w gminie Narew Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza. Teraz otrzymała duże wsparcie z Fundacji Biedronki, która zaoferowała 7 milionów 600 tysięcy złotych. Dzięki temu roboty budowlane znacznie przyspieszyły.

Na budowie pracuje teraz równocześnie kilka ekip. Fundacja Biedronki, która stała się głównym sponsorem przedsięwzięcia, na bieżąco opłaca rachunki za poszczególne etapy robót.

Kwota, którą zaoferowała, wystarczyłaby na powstanie hospicjum, gdyby nie epidemia. Znacząco wzrosły ceny materiałów, dlatego wciąż brakuje około 3 milionów złotych - mówi doktor Paweł Grabowski - prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza.

Dodaje, że nadal trwa zbiórka pieniędzy, a czas jest bardzo ważny.

Obiekt musi być gotowy na przyjęcie pacjentów do maja, by móc zawrzeć umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. A takie kontrakty podpisywane są raz na 5 lat, jeśli w przyszłym roku nie będzie umowy, to wszystko przeciągnie się w czasie na kolejnych kilka lat - mówi doktor Grabowski.

Podkreśla, że jeśli nie uda się na czas wykończyć całego obiektu, to wiosną otwarta będzie przynajmniej jego część, by przyjąć pierwszych pacjentów.

Hospicjum w Makówce będzie stacjonarnym miejscem opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi u kresu ich życia. Dodatkowo będzie tam siedziba hospicjum domowego z wypożyczalnią sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego. Będzie też miejsce na szkolenia i warsztaty.

Docelowo w hospicjum będzie miejsce dla 36 najciężej chorych osób. Budowa placówki rozpoczęła się w 2019 roku. W województwie podlaskim jest tylko siedem placówek zapewniających pacjentom opiekę na oddziale medycyny paliatywnej/w hospicjum stacjonarnym.

| red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pierwszy piknik charytatywny na rzecz hospicjum w Makówce

2.10.2021, 08:43

Będą atrakcje dla dzieci i dorosłych, przy okazji można wesprzeć budowę pierwszego wiejskiego hospicjum na Podlasiu. W Narwi w sobotę (2.10) odbędzie się piknik charytatywny.


Bieg Bison Ultra-Trail - będzie można wesprzeć budowę wiejskiego hospicjum w Makówce

29.09.2021, 16:08

Około trzech milionów złotych brakuje do ukończenia budowy wiejskiego hospicjum dla osób przewlekle chorych. Powstaje ono w Makówce w gminie Narew.


Piknik charytatywny na rzecz hospicjum w Makówce

30.09.2021, 18:30

Cały dochód z pikniku wesprze budowę pierwszego wiejskiego hospicjum na Podlasiu.


Opieka hospicyjna na wsi

23.06.2021, 16:46

Innowacyjne projekty Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok