Radio Białystok | Wiadomości | Hajnówka: zwołano sztab kryzysowy w związku z coraz większą liczbą imigrantów w szpitalu

Hajnówka: zwołano sztab kryzysowy w związku z coraz większą liczbą imigrantów w szpitalu

autor: Adam Janczewski

19.10.2021, 10:25, akt. 10:35

Taka sytuacja może doprowadzić nawet do paraliżu hajnowskiego szpitala. Coraz więcej cudzoziemców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską trafia do tej placówki.

źródło: wrotapodlasia.pl
źródło: wrotapodlasia.pl

Zwołano sztab kryzysowy w związku z coraz większą liczbą imigrantów w hajnowskim szpitalu - relacja Adama Janczewskiego

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


We wrześniu i sierpniu były to pojedyncze przypadki. Od października jest kilku, kilkunastu takich pacjentów dziennie. Między innymi o tym problemie dyskutowali samorządowcy, przedstawiciele szpitala i służb na posiedzeniu sztabu kryzysowego zwołanym w poniedziałek (18.10) przez starostę hajnowskiego.


Na zarządzaniu kryzysowym otrzymaliśmy ważne informacje od wszystkich służb, które można generalnie doprowadzić do jednego wniosku - przekroczeń granicy jest coraz więcej. Najważniejsze jest, aby nie pozostawić cudzoziemców, którzy nielegalnie przekraczają granicę, samym sobie. Ci, którzy potrzebują opieki medycznej, otrzymują ją w naszym szpitalu - podkreśla starosta hajnowski Andrzej Skiepko.


Podczas sztabu kryzysowego o sytuacji w szpitalu mówił wicedyrektor tej placówki Tomasz Musiuk.


Coraz większy napór migrantów i coraz większe liczby pacjentów mogą spowodować blokadę w funkcjonowaniu SOR-u, a później również szpitala - przyznaje dr Tomasz Musiuk.


Według burmistrza Hajnówki Jerzego Siraka, sytuacja w mieście będzie coraz bardziej trudna.


Hajnówka jako miasto nie jest w tej bezpośredniej strefie objętej stanem wyjątkowym, ale zdajemy sobie sprawę, że te problemy graniczne dotyczą również naszego miasta. Hajnowski szpital jest placówką, do której z granicy najczęściej trafiają osoby, które takiej pomocy potrzebują. Musimy się liczyć, że takie sytuacje będą - na obszarze Puszczy Białowieskiej to przekraczanie granicy być może jest łatwiejsze, więc musimy się liczyć, że cudzoziemcy będą docierali również do Hajnówki - uważa burmistrz.


Straż graniczna informuje, że tylko w październiku odnotowano około 10 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

W związku z kryzysem migracyjnym w 115 miejscowościach województwa podlaskiego obowiązuje stan wyjątkowy. W powiecie hajnowskim to 33 miejscowości: Zubacze, Piszczatka, Połowce, Stawiszcze, Czeremcha, Wólka Terechowska, Kuzawa, Opaka Duża, Pohulanka, Policzna, Biała Straż, Wojnówka, Starzyna, Górany Gród, Klakowo, Krugłe, Wygon, Wierzchowskie, Podolany, Białowieża, Zastawa Krzyże, Gruszki, Stare Masiewo, Masiewo Nowe, Babia Góra.

 

| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Andrzej Skiepko

19.10.2021, 07:41

"Myślę, że spotkanie z panem wojewodą też dużo da, aby wyjaśnić pewne sprawy związane chociażby z procedurą przyjmowania, leczenia i później wypuszczania cudzoziemców. Tak naprawdę nie wiemy, kto może w ogóle zapłacić za leczenie w szpitalu" - mówi Andrzej Skiepko.


Tomasz Musiuk

13.10.2021, 17:12

Sytuacja na granicy odbija się na pracy szpitala. - Każdego dnia, nie wiadomo, o której godzinie, zostaje nam przywożonych kilka - kilkanaście osób naraz. Do tego dochodzi problem językowy - mówi Tomasz Musiuk.


Syryjczyk uciekł ze szpitala w Hajnówce - informuje Straż Graniczna

12.10.2021, 13:09

Cudzoziemca odnaleziono w niedzielę (10.10) w okolicy miejscowości Szymki przez aktywistów i lekarzy z Grupy Medyków - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

źródło: Urząd Miejski w Białymstoku
BIAŁYSTOK
30.11.2021, 13:54, akt. 15:24

Kończy się ósmy sezon BiKeRaźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok