Radio Białystok | Wiadomości | Caritas Polska organizuje wsparcie dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy

Caritas Polska organizuje wsparcie dla migrantów na polsko-białoruskiej granicy

20.10.2021, 15:57, akt. 16:23

Tysiąc pakietów Helps Pack, zawierających ogrzewacz do rąk, batony energetyczne, koc termiczny i wodę dostarczy do diecezjalnych oddziałów Caritasu i przygranicznych parafii Caritas Polska – poinformowało biuro prasowe Caritasu Polska.

Źródło: Caritas Archidiecezji Białostockiej
Źródło: Caritas Archidiecezji Białostockiej

Caritas Polska organizuje transporty humanitarne do ośrodków

Caritas Polska od początku obecnego kryzysu migracyjnego organizuje transporty humanitarne do ośrodków, do których trafiają cudzoziemcy (m.in. w Białej Podlaskiej, Łukowie, Horbowie, Bezwoli, Czerwonym Borze, Białymstoku, Lininie, Dębaku), dostarczając żywność, środki czystości, artykuły higieniczne, koce, itp. Caritas Polska wspiera również finansowo oddziały diecezjalne Caritasu, które są w stałym kontakcie z działającymi na ich terenie ośrodkami i reagują na bieżąco na ich potrzeby – zaznaczyli autorzy komunikatu przekazanego w środę (20.10).

Poinformowali, że w ostatnich dniach dyrektor Caritasu Polska ks. Marcin Iżycki spotkał się z proboszczami przygranicznych parafii, aby omówić metody działania na miejscu, w rejonie objętym stanem wyjątkowym. W spotkaniach uczestniczyli dyrektorzy oddziałów diecezjalnych Caritasu i dwaj ordynariusze diecezjalni: bp Piotr Sawczuk z diecezji drohiczyńskiej i bp Kazimierz Gurda z diecezji siedleckiej.

Podczas spotkania ustalono, że do oddziałów diecezjalnych Caritasu i przygranicznych parafii zostanie dostarczona kolejna partia tysiąca pakietów Helps Pack, które mogą być przekazywane osobom potrzebującym pomocy.

"To małe plecaki, w każdym znajduje się ogrzewacz do rąk, są batony energetyczne, koc termiczny i woda" – wyjaśnił ks. Iżycki. Dodał, że pakiety mają trafić do osób, które bezpośrednio zgłoszą się po pomoc do parafii, do parafian, którzy będą chcieli nieść pomoc napotkanym migrantom i uchodźcom oraz do organizacji i wolontariuszy, którzy pomagają w regionie przygranicznym. Będą dostępne również dla Straży Granicznej.

Dyrektor Caritasu Polska poinformował proboszczów o możliwości otrzymania dofinansowania przez parafie i parafialne zespoły Caritasu na zakup żywności i artykułów pierwszej potrzeby dla osób zgłaszających się po pomoc – np. ciepłych kurtek, skarpet, rękawiczek, czapek lub bielizny.

Zaapelował też o zorganizowanie w każdej parafii przygranicznej parafialnego zespołu Caritasu lub punktu pomocy Caritasu tak, by "parafia stała się miejscem spotkania, modlitwy, wymiany doświadczeń i zaangażowania w skuteczną pomoc dla migrantów i uchodźców".

Cytowany w komunikacie dyrektor Caritasu Archidiecezji Białostockiej ks. Jerzy Sęczek poinformował, że białostocki Caritas przekazał dotychczas sześć transportów z artykułami pierwszej potrzeby do: tymczasowego ośrodka pobytu dla afgańskich rodzin, nowo utworzonego ośrodka strzeżonego dla rodzin cudzoziemców w Białymstoku, placówek Straży Granicznej w Krynkach i Kuźnicy i parafii w Michałowie (w celu rozdzielenia wśród okolicznych parafii i placówek Straży Granicznej). W transportach znajdowały się artykuły spożywcze, woda, koce, odzież, termosy, artykuły dziecięce, higieniczne, środki czystości, a także pakiety Helps Pack od Caritasu Polska.

Chodzi o to, aby człowiek, który jest głodny, zmarznięty, wyczerpany, otrzymał w pierwszej kolejności pomoc, zanim jakakolwiek procedura się rozpocznie. To jest nasza rola. Nie oceniamy, czy ktoś znalazł się w Polsce legalnie, czy też nie

– zaznaczył ks. Sęczek.

Dodał, że białostocki Caritas wydaje również paczki i odzież w Centrum Pomocy Samarytanin przy ul. Kolejowej 26A w Białymstoku.

"Osoby zgłaszające się do centrali, czyli biura Caritasu Archidiecezji Białostockiej, w ramach prawa, informujemy o możliwym wsparciu, jakie imigranci i uchodźcy mogą otrzymać" – mówił.

Autorzy komunikatu poinformowali, że w pomoc dla migrantów zaangażowany jest również Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W ośrodku dla cudzoziemców w Krośnie Odrzańskim i w jego filii w Wędrzynie, uruchomionej ze względu na duży napływ cudzoziemców w ostatnim czasie, przebywa kilkaset osób.

"W październiku, we współpracy z Caritasem Polska, przekazaliśmy do ośrodka pomoc rzeczową. W pakietach pomocowych przygotowanych dla 300 osób znalazły się proszki do prania, pasty i szczoteczki do zębów, szampony, żele do kąpieli, dezodoranty, pianki i żele do golenia, klapki oraz ciepłe bluzy – przekazała rzeczniczka zielonogórsko-gorzowskiego Caritasu Sylwia Grzyb.

Akcję można wesprzeć, przekazując pieniądze za pośrednictwem strony caritas.pl/afganistan, dokonując wpłaty na konto 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 (tytuł wpłaty: Afganistan) lub wysyłając SMS-a o treści AFGANISTAN pod numer 72052 (koszt 2,46 zł).

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Michałowie działa punkt pomocy imigrantom - trwa akcja informacyjna dla mieszkańców

6.10.2021, 16:19

Poprzez plakaty, media społecznościowe, ale i bezpośredni kontakt z mieszkańcami wolontariusze i urzędnicy z magistratu w Michałowie, gminy położonej niedaleko granicy z Białorusią, informują o możliwości udzielenia pomocy imigrantom. W miejscowości ruszył specjalny punkt pomocy.


Caritas przekaże przygranicznym parafiom i Straży Granicznej pakiety pomocowe dla imigrantów

5.10.2021, 15:52

Pakiety pomocowe przygotowane dla imigrantów przez Caritas Polska trafią do kościołów na terenach przygranicznych objętych stanem wyjątkowym i do Straży Granicznej – poinformowała we wtorek (05.10) organizacja. Decyzje podjęto po wizycie w rejonie przy granicy z Białorusią w woj. podlaskim.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok