Radio Białystok | Wiadomości | Audycje internetowe, płyta i digitalizacja archiwaliów - plany Teatru Dramatycznego

Audycje internetowe, płyta i digitalizacja archiwaliów - plany Teatru Dramatycznego

autor: Olga Gordiejew

28.10.2021, 18:38, akt. 18:58

Mimo remontu głównej sceny, to będzie wyjątkowy sezon. Teatr Dramatyczny otrzymał blisko 1,5 mln zł na realizację ośmiu projektów artystycznych z budżetu Ministerstwa Kultury i Województwa Podlaskiego.

fot. Olga Gordiejew
fot. Olga Gordiejew


Pieniądze przeznaczone będą m.in. na prezentację białostockich spektakli za granicą - mówi dyrektor Teatru Dramatycznego Piotr Półtorak.

Już w listopadzie i grudniu Teatr Dramatyczny w Białymstoku pokaże w Gruzji i Armenii swoje dwa spektakle - "Błoto" i "Treny" - w ramach projektów "Kierunek Telawi" i "Kierunek Erywań". To kolejny krok w pogłębianiu wieloletniej współpracy Teatru Dramatycznego z placówkami ze wschodniej Europy. Na przełomie września i października gościły w Białymstoku m.in. grupy teatralne z Telawi i Erywania. Teraz przyszedł czas na rewizytę.

W listopadzie i grudniu Teatr zrealizuje też projekty z pogranicza teatru i edukacji kulturalnej: warsztaty "Teatr - Lubię to! Sezon 3" i "Poezja - Lubię to!". Chodzi o to, by przybliżyć młodzieży literaturę romantyczną, zwłaszcza twórczość najwybitniejszych przedstawicieli polskiego romantyzmu, czyli Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego czy Cypriana Kamila Norwida.

Jak podkreśla zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego Martyna Faustyna Zaniewska, w ramach programu "Kultura cyfrowa 2021" Teatr zdigitalizuje 5 tys. obiektów - materiałów związanych z tworzeniem spektakli w Teatrze Dramatycznym od 1944 roku. Są to m.in. afisze, scenariusze, archiwalne fotografie czy projekty scenografii i kostiumów. Teatr rozbuduje też system oświetleniowy o kolejne reflektory. Kupi rzutniki multimedialne. Nowe urządzenia będą służyły w czasie prezentacji spektakli na gościnnych scenach.

Teatr Dramatyczny planuje też nagranie i wydanie płyty z utworami ze spektaklu "Sopoćko". Na wydawnictwie znajdą się psalmy, które wykonają aktorzy Teatru Dramatycznego w nowych aranżacjach, przygotowanych przez kompozytora i aranżera Marka Kubika. Płyta powstawać będzie m.in. w Polskim Radiu Białystok.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


88 milionów złotych trafi do Podlaskiego Instytutu Kultury i Teatru Dramatycznego w Białymstoku

27.10.2021, 18:13

88 milionów złotych trafi do Podlaskiego Instytutu Kultury i Teatru Dramatycznego w Białymstoku Rządowego Funduszu "Polski Ład". To będą pieniądze przede wszystkim na remonty i wyposażenie.


"Kopciuszek" na początek sezonu w Teatrze Dramatycznym [zdjęcia, wideo]

17.10.2021, 10:44

Za nami pierwsza premiera w sezonie 2021/2022 w Teatrze Dramatycznym i pierwszy raz teatr próbuje poza siedzibą na Elektrycznej.


Martyna Faustyna Zaniewska i Julita Stepaniuk

19.09.2021, 10:44

Ten festiwal stwarza okazję do poznania twórczości teatralnej artystów z za wschodniej granicy, daje też szansę nawiązania współpracy z nimi. Już po raz piąty Teatr Dramatyczny w Białymstoku organizuje Festiwal Kierunek Wschód.


Teatr Dramatyczny w tym sezonie ugości widzów w trzech lokalizacjach

12.09.2021, 10:02

Trzy różne lokalizacje - w zależności od repertuaru i w dodatku w różnych miejscach Białegostoku. Teatr Dramatyczny przez dwa lata będzie nas gościł, sam będąc w gościnie. To dlatego, że ruszył generalny remont siedziby teatru przy Elektrycznej, który skończy się dopiero w 2023 roku.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
DAJ SIĘ ZACZAROWAĆ W NIE TEATRZEfot. Marta Sołtys
REGION
27.05.2022, 22:09, akt. 28.05.2022, 07:18

Rozpoczęły się Dni Augustowa

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok