Radio Białystok | Wiadomości | Czekając na autobus, będzie można poznać przeszłość Białegostoku

Czekając na autobus, będzie można poznać przeszłość Białegostoku

4.11.2021, 14:26, akt. 14:34

Ma to być nie tylko sposób na urozmaicenie oczekiwania na autobus, ale też zachęta do poznawania Białegostoku. Na miejskich przystankach pojawią się tablice z informacjami o historii charakterystycznych miejsc znajdujących się w pobliżu.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Czekając na autobus, będzie można poznać przeszłość Białegostoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Akcję pod hasłem "Przystanki historyczne" zaprezentowali w czwartek dwaj miejscy radni Koalicji Obywatelskiej. Briefing odbył się na przystanku przy ul. Legionowej, położonym w pobliżu tzw. Rynku Siennego; tablica poświęcona właśnie temu miejscu znalazła się na tym przystanku jako pierwsza w mieście. Są tam np. archiwalne ujęcia tego miejsca z lat 1915-1919 oraz z lat 70. ubiegłego wieku.

Radny Marek Tyszkiewicz mówił, że był to pomysł "jak pogodzić kulturę i historię z komunikacją"; we współpracy z miejską Galerią Sleńdzińskich oraz spółką Białostocka Komunikacja Miejska. Poinformował, że w różnych częściach Białegostoku, głównie w centrum, znajdą się na tablicach "krótkie przypomnienia historii miejsc, które istnieją głównie w pamięci, a szczątkowo w budynkach". "Żeby przypominać białostoczanom o tym, jak wyglądał Białystok te sto lat temu" - mówił.

"Chcielibyśmy przewrócić pamięć Białegostoku, który już powoli odchodzi, którego nie pamiętamy. Jak wyglądały dawne Chanajki (dzielnica miasta), jak wyglądało centrum, rynek" - dodał radny Marcin Moskwa, zapowiadając kolejne tablice. Mówił, że projekt jest otwarty i mogą być w nim nie tylko miejsca, ale i postaci. Wymienił jako przykład aktorkę żydowskiego pochodzenia, gwiazdę przedwojennego kina Norę Ney.

Radni czekają też na propozycje mieszkańców. Joanna Schmidt-Bura z Galerii Sleńdzińskich zwróciła uwagę, że w mieście jest dużo młodzieży i innych osób przyjezdnych, które z Białegostoku nie pochodzą, a dla których te informacje będą interesujące.

Jak mówił zastępca prezydenta Białegostoku Zbigniew Nikitorowicz, to akcja "skróconej edukacji historycznej i topografii miasta"; zapowiedział że magistrat będzie ją wspierał. "W ostatnich kilkudziesięciu latach Białystok bardzo się zmienił" - mówił.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Co można zrobić z zaniedbanymi pustostanami w Białymstoku, by nie popadały w ruinę, a zyskały nowe życie?

1.11.2021, 09:51

To próba wskrzeszenia umierających starych, drewnianych i murowanych domów w Białymstoku. Co można zrobić z zaniedbanymi pustostanami, by nie popadały w ruinę, a zyskały nowe życie? Konsultacje z mieszkańcami miasta prowadzi na ten temat kilka białostockich organizacji.


Spacer po osiedlu Starosielce w Białymstoku

16.10.2021, 14:42

Stowarzyszenie Starosielce zorganizowało spacer po dzielnicy Białegostoku. Mieszkańcy mogli poznać historię osiedla i przejść się jego uliczkami.


Po roku od otwarcia konieczne są poprawki artystycznej instalacji na białostockim Rynku Siennym

18.05.2021, 07:41

Koncepcja się nie zmieniła, ale techniczne poprawki są konieczne, m.in. z powodu zacieków, które się pojawiły.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok