Radio Białystok | Wiadomości | Mariusz Błaszczak: Na granicy już ponad 12 tys. polskich żołnierzy, jesteśmy przygotowani do obrony [wideo]

Mariusz Błaszczak: Na granicy już ponad 12 tys. polskich żołnierzy, jesteśmy przygotowani do obrony [wideo]

8.11.2021, 11:36, akt. 21:52

Na granicy pełni służbę już ponad 12 tys. żołnierzy. Wspólnie ze służbami MSWiA jesteśmy przygotowani do obrony polskiej granicy - zapewnił w poniedziałek (08.11) minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Źródło: screen z filmu Ministerstwa Obrony Narodowej/ https://twitter.com/MON_GOV_PL
Źródło: screen z filmu Ministerstwa Obrony Narodowej/ https://twitter.com/MON_GOV_PL

Duża grupa imigrantów przy granicy

W poniedziałek rano internet obiegły nagrania, na których widać dużą grupę migrantów, która zgodnie z relacjami mediów kieruje się na przejście graniczne Kuźnica-Bruzgi i planuje wejść na terytorium Polski. "Na granicy pełni służbę już ponad 12 tys. żołnierzy. Podnieśliśmy stan gotowości Wojsk Obrony Terytorialnej. Wspólnie ze służbami MSWiA jesteśmy przygotowani do obrony polskiej granicy" - napisał w poniedziałek na Twitterze minister Mariusz Błaszczak.Jedno z takich nagrań udostępnił rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, który podkreślił, że właśnie rozpoczęła się największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski. Na filmie widać, jak wzdłuż drogi maszeruje grupa co najmniej kilkuset osób. Mają ze sobą śpiwory, namioty i inne bagaże. Widać także dzieci. Kolejne nagranie udostępniono na profilu Ministerstwa Obrony Narodowej, informując, że grupa migrantów znajduje się obecnie w okolicach Kuźnicy.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Od 2 września w związku z presją migracyjną w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego przylegających do granicy z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy.

źródło: PAP | red: mag, wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Tłumy migrantów przy przejściu granicznym Kuźnica-Bruzgi [wideo]

8.11.2021, 08:53

Rozpoczęła się właśnie największa do tej pory próba masowego siłowego wejścia na teren Polski - przekazał w poniedziałek rano (8.11) rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, informując o dużej grupie migrantów, która planuje przekroczyć granicę Białorusi z Polską.


Oddział Żandarmerii Wojskowej w Lublinie wyjaśnia przyczyny śmierci żołnierza

7.11.2021, 14:12

Oddział Żandarmerii Wojskowej w Lublinie wyjaśnia przyczyny śmierci żołnierza 21 Brygady Strzelców Podhalańskich w obszarze przygranicznym - poza strefą stanu wyjątkowego.


Pięciu "kurierów" zatrzymali policjanci w Podlaskiem

7.11.2021, 07:50

Pięciu kolejnych kierowców podejrzanych o transport cudzoziemców od granicy z Białorusią zatrzymali policjanci w Podlaskiem. To dwóch obywateli Niemiec, a także obywatele: Ukrainy, Białorusi i Szwecji.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr Historia Jakuba – spektakl

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok