Radio Białystok | Wiadomości | Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Podlaskiem [zdjęcia]

Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Podlaskiem [zdjęcia]

autor: Adam Dąbrowski, Edyta Wołosik

11.11.2021, 07:31, akt. 17:38

Mieszkańcy województwa podlaskiego świętują 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska
Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Białymstoku, fot. Sylwia Krassowska


0:00
0:00
Białostoczanie włączyli się w akcję „Niepodległa do Hymnu” - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Obchody 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości w Białymstoku - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystości w Białymstoku

Główne uroczystości w Białymstoku rozpoczęły się o 12:30 przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Transmisję z nich można było zobaczyć w mediach społecznościowych miasta. Uroczystości poprzedzone były nabożeństwami w cerkwi przy ul. Lipowej i w katedrze przy ul. Kościelnej.

W Białymstoku - z inicjatywy Podlaskiego Instytutu Kultury - można było też włączyć się w ogólnopolską akcję „Niepodległa do Hymnu”. 


Obchody w Łomży 

Oficjalne uroczystości, ale także koncerty, wystawy, pokazy, a nawet mecz piłki nożnej - w tak różny sposób Łomża obchodzić będzie 103. rocznicę odzyskania niepodległości.

O godz. 8:30 zostały złożone kwiaty przed tablicą Marszałka Józefa Piłsudskiego i w miejscach pamięci narodowej, a pół godziny później rozpoczął się Niepodległościowy Apel Pamięci przed tablicą pamiątkową Leona Kaliwody przy ul. Sienkiewicza.

Następny punkt uroczystości to msza święta w intencji Ojczyzny pod przewodnictwem bpa Janusza Stepnowskiego w katedrze (o godz. 10:00), a po niej zapalenie zniczy na grobie Leona Kaliwody i na mogiłach żołnierskich na cmentarzu przy ul. Kopernika.

O godz. 12:00 w Łomży rozpoczął się "Dzień szacunku dla munduru" przygotowany przez 18. Łomżyński Pułk Logistyczny przy Al. Legionów 133. W programie: wystawa umundurowania wojskowego, wystawa plastyczna „Obiekty obronne Ziemi Łomżyńskiej” oraz pokazy sprzętu wojskowego.

Natomiast w Muzeum Przyrody - Dworze Lutosławskich w Drozdowie złożono kwiaty przed tablicą upamiętniającą Romana Dmowskiego oraz galę nagród i stypendiów starosty łomżyńskiego za promocję powiatu 

O godz. 14:00 na Stadionie Miejskim przy ul. Zjazd w Łomży reprezentacje miasta i pułku logistycznego rozegrały mecz piłki nożnej. 

Z kolei o 17:00 w Hali Kultury na Starym Rynku rozpoczęły się „Łomżyńskie drogi do Niepodległej”. Wykład „Działalność Romana Dmowskiego dla Niepodległości” wygłosił prof. Krzysztofa Sychowicz, a jego uzupełnieniem był koncert patriotyczny w wykonaniu Łomżyńskiej Orkiestry Dętej z udziałem solistów - sopranistki Edyty Piaseckiej z Opery Narodowej w Warszawie) i tenora Sławomira Naborczyka z Opery Śląskiej.


Obchody w Suwałkach

Obchody Święta Niepodległości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem Polskiej Organizacji Wojskowej. Po mszy świętej, na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się oficjalne uroczystości.

Zwieńczeniem uroczystości był Suwalski Bieg Niepodległości, który wyruszył spod pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego.


Skromne uroczystości w powiecie kolneńskim

Zamiast dużych uroczystości msze święte i złożenie kwiatów. Ze względu na pandemię tylko tak samorządy z powiatu kolneńskiego będą świętowały rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Jak mówi burmistrz Kolna, Andrzej Duda, także w mieście obchody są bardzo ograniczone.


Msza święta w kościele Świętej Anny i po mszy indywidualnie już udajemy się pod miejsca, w których co roku składane są wieńce i kwiaty, gdzie oddajemy hołd tym, którzy walczyli o naszą niepodległą ojczyznę - informuje Andrzej Duda.


"Praktycznie ograniczyliśmy się do dwóch punktów tych uroczystości: mszy świętej w kościele pod wezwaniem Chrystusa Króla w Kolnie, a później w Czerwony, przy pomniku naszych bohaterów złożymy kwiaty i znicze" - dodaje Mariusz Wesołowski, dyrektor Centrum Kultury w gminie Kolno. 

Najważniejsza jest jednak pamięć, a nie tylko formach obchodów - mówi starosta kolneński, Tadeusz Klama.


Musimy pamiętać o trudnej drodze naszego kraju do niepodległości, o przelanej krwi i ludziach, którzy poświęcili życie, żebyśmy dzisiaj mogli cieszyć się wolnością. Pamiętajmy też, że wolność to odpowiedzialność: za nas, za naszych bliskich, za nasze otoczenie, za nasze małe ojczyzny. Musimy pamiętać o narodowych symbolach, ale także o tym, że współczesny patriotyzm to i przestrzeganie prawa, i dbanie o swoje otoczenie, i działania na rzecz lokalnej społeczności - podkreśla Tadeusz Klama.


Obchody Święta Niepodległości odbywają się także w Małym Płocku. W tej miejscowości wzięli udział też motocykliści, którzy zaplanowali niewielką paradę.


Polskie Radio Białystok włącza się w świętowanie

Polskie Radio Białystok także włączyło się w 103. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

Przez cały dzień na naszej antenie można było usłyszeć tylko polską muzykę. Od godz. 19:05 z naszego Studia Rembrandt nadamy koncert "W lustrze patriotyzmu". Znane i lubiane utwory patriotyczne, zarówno te dawne, jak i współczesne wykonają słuchacze Podyplomowego Studium Wokalno-Aktorskiego „Szkoła Talentów.

Włączyliśmy się też w akcję Ministerstwa Obrony Narodowej i na naszej antenie można było wziąć udział w quizie wiedzy "Szacunek dla munduru".

| red: bs, mark, sk


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Około 200 osób wzięło udział w Białostockim Marszu Niepodległości [zdjęcia]

10.11.2021, 20:33

Oddali hołd tym, którzy walczyli o wolną Polskę. Około 200 osób wzięło udział w Białostockim Marszu Niepodległości.


"Światło Pamięci Niezwyciężonym" na białostockim cmentarzu wojskowym [zdjęcia]

10.11.2021, 19:45

Setki biało-czerwonych zniczy zapłonęły na cmentarzu wojskowym w Białymstoku.


Uczniowie ze szkoły w Tykocinie zaśpiewali hymn Polski [zdjęcia, wideo]

10.11.2021, 12:31

Ponad 15 tysięcy placówek edukacyjnych w Polsce, w tym pół tysiąca w Podlaskiem, wzięło udział w akcji wspólnego śpiewania hymnu narodowego.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok