Radio Białystok | Wiadomości | Radio Swaboda: jeden z migrantów twierdzi, że funkcjonariusze przygotowują ich do siłowego przejścia

Radio Swaboda: jeden z migrantów twierdzi, że funkcjonariusze przygotowują ich do siłowego przejścia

15.11.2021, 08:09, akt. 08:25

Migrant z obozowiska na Białorusi przy polskiej granicy powiedział niezależnemu Radiu Swaboda, że funkcjonariusze białoruskich służb zbierają młodych mężczyzn i przygotowują ich do forsowania ogrodzenia i przekroczenia granicy.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski

Rozmowa odbyła się w nocy z niedzieli na poniedziałek (14/15.11). Migrant, którego imienia Radio Swaboda nie ujawnia, twierdzi, że białoruscy funkcjonariusze w nocy nakłaniali młodych mężczyzn spośród przebywających w koczowisku migrantów, by „przecinali ogrodzenie i przedzierali się dalej”.

Rozmówca rozgłośni twierdzi, że niektórych mężczyzn odprowadzono w głąb lasu, a "główne przejście" planowane jest w poniedziałek o godzinie 11:00 (o godzinie 9:00 w Polsce).

Według niego „nie ma chęci, by dobrowolnie chwytać za drut kolczasty i go przecinać, ludzie chcieliby przejść granicę spokojnie”.Z jego informacji wynika również, że migranci nie mają możliwości opuszczenia obozowiska, a ich ogólna sytuacja się pogarsza.

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie podkreślają, że to efekt celowych działań reżimu Alaksandra Łukaszenki, który instrumentalnie wykorzystuje migrantów w odpowiedzi na sankcje.

Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd w pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa obecnie 2-4 tys. migrantów, regularnie dochodzi do prób siłowego przekroczenia granicy oraz prowokacji ze strony służb białoruskich.


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Koła gospodyń wiejskich wspierają służby na granicy z Białorusią

15.11.2021, 17:46

Upiekli ciasta, kupili też m.in. napoje, słodycze, kawę i herbatę. W ten sposób chcą wyrazić swoją wdzięczność dla polskich służb, które chronią naszych granic.


Pełna gotowość, może dojść do próby forsowania granicy - informują polskie służby

14.11.2021, 13:38

Według polskich służb w niedzielę (14.11) może dojść do próby masowego forsowania polskiej granicy ze strony obozowiska w okolicach Kuźnicy. Po białoruskiej stronie przebywa grupa ok. 1000 osób.


Premier Mateusz Morawiecki: polska granica będzie ostateczną barierą dla działań Łukaszenki

14.11.2021, 12:15

Polska granica będzie skuteczną i ostateczną barierą dla działań Alaksandra Łukaszenki; z premierami Litwy i Łotwy rozważamy uruchomienie artykułu 4. NATO – powiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej premier Mateusz Morawiecki.


Migranci sforsowali zaporę na granicy polsko-białoruskiej, policjant trafił do szpitala

14.11.2021, 08:46

W sobotę (13.11) doszło do kilku prób siłowego przekroczenia wschodniej granicy Polski.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok