Radio Białystok | Wiadomości | Stanisław Żaryn: działania strony białoruskiej to upaństwowiony bandytyzm

Stanisław Żaryn: działania strony białoruskiej to upaństwowiony bandytyzm

18.11.2021, 14:31, akt. 14:44

W ostatnich dniach służby białoruskie nie kryją się z działaniami agresywnymi wobec polskich funkcjonariuszy i żołnierzy. Działania strony białoruskiej to upaństwowiony bandytyzm – ocenił w czwartek (18.11) na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

źródło: twitter.com/PolskaPolicja
źródło: twitter.com/PolskaPolicja

Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że w ostatnich dniach służby białoruskie nie kryją się z działaniami agresywnymi wobec polskich funkcjonariuszy i żołnierzy, a wzrastającą skalę ich agresji prezentują na bieżąco Straż Graniczna, MON i policja.

"Działania strony białoruskiej to upaństwowiony bandytyzm!" – ocenił Żaryn.

Opublikował również informacje prezentowane przez polskie służby ostatnio w mediach społecznościowych, dotyczące działalności strony białoruskiej podczas kryzysu migracyjnego na granicy.Żaryn: widać ciągły ruch migrantów na naszej granicy


Widać ciągły ruch migrantów przy naszej granicy. Białoruś nie wycofała się z planu destabilizacji Polski – zaznaczył na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn, opisując aktualną sytuację na granicy polsko-białoruskiej.


"Widać ciągły ruch migrantów przy naszej granicy. Sytuacja wymaga ciągłego monitorowania. Niektórzy cudzoziemcy opuszczają obozowisko. Jednak większość cudzoziemców pozostaje na miejscu. Najbliższe dni będą nadal wymagające dla polskich żołnierzy i funkcjonariuszy. Białoruś nie wycofała się z planu destabilizacji Polski" – opisał aktualną sytuację na granicy polsko-białoruskiej Żaryn.


Rzecznik dołączył na Twitterze dwa nagrania przedstawiające koczowisko po stronie białoruskiej. Widać na nich grupy cywilów, które znajdują się w pobliżu namiotów i ognisk. Niektórzy opuszczają to miejsce z pleckami i siatkami, a pojedyncze osoby udzielają wywiadów dziennikarzom.Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 34 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na terenie Podlasia. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Siłowe próby przekroczenia polskiej granicy w Dubiczach Cerkiewnych i Połowcach

18.11.2021, 07:20

O dwóch licznych, siłowych próbach przekroczenia polsko-białoruskiej granicy informuje Straż Graniczna. Doszło do nich na południu województwa podlaskiego.


Sejm uchwalił nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej

17.11.2021, 18:19

Sejm uchwalił w środę nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwia wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej.


Stanisław Żaryn dla Radia Białystok: "Cyniczna gra sterowana przez Białorusinów"

17.11.2021, 15:34

To cyniczna gra sterowana przez Białorusinów, którzy wykorzystują do tego cudzoziemców. Tak o tym, co dzieje się teraz w obozowisku imigrantów w okolicach Kuźnicy mówi rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.


Mieszkańcy Hajnówki i okolicznych miejscowości martwią się sytuacją na granicy

17.11.2021, 07:35

Wielu mieszkańców przygranicznych miejscowości obawia się eskalacji konfliktu na granicy.


Powstał rządowy portal z informacjami z granicy [zdjęcia]

14.11.2021, 17:36

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o uruchomieniu portalu informacyjnego ze zdjęciami i nagraniami wideo z granicy.


Premier Mateusz Morawiecki: polska granica będzie ostateczną barierą dla działań Łukaszenki

14.11.2021, 12:15

Polska granica będzie skuteczną i ostateczną barierą dla działań Alaksandra Łukaszenki; z premierami Litwy i Łotwy rozważamy uruchomienie artykułu 4. NATO – powiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej premier Mateusz Morawiecki.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok