Radio Białystok | Wiadomości | Rzecznik 16. PDZ: W Podlaskiem zadania realizuje ok. 10 tys. żołnierzy różnych jednostek wojskowych

Rzecznik 16. PDZ: W Podlaskiem zadania realizuje ok. 10 tys. żołnierzy różnych jednostek wojskowych

24.11.2021, 11:34, akt. 12:45

Aktualnie w obszarze nadgranicznym w województwie podlaskim zadania realizuje ok. 10 tys. żołnierzy różnych jednostek wojskowych, w tym inżynieryjnych, saperskich i sił lotniczych - poinformował w środę (24.11) rzecznik prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.

Fot. Irek Dorozanski / DWOT
Fot. Irek Dorozanski / DWOT

Konferencja w Szudziałowie dotycząca sytuacji na granicy

Rzecznik prasowy 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak wziął w środę udział w briefingu prasowym przed Placówką Straży Granicznej w Szudziałowie, gdzie o sytuacji na granicy mówili m.in. przedstawiciele Komendy Głównej Straży Granicznej i Policji.

Jak powiedział Marek Nabzdyjak, obecnie na granicy zadania realizuje ok. 10 tys. żołnierzy z 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej, 11. Dywizji Kawalerii Pancernej, 12. Dywizji Zmechanizowanej i jednostek wspierających, w tym jednostek specjalistycznych.

Nasze zadania są niezmienne, realizujemy wsparcie straży granicznej w zakresie ochrony granicy, wystawiając posterunki piesze i mobilne. Nie dopuszczamy do przekraczania granicy i reagujemy na wszelkie próby przekroczenia tej granicy przez migrantów, którzy są sterowani przez funkcjonariuszy służb i żołnierzy białoruskich

- powiedział Marek Nabzdyjak.

Dodał, że żołnierze spotykają się z próbami siłowymi i w odpowiedni sposób na to reagują. "Ponadto jednostki specjalistycznie wspólnie z żołnierzami 16. Dywizji Zmechanizowanej zbudowały ogrodzenie - to ogrodzenie jest w tej chwili wzmacniane na odcinkach szczególnie zagrożonych" - zaznaczył. Dodał, że jednostki saperskie realizują naprawę lokalnych dróg; w tej chwili naprawionych zostało ok. 68 km dróg przygranicznych.

Zaznaczył, że wojsko stara się poprawić warunki socjalne żołnierzy pełniących służbę na granicy. "Powstają obozowiska, w których funkcjonują kontenery mieszkalne i kilkaset takich kontenerów zostało już zainstalowanych" - powiedział. Dodał, że przynajmniej w dwóch miejscowościach żołnierze już zostali przeprowadzeni i najbliższy czas spędzą w tych obozowiskach.


Żołnierze mają pełne wyżywienie

Podkreślił, że żołnierze mają pełne wyżywienie i otrzymują wszystkie niezbędne posiłki. "Te posiłki są wzmocnione. Wszelkie informacje, które pojawiały się w przestrzeni publicznej, że żołnierze są głodni, albo brakuje im żywności, są nieprawdziwe" - zaznaczył.

W imieniu żołnierzy podziękował za wsparcie dla żołnierzy będących na granicy.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 35 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 6 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Rolnicy zebrali pieniądze i kupili quada Straży Granicznej [zdjęcia, wideo]

22.11.2021, 13:03

Producenci rolni zrzeszeni w Polskim Związku Zawodowym Rolników ufundowali quada Straży Granicznej z myślą o wsparciu jej działań na granicy z Białorusią.


mjr Marek Nabzdyjak [wideo]

22.11.2021, 08:25

"Jesteśmy przygotowani do realizacji zadań tak długo, jak będzie potrzeba. To jest podstawowy obowiązek żołnierza - bronić granic naszego kraju" - mówi rzecznik 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej mjr Marek Nabzdyjak.


Koło gospodyń wiejskich z Kurian zbiera dary dla funkcjonariuszy pracujących na granicy [zdjęcia, wideo]

21.11.2021, 14:41

To kolejna akcja, która ma na celu wsparcie służb chroniących granicy polsko-białoruskiej.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
REGION
27.02.2024, 17:31, akt. 18:25

Powiat grajewski świętuje 25-lecie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok