Radio Białystok | Wiadomości | Ostatniej doby Straż Graniczna zanotowała 125 prób nielegalnego przekroczenia granicy

Ostatniej doby Straż Graniczna zanotowała 125 prób nielegalnego przekroczenia granicy

28.11.2021, 09:16, akt. 09:40

Ostatniej doby zanotowano 125 prób nielegalnego przekroczenia granicy białorusko-polskiej – poinformowała w niedzielę (28.11) Straż Graniczna. 51 cudzoziemców otrzymało nakaz opuszczenia Polski.

Źródło: Straż Graniczna / Twitter
Źródło: Straż Graniczna / Twitter

"Wczoraj tj. 27.11 granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 125 osób. Wobec 51 cudzoziemców funkcjonariusze SG wydali postanowienia opuszczeniu terytorium RP" – czytamy na Twitterze Straży Granicznej.Rzecznik SG: odparto dwa grupowe ataki na polską granicę

Do dwóch grupowych ataków na polską granicę doszło w sobotę wieczorem w okolicach Dubicz Cerkiewnych i Mielniku. Grupy napierających cudzoziemców nie były tak liczne, jak w ostatnich dniach – przekazała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska. 

W Dubiczach Cerkiewnych ok. godz. 17:00 grupa 25 osób forsowała zaporę na granicy polsko-białoruskiej. Zaczęło się od rzucania kamieniami w kierunku polskich patroli. W tym samym czasie białoruscy funkcjonariusze oślepiali polskich pograniczników laserami i światłami stroboskopowymi. 

Atakujący rozcięli druty kolczaste, rzucili kładkę zrobioną z bali i desek, a następnie zaczęli wchodzić na teren Polski. "Cała ta akcja była nadzorowana i nagrywana przez służby białoruskie" – podkreśliła rzecznik. 

Do Polski przedarło się 17 obywateli Iraku. Zostali oni zawróceni do linii granicznej. 

Natomiast w Mielniku na polską granicę napierała grupa licząca ok. 40 osób. Akcja rozpoczęła się ok. godz. 20:30. Zdarzenia przebiegały podobnie jak wcześniej w okolicach Dubicz Cerkiewnych. Na początek cudzoziemcy obrzucali kamieniami polskich funkcjonariuszy i żołnierzy, a Białorusini oślepiali ich. 

Na zniszczone ogrodzenie rzucono kładkę. "Na stronę polską przeszło 36 osób. Byli to obywatele Syrii i Iraku. Osoby te zostały zawrócone do linii granicy państwowej" – powiedziała Michalska. Zapewniła, że podczas tych wydarzeń nikt nie został poszkodowany ani ze strony polskich służb, ani napierających cudzoziemców. 

Rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa poinformował, że w sobotę ok. godziny 17:30 w okolicach Starzyny kilkudziesięciu policjantów interweniowało w związku z próbą siłowego przekroczenia granicy. "Policjanci zabezpieczali prace związane z naprawą uszkodzonego ogrodzenia. Interwencja została zakończona koło 22:00" – dodał.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała ponad 37 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego ponad 8 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni, czyli do końca listopada.

Do połowy przyszłego roku, na mocy specustawy, na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne. Zapora o długości 180 km i 5,5 m wysokości powstanie na Podlasiu. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu, kamery dzienne i nocne. Na Lubelszczyźnie naturalną zaporą jest Bug.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


SG: Atak około 100 migrantów na granicę w okolicach Białowieży

27.11.2021, 09:45

100-osobowa grupa migrantów zaatakowała umocnienia na granicy polsko-białoruskiej w okolicach Białowieży – poinformowała w sobotę (27.11) Straż Graniczna.


Policja zatrzymała kolejnych tzw. kurierów

27.11.2021, 08:46

3 kolejnych tzw. kurierów, tym razem obywateli Ukrainy, podejrzewanych o pomoc w nielegalnym przekraczaniu granicy, zatrzymała w Wysokim Moście (powiat sejneński) policja w województwie podlaskim. W pobliżu tego miejsca czekała na transport 10-osobowa grupa Irakijczyków.


SG: ostatniej doby zanotowano 217 prób nielegalnego przekroczenia granicy

26.11.2021, 08:24

Ostatniej doby zanotowano 217 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski - poinformowała w piątek (26.11) Straż Graniczna. 12 cudzoziemcom wydano postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski - dodała SG.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok