Radio Białystok | Wiadomości | Szkoły w regionie mają problemy z nauczaniem zdalnym

Szkoły w regionie mają problemy z nauczaniem zdalnym

autor: Ryszard Minko

29.11.2021, 14:48, akt. 20:11

Od kilku dni Ministerstwo Edukacji rekomenduje, by w szkołach organizowano równocześnie lekcje zdalne i stacjonarne dla uczniów z tej samej klasy. Chodzi o to, by uczniowie skierowani na naukę zdalną, ale nie podlegający kwarantannie, mogli uczyć się tradycyjnie, w szkołach. Niestety dzielenie klas nie zawsze się sprawdza.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Szkoły w regionie mają problemy z nauczaniem zdalnym - relacja Ryszarda Minko

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Niektóre z białostockich placówek już wcześniej testowały ten model nauczania 

Tak było między innymi w IV Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku. Jak przyznaje wicedyrektor Anna Zawadzka, dzielenie klasy się nie sprawdziło, bo mimo odpowiedniego sprzętu zawsze któraś grupa uczniów na tym traciła. Jak dodaje, obecnie wzorem innych szkół na nauczanie zdalne kierowane są całe klasy, niezależnie od tego czy uczniowie podlegają kwarantannie, czy nie.

Problemów ze sprzętem nie ma w niepublicznym Technikum i Liceum Infotech w Białymstoku i podobnie jak w IV LO w pojedynczych przypadkach prowadzono w ten sposób lekcje. Dyrektor szkoły Katarzyna Kaczyńska zastrzega jednak, że nawet mimo możliwości technicznych realizacja takich lekcji jest niezwykle trudna i wymaga właściwie podwójnej obsady nauczycielskiej, bo jeden pedagog nie jest w stanie efektywnie prowadzić lekcji online i stacjonarnej w tym samym czasie.

Z kolei inne placówki zwracają uwagę, że nie dysponują odpowiednim sprzętem, do przeprowadzenia takich lekcji. Tak jest między innymi w Szkole Podstawowej nr 50 w Białymstoku. 

Jak wyjaśnia wicedyrektor Małgorzata Szpakowska, taka lekcja sprowadzałaby się do tego, że nauczyciel siedziałby przed komputerem i w ten sposób uczył tak stacjonarnie jak i zdalnie. Dodaje, że to nie byłoby korzystne dla żadnej z grupy uczniów.


Rekomendacja ministerstwa edukacji jest jedyne niezobowiązującym zaleceniem

Krzysztof Sochoń z Kuratorium Oświaty w Białymstoku podkreśla, że najnowsza rekomendacja ministerstwa edukacji jest jedynie niezobowiązującym zaleceniem, które powinno być rozważane w miarę możliwości technicznych szkoły. Placówki nie będą kontrolowane pod tym kątem.

Obecnie po stwierdzeniu przypadku zakażenia koronawirusem w szkole - na naukę zdalną - kierowani są wszyscy uczniowie z danej klasy, którzy mieli kontakt z zakażonym. Sanepid nakłada kwarantannę na osoby niezaszczepione.

Obecnie szczepienia przeciwko koronawirusowi są darmowe i dobrowolne. Skorzystać z nich mogą wszyscy od 12 roku życia. Za kilka tygodni szczepionki mają być też dostępne dla dzieci od 5 roku życia.

| red: mm

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dariusz Piontkowski

27.10.2021, 07:34

"Na razie w Polsce żadna grupa zawodowa nie jest poddana obowiązkowym szczepieniom. (...) Gdyby rzeczywiście pojawiłaby się chęć wprowadzenia obowiązkowych szczepień, to być może nauczyciele mogliby być jedną z takich grup" - mówi Dariusz Piontkowski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok