Radio Białystok | Wiadomości | KAS zabezpieczyła podrabiane zabawki w sklepach w Czarnej Białostockiej i Bielsku Podlaskim

KAS zabezpieczyła podrabiane zabawki w sklepach w Czarnej Białostockiej i Bielsku Podlaskim

30.11.2021, 08:52, akt. 09:10

Podrabiane zabawki znanych producentów zabezpieczyli funkcjonariusze podlaskiej KAS podczas kontroli w dwóch sklepach w regionie. W sumie było to 331 zestawów klocków, lalek i figurek. Wartość rynkowa towaru została oszacowana na 32 tys. zł.

fot. Podlaska KAS
fot. Podlaska KAS

Kontrole przeprowadzono w sklepach w Czarnej Białostockiej i Bielsku Podlaskim

Jak poinformował we wtorek (30.11) oficer prasowy podlaskiej KAS st. asp. Maciej Czarnecki, funkcjonariusze zainteresowali się zabawkami, które miały znaki towarowe znanych marek, ale klocki, lalki i figurki postaci z popularnych kreskówek były niskiej jakości, co wzbudziło podejrzenia kontrolujących.

KAS poprosiła więc o ekspertyzę przedstawicieli firm, które są właścicielami praw do chronionych znaków. Potwierdziła ona, że znaki zostały wykorzystane nielegalnie, a towar nie jest oryginalny.


Wartość rynkowa oryginalnych zabawek została oszacowana na 32 tys. zł

Zabawki zostały zabezpieczone do dalszego postępowania. Za oferowanie do sprzedaży towarów bezprawnie oznaczonych chronionymi znakami, właściciele sklepów odpowiedzą przed sądem. Grozi im do 5 lat więzienia.

Maciej Czarnecki przypomniał, że działania KAS w zakresie kontroli rynku skierowane są m.in. na wspieranie uczciwej konkurencji i zapewnienie ochrony polskim konsumentom.

"Kontrola zabawek to jedno z zadań KAS, które zapewniają bezpieczeństwo dzieciom. Badania laboratoryjne potwierdzają, że podrabiane zabawki zawierają często niedozwolone lub zagrażające zdrowiu substancje chemiczne" - dodał.

źródło: PAP | red: mm

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok