Radio Białystok | Wiadomości | Zbliżają się podlaskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Zbliżają się podlaskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

1.12.2021, 15:42, akt. 16:46

Spektakl teatralny, odsłonięcie tablicy pamiątkowej, nowe publikacje i konferencja złożą się na podlaskie obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - poinformowali w środę (01.12) organizatorzy obchodów na konferencji prasowej w Białymstoku.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski


Obchody organizują podlaska NSZZ "Solidarność", IPN w Białymstoku, Klub Więzionych Internowanych i Represjonowanych we współpracy z marszałkiem województwa, Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki, Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku i powiatem łomżyńskim.

Po szesnastu miesiącach nadziei, którą mieliśmy - myślę o całym społeczeństwie, przede wszystkim o "Solidarności" - budowaliśmy struktury niezależnego samorządnego związku zawodowego "Solidarność", poznawaliśmy prawdziwą historię, ale też przypuszczaliśmy, że pewnie tak łatwo nie będzie, były też takie sygnały i to się sprawdziło, 13 grudnia 1981 r. został wprowadzony stan wojenny na terenie naszego kraju

- mówił podczas konferencji zapowiadającej uroczystości przewodniczący regionu podlaskiego NSZZ "Solidarność" Józef Mozolewski.

Obchody rozpoczną się premierą spektaklu "Za wolność, byś wolny był"

Poinformował, że obchody rozpoczną się 5 grudnia premierą spektaklu "Za wolność, byś wolny był" przygotowanym przez Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki. Dyrektor tego teatru Piotr Półtorak powiedział, że będzie to widowisko w reżyserii Grzegorza Suskiego - scenariusz przygotowała kierowniczka literacka teatru Jolanta Hinc-Mackiewicz, a spektakl powstał z inicjatywy przewodniczącego podlaskiej Solidarności.

Okres stanu wojennego jest okresem tragicznym, natomiast my - poza tym tragizmem podpartym oczywiście materiałami archiwalnymi, które będą wykorzystywane w spektaklu - też chcemy dać nadzieję, bo po tym okresie stanu wojennego odzyskanie tej wolności przedłużyło się prawie o dekadę, ale odzyskaliśmy tę wolność

- mówił Piotr Półtorak.

Józef Mozolewski poinformował, że 12 grudnia odbędzie się specjalny spektakl, na który podlaska Solidarność wykupiła wszystkie bilety z myślą o tym, by mogli go obejrzeć funkcjonariusze służb pracujący obecnie przy ochronie i obronie granicy Polski.


Na budynku urzędu skarbowego przy ul. Świętojańskiej będzie odsłonięta tablica pamiątkowa

10 grudnia na budynku urzędu skarbowego przy ul. Świętojańskiej będzie odsłonięta tablica pamiątkowa. Również tego dnia w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim odbędzie się spotkanie z promocją książki autorstwa dyrektora Archiwum Państwowego w Białymstoku dr Marka Kietlińskiego i ks. Adama Szota pt. "Stan wojenny w relacjach i wywiadach". Marek Kietliński powiedział, że w książce tej jest zawartych ponad 40 relacji i wywiadów, a także dziennik stanu wojennego prowadzony przez ks. dr Tadeusza Krahela, wywiad z ówczesnym bp pomocniczym Edwardem Ozorowskim, ale też relacje działaczy opozycji z Łap, Moniek, różnych środowisk zawodowych.

Marek Kietliński poinformował także, że tego samego dnia, Archiwum Państwowe zaprezentuje oryginalne dokumenty z okresu stanu wojennego, niepokazywane wcześniej komunikaty wydawane przez podziemie, a drukowane na powielaczach, opieczętowane audycje radiowe dopuszczone do emisji.

13 grudnia będą złożone kwiaty pod pomnikiem bł. ks. Jerzego Popiełuszki i pod tablicą na budynku Solidarności w Białymstoku, będzie msza w kościele Św. Rocha i złożenie kwiatów pod tablicą przy ul. Lipowej poświęconą ofiarom stanu wojennego.

Także 13 grudnia w Drozdowie k. Łomży będzie pokazana wystawa IPN "Stan wojenny 1981-1983" z prelekcją dr. hab. Krzysztofa Sychowicza z IPN o stanie wojennym w powiecie łomżyńskim.

13 grudnia w Archiwum Państwowym będzie też promocja publikacji dr Marka Kietlińskiego "Stan wojenny w dokumentach archiwalnych" (50 opracowanych dokumentów z tego archiwum oraz dokumenty z podziemia wydawane przez Solidarność) oraz albumu "Podejrzane - stan wojenny okiem białostockich fotografów" pod red. Karoliny Dobek z IPN w Białymstoku. Dyrektor IPN w Białymstoku dr hab. Piotr Kardela powiedział, że będzie to album w dwóch częściach pokazujący kalendarium wydarzeń stanu wojennego i fotografii z życia codziennego mieszkańców z tamtego okresu.

14 grudnia w Centrum Edukacji Nauczycieli w Białymstoku zaplanowano także konferencję IPN, której będzie towarzyszyć wystawa "586 dni stanu wojennego".

Polskie Radio Białystok również włącza się w obchody. 12 grudnia o 18:05 na naszej antenie audycja dokumentalna Gabrieli Walczak "Przyszli w nocy". 13 grudnia o 17:15 i 22:15 reportaż Alicji Pietruczuk o cichych bohaterach stanu wojennego. 

I 14 grudnia o 18:00 audycja Tajemnice Naszych Czasów poświęcona 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:"Solidarność" oddała hołd bł. ks. Jerzemu Popiełuszce w 37. rocznicę śmierci kapelana - uroczystości w Suchowoli [zdjęcia]

24.10.2021, 06:59

Mija 37 lat od męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W niedzielę (24.10) w Suchowoli hołd legendarnemu kapelanowi złożyli przedstawiciele "Solidarności", władze samorządowe, parlamentarzyści i mieszkańcy.


39. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

13.12.2020, 07:00

39 lat temu, w niedzielę 13 grudnia 1981 r. o godz. 6:00 rano, Polskie Radio nadało wystąpienie gen. Wojciecha Jaruzelskiego, w którym informował on Polaków o ukonstytuowaniu się Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON) i wprowadzeniu na mocy dekretu Rady Państwa stanu wojennego na terenie całego kraju. Podlaska "Solidarność" zorganizowała obchody rocznicy w Białymstoku i w Suchowoli.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATRfot. Marta Sołtys
AUGUSTÓW
10.08.2022, 12:55, akt. 13:10

W Augustowie powstał kolejny mural

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok