Radio Białystok | Wiadomości | Rzecznik SG: Atakujący migranci byli mniej agresywni

Rzecznik SG: Atakujący migranci byli mniej agresywni

2.12.2021, 12:49, akt. 12:53

Pomimo że ostatniej nocy SG odnotowała mniejszą liczbę prób siłowego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, a grupy migrantów nie były tak agresywne, jak ostatnio, to nie można mówić o spokoju – oceniła w czwartek (2.12) rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda

Minionej nocy, na odcinku granicy ochranianej przez placówkę SG w Szudziałowie, doszło do kilkukrotnej próby cięcia zapory technicznej na granicy z Białorusią. 

Po białoruskiej stronie widzieliśmy, jak osoby w mundurach cięły fragmenty concertiny. Na tym odcinku doszło do kilku prób przejścia granicy. Choć nie były to grupy tak agresywne, jak w ostatnich dniach, to jednak w kierunku funkcjonariuszy poleciał jeden lub dwa kamienie – powiedziała Michalska.

Podkreśliła, że SG odnotowała stosunkowo niską liczbę prób siłowego przekroczenia granicy. Mimo to nie można mówić, że funkcjonariusze i żołnierze mieli spokojną noc. 

Gdybyśmy porównali to z rokiem ubiegłym, to dla nas byłby to incydenty na dużą skalę. Może w porównaniu z tym, co kilka tygodni temu działo się w Kuźnicy, można mówić o względnym spokoju. Jednak w każdym razie nie była to spokojna noc dla naszych funkcjonariuszy – oznajmiła.

Ostatniej doby zanotowano 58 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w czwartek Straż Graniczna. Funkcjonariusze SG wydali 16 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią obowiązywał stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy wydanego na wniosek Rady Ministrów rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego do 30 listopada.

Natomiast od 1 grudnia do 1 marca na mocy rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

Wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej umożliwia nowelizacja ustawy o ochronie granicy państwowej, która we wtorek ukazała się w Dzienniku Ustaw. Wcześniej tego dnia nowelę podpisał prezydent Andrzej Duda, a Sejm odrzucił poprawki Senatu.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Paweł Mikłasz i Marcin Urbański

2.12.2021, 08:18

- Mieszkańcy przyzwyczaili się do tej sytuacji, choć pojawiają się głosy, że są już generalnie zmęczeni tym wszystkimi i chcieliby wrócić do normalności, do spokoju, który panował w gminie od dawien dawna - mówi wójt gminy Mielnik.


Policja zatrzymała kolejne osoby przewożące migrantów

2.12.2021, 07:22

Kolejnych tzw. kurierów - obywateli Polski i Białorusi - przewożących osoby, które nielegalnie przekroczyły granicę - zatrzymała policja w Podlaskiem. W ich autach było w sumie ośmiu osób.


SG: ostatniej doby zanotowano 102 próby nielegalnego przekroczenia granicy

1.12.2021, 09:23

Ostatniej doby zanotowano 102 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w środę (1.12) Straż Graniczna. Dodano, że funkcjonariusze SG wydali pięć postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
PRZYRODA
30.09.2023, 08:47, akt. 18:37

Nurkowie posprzątali Biebrzę


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok