Radio Białystok | Wiadomości | SG: ostatniej doby zanotowano 102 próby nielegalnego przekroczenia granicy

SG: ostatniej doby zanotowano 102 próby nielegalnego przekroczenia granicy

1.12.2021, 09:23, akt. 12:36

Ostatniej doby zanotowano 102 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała w środę (1.12) Straż Graniczna. Dodano, że funkcjonariusze SG wydali pięć postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

źródło: Twitter Straży Granicznej
źródło: Twitter Straży Granicznej

"Minionej doby tj. 30.11 na granicy polsko-białoruskiej odnotowano 102 próby jej nielegalnego przekroczenia. Wydano 5 postanowień o opuszczeniu terytorium Polski. Kilka grup cudzoziemców próbowało przedostać się na terytorium RP, m.in. na odcinku ochranianym przez PSG w Mielniku" - podała na Twitterze Straż Graniczna.Na konferencji prasowej rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska poinformowała, że niektóre z prób przekroczenia granicy odbywały się przy asyście służb białoruskich. Około godziny 18 we wtorek (30.11) jedna z takich sytuacji miała miejsce w Michałowie. 


Zaobserwowaliśmy grupę białoruskich żołnierzy, którzy cieli concentrinę. W lesie zaobserwowaliśmy osoby, które prawdopodobnie czekały na zorganizowanie im przejścia przez ogrodzenie. Na widok naszych patroli te osoby i żołnierze wycofali się w głąb terytorium Białorusi - powiedziała por. Michalska.


Również we wtorek, około godziny 19 podobne próby zdarzyły się w Mielniku. 


Płot został przerzucony przez concentrinę. Nikt nie próbował i nie przeszedł przez ten płot, ale 2 kilometry dalej, mniej więcej godzinę później została rozcięta concertina i natychmiast weszła na terytorium Polski 29-osobowa grupa Irakijczyków. Przez ten czas polscy funkcjonariusze byli oślepianie laserem. Osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy - przekazała rzeczniczka. 


Jak zaznaczyła Anna Michalska, ułożenie kładki miało na celu zmylenie funkcjonariuszy co do miejsca, w którym miało dojść do nielegalnego przekroczenia granicy. 

Około godziny 5 rano kolejna próba miała miejsce na odcinku ochranianym przez placówkę w Nowym Dworze. Tam również została przecięta concertina. "Nikomu nie udało się przekroczyć linii granicy" - powiedziała rzeczniczka.


Wczoraj (30.11) około godz. 22 zatrzymaliśmy grupę 17 obywateli Iraku, wśród nich była 14 letnia dziewczynka, która z rodzicami przekroczyła nielegalnie granicę. Skarżyła się na bóle brzucha, została zabrana do szpitala. Jej stan jest stabilny. Są z nią jej rodzice - poinformowała Anna Michalska.


Od początku roku Straż Graniczna zanotowała już niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Najwięcej, bo ponad 17 tys. prób zanotowano w październiku. W listopadzie takich prób było około 9 tysięcy.

źródło: PAP | red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mariusz Błaszczak: wezwiemy attaché obrony Białorusi w sprawie incydentu na granicy

1.12.2021, 09:06

"Prowokacje białoruskich służb są absolutnie nieakceptowalne. Do Ministerstwa Obrony Narodowej zostanie wezwany attaché obrony Białorusi w celu złożenia wyjaśnień dotyczących incydentu w okolicy Terespola" - napisał na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak, odnosząc się do informacji o ostrzelaniu z broni pneumatycznej masztów oświetleniowych w okolicy Terespola.


Szef MSWiA wprowadził zakaz przebywania przy granicy z Białorusią na trzy miesiące

1.12.2021, 07:10

Od 1 grudnia do 1 marca w 183 miejscowościach przy granicy z Białorusią obowiązywać będzie zakaz przebywania - wynika z opublikowanego we wtorek (30.11) wieczorem rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Kamińskiego.


Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej

30.11.2021, 19:48

Prezydent Andrzej Duda podpisał we wtorek (30.11) nowelizację ustawy o ochronie granicy państwowej, która umożliwi m.in. wprowadzenie zakazu przebywania w strefie nadgranicznej - powiedział szef Gabinetu Prezydenta Paweł Szrot.


MSWiA: Stalowe panele do budowy zapory na granicy dostarczy konsorcjum polskich firm

30.11.2021, 14:49

Stalowe panele do budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej zostaną dostarczone przez konsorcjum dwóch polskich spółek – Grupy Kapitałowej Węglokoks S.A. i Mostostalu Siedlce – poinformował pełnomocnik do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej Marek Chodkiewicz.


Grupy cudzoziemców forsowały polsko-białoruską granicę w okolicach Mielnika i Szudziałowa

30.11.2021, 11:05

Dwie grupy agresywnych cudzoziemców forsowały polsko-białoruską granicę w okolicach Mielnika i Szudziałowa. Łącznie straż graniczna odnotowała ponad 130 prób nielegalnego przekroczenia granicy.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok