Radio Białystok | Wiadomości | SG: 116 kolejnych prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

SG: 116 kolejnych prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

7.12.2021, 08:26, akt. 09:14

Ostatniej doby zanotowano 116 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski – poinformowała we wtorek (7.12) Straż Graniczna. Funkcjonariusze SG wydali 25 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.

Polsko-białoruska granica w Puszczy Białowieskiej, 5.12.2021, fot. Wojciech Szubzda
Polsko-białoruska granica w Puszczy Białowieskiej, 5.12.2021, fot. Wojciech Szubzda

"Wczoraj na odcinku polsko-białoruskim odnotowano 116 prób jej nielegalnego przekroczenia. Funkcjonariusze SG wydali 25 postanowień o opuszczeniu terytorium RP" - podała na Twitterze Straż Graniczna.Rzeczniczka SG Anna Michalska przekazała, że na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze 30-osobowe grupy dwukrotnie forsowały granicę przy wsparciu białoruskich służb, które m.in. oślepiały polskich funkcjonariuszy laserami i światłami. Za pierwszym razem, około godz. 21 granicę przekroczyło około 30 osób.


Wśród nich byli głównie obywatele Iraku, ale również obywatele Rosji o narodowości czeczeńskiej. Te osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy. Wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski – powiedziała por. Michalska.


Następnie o godz. 4 rano, znowu około 30-osobowa grupa próbowała forsować granicę. Na polską stronę przedostało się 20 osób, które zostały zatrzymane i doprowadzone do linii granicy. Dziesięć osób pozostało po stronie białoruskiej. 


Kiedy próbowaliśmy naprawiać concertinę rzucano w naszą stronę kamieniami i oślepiano laserami – dodała rzeczniczka.


Z kolei na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Kuźnicy słyszane były petardy hukowe.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała prawie 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W listopadzie było 8,9 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w październiku 17,5 tys., wrześniu 7,7 tys., sierpniu 3,5 tys.

źródło: PAP | red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


SG: ostatniej doby 35 prób nielegalnego przekroczenia granicy

6.12.2021, 09:00

Ostatniej doby zanotowano 35 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski - poinformowała w poniedziałek (06.12) Straż Graniczna. Funkcjonariusze SG wydali 8 postanowień o opuszczeniu terytorium RP.


Akcja "Święta na granicy" wspierająca przedsiębiorców z terenów przygranicznych

6.12.2021, 14:01

Do kupowania towarów i usług na świąteczne prezenty od twórców i przedsiębiorców, którzy działają na terenach przy polsko-białoruskiej granicy, zachęcają organizatorzy akcji "Święta na granicy".


Konserwatywna Unia, inflacja, COVID, sytuacja na granicy

6.12.2021, 14:12

W Warszawie spotkali się przedstawiciele partii i ugrupowań politycznych z Parlamentu Europejskiego przeciwnych federalizacji Unii Europejskiej. Czy takie pójście pod prąd będzie dla nas opłacalne i czy w ogóle jest możliwe w dobie globalizacji?


Mateusz Morawiecki: sytuacja na wschodniej granicy Polski i UE uległa poprawie [wideo]

6.12.2021, 12:04

Sytuacja na wschodniej granicy Polski i UE uległa poprawie; udało nam się to dzięki aktywności rządu na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim dzięki poświęceniu, służbie i nieustannej czujności tysięcy funkcjonariuszy Straży Granicznej, wojska, WOT, policji - oświadczył premier Mateusz Morawiecki.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok