Radio Białystok | Wiadomości | Przed białostockim sądem zakończył się proces apelacyjny mężczyzny, który wyrzucił psa z ósmego piętra

Przed białostockim sądem zakończył się proces apelacyjny mężczyzny, który wyrzucił psa z ósmego piętra

25.01.2022, 14:05, akt. 14:36

Przed Sądem Okręgowym w Białymstoku zakończył się we wtorek (25.01) proces odwoławczy 36-latka oskarżonego o to, że z mieszkania na ósmym piętrze wyrzucił psa. Sąd pierwszej instancji nieprawomocnie skazał mężczyznę na półtora roku więzienia, 10 tys. zł nawiązki i orzekł 15-letni zakaz posiadania zwierząt.

fot. Marta Nazarko
fot. Marta Nazarko


0:00
0:00
Przed białostockim sądem zakończył się proces apelacyjny mężczyzny, który wyrzucił psa przez okno z 8 piętra - relacja Marty Nazarko


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Obrońca chce łagodniejszej kary w zawieszeniu

Apelację złożył obrońca; chce kary możliwie łagodniejszej i w zawieszeniu. Oskarżony twierdzi, że nie było to świadome uśmiercenie zwierzęcia, a nieszczęśliwy wypadek. Wyrok ma być ogłoszony za tydzień.

Do przestępstwa doszło jesienią 2020 roku. Policja, która otrzymała zgłoszenie o martwym psie leżącym przy jednym z bloków, zatrzymała w tej sprawie początkowo dwie osoby, również partnerkę mężczyzny i obojgu postawiła zarzuty zabicia psa ze szczególnym okrucieństwem. W dochodzeniu prowadzonym pod nadzorem Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ, po zebraniu innych dowodów, wątek dotyczący 22-latki został jednak umorzony, a do sądu skierowany został akt oskarżenia przeciwko 36-latkowi.

Konkubina była świadkiem w tej sprawie, ale przed sądem pierwszej instancji skorzystała z prawa do odmowy zeznań przysługującego osobie bliskiej.

W całym postępowaniu przygotowawczym oskarżony nie przyznał się, ale zrobił to przed sądem rejonowym. Choć początkowo nie chciał składać wyjaśnień, mówił, że był podenerwowany swoją sytuacją w pracy i irytowało go zachowanie psa, który wskoczył na stół. Mówił, że mały piesek, mieszaniec był w domu, bo psa chciała 4-letnia córka konkubiny oskarżonego; został wzięty z ogłoszenia.


Sąd Rejonowy uznał, że właściwą karą będzie półtora roku więzienia bez zawieszenia

Sąd Rejonowy w Białymstoku w marcu ub. roku uznał, że właściwą karą będzie półtora roku więzienia bez zawieszenia; na jej poczet zaliczył blisko 4-miesięczny pobyt mężczyzny w areszcie. Orzekł też 15-letni zakaz posiadania wszelkich zwierząt, po uprawomocnieniu się wyroku skazany ma też zapłacić 10 tys. zł na rzecz białostockiego schroniska.

Obrona uważa karę za zbyt surową, kwestionuje również przyjętą przez sąd pierwszej instancji kwalifikację prawną, iż było to działanie ze szczególnym okrucieństwem. Do okoliczności łagodzących, które - w jej ocenie - powinny mieć wpływ na wymiar kary zalicza m.in. to, że 36-latek opiekował się tym psem wcześniej, m.in. zapewniał mu opiekę weterynaryjną i nie ma skłonności do znęcania się nad zwierzętami.

Sam oskarżony powiedział w swoim ostatnim słowie jedynie, że był to nieszczęśliwy wypadek.

Prokuratura, apelacji nie składała i chce utrzymania kary; zgłosiła jednak wniosek o nieznaczną zmianę kwalifikacji prawnej (ale z tym samym zagrożeniem karnym), którą przyjął sąd pierwszej instancji.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białostocki sąd skazał mężczyznę oskarżonego o zastrzelenie psa

20.01.2022, 18:01

Pół roku ma spędzić w więzieniu 40-latek oskarżony o to, że zastrzelił psa swojej matki, po czym zakopał w ogródku. Podczas rozprawy mężczyzna nie przyznał się do winy, wcześniej przyznał się natomiast swoim bliskim.


Nawet pięć lat więzienia grozi mężczyźnie z Łomży, który skatował małego psa

20.12.2021, 11:20

Nawet pięć lat więzienia grozi mieszkańcowi Łomży, który we wrześniu skatował małego psa rasy Shih Tzu. Akt oskarżenia w jego sprawie trafił już do sądu.


Mieszkaniec Łomży wyrzucił psa przez okno - teraz grożą mu 3 lata więzienia

18.05.2021, 10:01

Nawet trzy lata więzienia grożą mężczyźnie, który wyrzucił psa z okna. Do zdarzenia doszło w styczniu, w Łomży.


1,5 roku więzienia dla 35-latka za zrzucenie psa z ósmego piętra

17.03.2021, 12:14

Półtora roku więzienia, 10 tys. zł nawiązki na rzecz miejscowego schroniska i 15-letni zakaz posiadania wszelkich zwierząt - taki wyrok zapadł w środę przed Sądem Rejonowym w Białymstoku w procesie 35-latka, który z ósmego piętra zrzucił psa.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok