Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi apelowali o uwolnienie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

W Białymstoku przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi apelowali o uwolnienie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta

25.01.2022, 19:30, akt. 26.01.2022, 11:32

We wtorek (25.01) wieczorem odbyła się w Białymstoku kolejna akcji solidarnościowa z aresztowanymi liderami Związku Polaków na Białorusi - Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem. Uczestnicy chcieli tą akcją znów pokazać, że pamiętają i wspierają więzionych.

fot. Joanna Sikora
fot. Joanna Sikora


0:00
0:00
W Białymstoku przedstawiciele Związku Polaków na Białorusi apelowali o uwolnienie Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta - relacja Joanny Sikory


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Akcja odbyła się przy pomniku bł. ks. Jerzego Popiełuszki w centrum  Białegostoku. Uczestnicy mieli ze sobą flagi polskie i biało-czerwono-białe flagi białoruskie. Trzymano duży transparent z hasłem "Siedzą, bo są Polakami" i zdjęciami aresztowanych.

Akcje solidarności z liderami ZPB są organizowane przez Związek Polaków na Białorusi oraz Podlaski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" cyklicznie, od kilku miesięcy, aby przypominać, że Andżelika Borys i Andrzej Poczobut są więzieni przez białoruski reżim. Chodzi też o solidaryzowanie się ze wszystkimi prześladowanymi przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

Wtorkowa akcja odbyła się w 10. miesięcznicę uwięzienia Borys i Poczobuta. Obecnie ich areszt obowiązuje do 26 lutego 2022 r. Formalnie są aresztowani pod zarzutem "rehabilitacji nazizmu", za co grozi nawet  do 12 lat więzienia. Andżelika Borys była zatrzymana przez białoruski  reżim za zorganizowanie tradycyjnego festynu "Grodzieńskie Kaziuki" i za  to oskarżono ją o "podżeganie do nienawiści", "gloryfikowanie zbrodni  nazistowskich".

Nasi koledzy, prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys i członek zarządu głównego Andrzej Poczobut, nadal znajdują się w  więzieniu. My nie zgadzamy się, że oni nadal przetrzymywani są w takich  nieludzkich warunkach, pozbawieni należnych im praw obywatelskich i ludzkich, bez należącej pomocy medycznej, bez przekazywania listów i  pocztówek

- mówiła Maria Ciszkowska ze Związku Polaków na Białorusi.

Podkreślała, że Borys i Poczobut są "wielkimi patriotami". "Całe  życie poświęcili odradzaniu się polskości na Białorusi, odrodzeniu  języka polskiego, pielęgnowaniu kultury polskiej, dbaniu o miejsca  pamięci narodowej. Chcieli przekazywać to wszystko: tę historię, tę  wiedzę, młodszemu pokoleniu. (...) Szanujemy ich bardzo, za ich  patriotyzm, za ich odwagę, za ich postawę obywatelską" - mówiła  Ciszkowska.

"Dlaczego jest teraz taka cisza? Dlaczego jest brak informacji? Czy  nadal ta sprawa Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta jest nagłośniona?  Jak ona w ogóle toczy się?" - pytała Ciszkowska i podkreślała, że  odpowiedzi na te pytania oczekują Polacy mieszkający na Białorusi, bo -  jak mówiła - "ta sprawa nie dotyczy nas tu zgromadzonych, a tysięcy  ludzi na całym świecie".

"Nie bądźmy obojętni. Bądźmy solidarni. Bądźmy razem!" - apelowała.

Mówiła też, że za każdym razem ma nadzieję, że ta akcja solidarności z  uwięzionymi odbywa się po raz ostatni, a oni - Borys i Poczobut -  "jutro pokażą się tu razem z nami". "Ale na dzień dzisiejszy my musimy  jeszcze walczyć za ich zdrowie, za ich życie" - zakończyła Ciszkowska.

Każde słowo wsparcia dotrze wcześniej czy później do nich i każde te  słowo jest bardzo ważne, bardzo ważne nie tylko dla naszych kolegów,  Andżeliki i Andrzeja, ale również dla wszystkich Polaków, którzy  mieszkają na Białorusi, którzy pamiętają, że są Polakami, zawsze  pamiętali o tym i w tak ciężkim momencie dla nas wszystkich te słowa są  bardzo ważne

- mówił dziennikarzom Marek Zaniewski ze Związku Polaków  na Białorusi.

Podkreślił, że akcja ma po raz kolejny przypomnieć wszystkim, że w  więzieniu siedzą niewinni ludzie. Mówił, że nie mają zbyt wielu  informacji o uwięzionych. "Na razie siedzą, toczy się śledztwo i na  razie nie wiemy, kiedy będzie sąd, ale oczekujemy, że w najbliższym  czasie sprawa może trafić do sądu" - powiedział.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Kolejna akcja solidarności z aresztowanymi liderami Związku Polaków na Białorusi

23.12.2021, 20:00

Wspólnym odśpiewaniem kolęd uczestnicy czwartkowej (23.12) akcji solidarnościowej z aresztowanymi liderami Związku Polaków na Białorusi - Andżeliką Borys i Andrzejem Poczobutem - chcieli pokazać, że pamiętają i wspierają więzionych.


Andżelika Borys od 9 miesięcy więziona przez reżim Łukaszenki

23.12.2021, 08:38

Mija 9 miesięcy od aresztowania przez reżimowe władze Łukaszenki prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys.


Jan Dziedziczak

23.12.2021, 08:35

- Cała polska dyplomacja stara się doprowadzić do tego, że temat prześladowań Polaków na Białorusi nie jest tematem polsko-białoruskim, tylko jest tematem wolny świat versus reżim białoruski.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok