Radio Białystok | Gość | Jan Dziedziczak - pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą

Jan Dziedziczak

pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za Granicą

23.12.2021, 08:35, akt. 09:49

- Cała polska dyplomacja stara się doprowadzić do tego, że temat prześladowań Polaków na Białorusi nie jest tematem polsko-białoruskim, tylko jest tematem wolny świat versus reżim białoruski.

Jan Dziedziczak, fot. Edyta Wołosik
Jan Dziedziczak, fot. Edyta Wołosik

Z Janem Dziedziczakiem rozmawia Edyta Wołosik

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


W Białymstoku podsumowano działalność Centrum Pomocy Polakom na Białorusi. Ten półroczny projekt właśnie się kończy, ale w 2022 r. ma być kontynuowany. Poinformował o tym pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za Granicą Jan Dziedziczak.

W rozmowie z Edytą Wołosik mówił też o liderach Związku Polaków na Białorusi - Andżelice Borys i Andrzeju Poczobucie, którzy siedzą w więzieniu od dziewięciu miesięcy pod zarzutem "rehabilitacji nazizmu", za co grozi nawet do 12 lat więzienia. Areszt przedłużono im do 26 lutego 2022 roku.

Jan Dziedziczak namawia do udziału w internetowej, wigilijnej akcji solidarności z represjonowanymi Polakami. Minister wszystkich chętnych zachęca do publikowania na Facebooku zdjęć z pustym nakryciem z wigilijnego stołu w geście solidarności z "więźniami sumienia" na Białorusi.


Edyta Wołosik: W Białymstoku podsumowano półroczną działalność Centrum Pomocy Polakom na Białorusi. Ponad 270 osób skorzystało z pomocy materialnej bądź niematerialnej. Czy jest szansa, by ten projekt, który właśnie się kończy, był kontynuowany?


Jan Dziedziczak: Zdecydowanie tak. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że to centrum powstało, że pomogło tylu naszym rodakom z Białorusi, którzy przedostali się do Polski. Podejmując decyzję o finansowaniu tego projektu w rządzie, zależało nam, żeby było miejsce, gdzie Polak z Białorusi się odnajdzie po przekroczeniu granicy. Postawiliśmy na Białystok. Oczywiście w przyszłym roku planujemy, aby to centrum dalej pracowało.

Mam nadzieję, że to będzie ostatni rok pracy tego centrum. Mówię to w pewnym sensie przewrotnie. Nie dlatego, że nie jestem zadowolony, nie dlatego, że planujemy zakończyć finansowanie tego projektu, tylko mam nadzieję, że nie będzie potrzeby istnienia tego centrum, a więc krótko mówiąc, że na Białorusi nastąpią zmiany i kraj ten stanie się krajem demokratycznym.


Wsparcie rządowe na te pół roku działalności to około miliona złotych. Mamy końcówkę roku i z tej puli zostało kilkanaście tysięcy złotych. Wiadomo, że centrum działać nie będzie, jeżeli nie będzie finansowane. Czy może pan zapewnić, że pieniądze się znajdą?


Oczywiście pieniądze będą. W tej chwili jesteśmy w fazie negocjacji z podmiotem, za pośrednictwem którego organizujemy to centrum, a więc z podlaskim oddziałem Stowarzyszenia Wspólnota Polska. Negocjacje te polegają nie na dyskusji, czy to centrum ma być, a są to już rozmowy stricte techniczne, jakie są zapotrzebowania.


Czy można mówić o jakiejkolwiek kwocie? Powinny to być chyba 2 mln zł na cały 2022 r. Czy możemy mówić o takim wsparciu?


Będzie to kwota wystarczająca, ale proszę wybaczyć, w tej fazie nawet nie mogę mówić o kwotach. Muszą się zakończyć negocjacje. Ale absolutnie nie będzie to jakieś mniejsze wsparcie czy niezadowalające dla tych, którzy chcą pomagać. W żadnym wypadku. Jesteśmy zdeterminowani, żeby to było dobre centrum. To jest główne narzędzie państwa polskiego do pomocy Polakom na Białorusi. Cieszymy się, że Białystok jest taką stolicą wsparcia.


Mówimy o wsparciu finansowym, czyli np. pomocy w wynajmie mieszkania, ale też o pomocy niematerialnej, czyli np. w uzyskiwaniu dokumentów.


Wyjeżdża nagle Polak z Białorusi, bo skala represji zagraża jego bezpieczeństwu. Przyjeżdża do Polski. Pierwszym dużym miastem po przekroczeniu granicy lądowej jest Białystok. I trafia tu do znanego doskonale aktywnym Polakom na Białorusi miejsca przy ul. Kilińskiego 13, do centrum. Tu taka osoba jest zaopiekowana przez wolontariuszy i pracowników. "Tu masz zapomogę na pierwsze tygodnie, miesiące pobytu w Polsce. Wynajmij mieszkanie. Kup podstawowe produkty. Tu są szkoły, gdzie możesz posłać dziecko, gdzie jest wsparcie w doskonaleniu języka polskiego".

Dodatkowo jest to wsparcie w wyrobieniu Karty Polaka, w wyrobieniu PESEL-u, bo na przykład bez tego numeru nie można się zaszczepić, w znalezieniu  pracy. Centrum właśnie pełni taką rolę. I myśmy naprawdę pomogli wielu ludziom.


Dziś mija dziewięć miesięcy od aresztowania prezes Związku Polaków na Białorusi Andżeliki Borys. Za dwa dni minie także tyle czasu od aresztowania dziennikarza i też działacza Andrzeja Poczobuta. Czy Polska robi wszystko, by ich uwolnić?


Tak, robimy wszystko. Mogę to powiedzieć z czystym sumieniem. Muszę też powiedzieć, że z tych pięciorga najbardziej znanych prześladowanych aresztowanych Polaków już dzięki działaniom różnych organów państwa polskiego udało się uwolnić trzy panie: panią Marię Tiszkowską i Irenę Biernacką ze Związku Polaków na Białorusi, a także niezrzeszoną w tym związku, ale zaangażowaną w sprawy polskie od lat, w polską edukację panią Annę Paniszewą z Brześcia. Te panie są już bezpieczne w Polsce.

Niedawno zresztą, za co jestem bardzo wdzięczny, Rada Miasta Białegostoku uchwaliła przyznanie pani Biernackiej i pani Tiszkowskiej mieszkania komunalne.


Już nawet przekazano te mieszkania.


Tak. Są już one bezpieczne, nawet spędzą wigilię w swoich domach w Polsce. Trzy panie są uwolnione - została pani Andżelika Borys i pan Andrzej Poczobut. Tutaj władze reżimu są nieugięte, ale my działamy w relacjach polsko-białoruskich i bardzo stanowczo używamy wszystkich narzędzi dyplomatycznych.

Oprócz tego prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki czy minister spraw zagranicznych prof. Zbigniew Rau, cała Polska dyplomacja, starają się doprowadzić do tego, że temat prześladowań represji na Polakach na Białorusi nie jest tematem polsko-białoruskim tylko jest tematem wolny świat versus reżim białoruski, a zatem poruszamy tę sprawę na forach międzynarodowych.

Chcemy, żeby instytucje międzynarodowe takie jak Unia Europejska, ale też OBWE, Rada Europy, a więc instytucje szczególnie powołane do obrony praw obywatelskich i wolności, również ONZ czy NATO, żeby to były miejsca, gdzie temat Polaków na Białorusi jest poruszany, gdzie za Polakami na Białorusi wstawiają się te całe potężne międzynarodowe instytucje.


Czy w przypadku Andżeliki Borys i Andrzeja Poczobuta widać światełko w tunelu?


Tak. Natomiast jest to nieobliczalny reżim. Musimy o tym pamiętać. Tu te wszystkie formuły oczywiste między krajami wolnymi, demokratycznym nie obowiązują. Mamy partnera nieobliczalnego.

Zainicjowałem nawet taką akcję internetową na Facebooku. Zapraszam wszystkich państwa do wzięcia w niej udziału. Szczegóły są na moim profilu na Facebooku albo na stronie internetowej polonia.gov.pl. Chodzi o to, żebyśmy tradycyjne puste miejsce przy naszych stołach wigilijnych w tym roku zadedykowali aresztowanym Polakom na Białoruś, tym osobom, które za to, że są Polakami, nie siedzą przy rodzinnych stołach, nie cieszą się bliskimi, tylko siedzą w wieloosobowych, koszmarnych celach białoruskiego więzienia.

Jest to akcja dla Andrzeja Poczobuta i Andżeliki Borys, czyli hasztag to #WigiliaAndżelikiiAndrzeja. Zachęcam, abyśmy zrobili zdjęcie naszego pustego miejsca, dopisywali nasze osobiste życzenia i upubliczniali to na Facebooku. My te życzenia wydrukujemy, przekażemy aresztowanym, przekażemy im bliskim, współpracownikom. Myślę, że to będzie bardzo podnoszące na duchu.


| red: zmj


Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
foto: Monika Kalicka

Grzegorz Walijewski

hydrolog, rzecznik prasowy IMGW
18.05.2022

Coraz głośniej w Polsce o problemach z wodą. Specjaliści mówią o suszy hydrologicznej, co oznacza poważny stan. Jak na tle kraju wyglądają podlaskie zasoby wody i czy grozi nam w regionie susza?

Maciej Rant, fot. Sylwia Krassowska

Maciej Rant

organizator Błotnej Ligi Mistrzów
18.05.2022

- Piłka błotna to przede wszystkim zabawa. Nasze hasło brzmi "obrzucajmy się błotem na boisku, nie w realnym świecie" - mówi Maciej Rant.

Jan Strzelecki, mat. pras.

Jan Strzelecki

z Polskiego Instytutu Ekonomicznego
18.05.2022

"Dzięki infrastrukturze portowej możemy importować ropę z całego świata, ale embargo na rosyjską ropę może się przełożyć na ceny paliw w Polsce" - zauważa Jan Strzelecki.


Grzegorz Puda, źródło: gov.pl

Grzegorz Puda

minister funduszy i polityki regionalnej
17.05.2022

- Chcielibyśmy, aby dużą część środków z KPO stanowiły pieniądze na odbudowę gospodarki, na przyspieszenie rozwoju, na możliwość zwiększenia miejsc pracy, aby jeszcze bardziej to nasze koło zamachowe, którym są środki nie tylko europejskie, stanowiły podstawę do efektu kuli śnieżnej, abyśmy się mogli szybciej rozwijać.

prof. Joanna Zajkowska, fot. Wojciech Szubzda

prof. Joanna Zajkowska

podlaski konsultant w dziedzinie epidemiologii
16.05.2022

Od dziś nie ma już w Polsce stanu epidemii, jest - zagrożenie epidemiczne. "Nawet jeżeli pojawiłby się wzrost zachorowań, to jesteśmy na to przygotowani".

Agnieszka Muzyk, fot. Adam Dąbrowski

Agnieszka Muzyk

dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Łomży
13.05.2022

"Na ten moment, w skali województwa, mamy kilka przypadków unieważnienia egzaminu maturalnego" - mówi Agnieszka Muzyk.


Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot, fot. Monika Kalicka

Jakub Gujda, Paweł Szymański, Magdalena Kamińska i Konrad Szczebiot

z Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Białymstoku
12.05.2022

"Decydując się na swój recital, studenci pokazują swoją wrażliwość, swoje zainteresowanie, nurt, w którym się naprawdę dobrze czują lub kompensują swoje niedobory przez przygotowanie przez wybitnych fachowców" - mówi dyrektor Studium Wokalno-Aktorskiego Paweł Szymański.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

trenerka biznesu i doradca kariery
12.05.2022

"Poszukiwanie pracy jest projektem nie na miesiąc, a na miesiące, na lata i warto naprawdę się dobrze do tego przygotować. Wysyłanie stu CV na sto różnych stanowisk w tej samej wersji - nie jest dobre" - radzą ekspertki od poszukiwania pracy.

Bożena Bednarek, fot. Sylwia Krassowska

Bożena Bednarek

ze Stowarzyszenia "Szukamy Polski"
11.05.2022

Trochę poezji, trochę show - tak w skrócie można określić slam poetycki, którego druga odsłona już 12 maja w Białymstoku. "To bardzo oryginalne podejście do promowania poezji, zupełnie inne niż oficjalne konkursy czy spotkania autorskie".


dr Arkadiusz Niedźwiedzki, fot. Joanna Szubzda

dr Arkadiusz Niedźwiedzki

ekonomista z UwB
11.05.2022

- Jeżeli mamy problemy związane z obsługą zobowiązań kredytowych, to po prostu trzeba z bankiem rozmawiać i próbować ustalić lepsze warunki spłaty czy odroczenie. Nie należy traktować tej sytuacji jako walki, ale jako próbę dogadania się.

Michał Marek, mat. pryw.

Michał Marek

z Centrum Badań nad Współczesnym Środowiskiem Bezpieczeństwa
10.05.2022

"Kreml doskonale gra na nastrojach społecznych, na resentymentach, na emocjonalnej sferze odbiorców" - mówi Michał Marek.

fot. Sylwia Krassowska

Jacek Sasin

wicepremier, minister aktywów państwowych
9.05.2022

"Nie przewiduję w tej chwili, aby do czwartego kwartału, bo wtedy ruszy gazociąg Baltic Pipe, żebyśmy musieli ograniczać dostawy gazu do odbiorców. Nawet gdyby doszło do takiej sytuacji, - nie dotknie to gospodarstw domowych" - podkreśla Jacek Sasin.


Marcin Moniuszko, fot. Monika Kalicka

prof. Marcin Moniuszko

z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku
6.05.2022

"Nie może się znudzić coś, co jest tak różnorodne, tak niesamowite i co pokazuje potęgę intelektualną, potęgę naukową, potęgę artystyczną naszego miasta i regionu" - prof. Marcin Moniuszko zachęca do udziału w Podlaskim Festiwalu Nauki i Sztuki.

Andrzej Bołkun, źródło: archiwum prywatne

Andrzej Bołkun

redaktor naczelny lwowskiego portalu Leopolis.news
5.05.2022

- Rosjanie planują 9 maja przeprowadzić paradę w Mariupolu, dlatego nie żałują swoich żołnierzy - giną ich codziennie setki. Jeżeli ona się odbędzie, to wojska ukraińskie też będą planować jakieś niespodzianki na tę paradę.

Sebastian Zdanowicz, fot. Monika Kalicka

st. bryg. Sebastian Zdanowicz

podlaski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej
4.05.2022

"Służymy pomocą w szerokim zakresie - nie ignorujemy, nie bagatelizujemy żadnych zgłoszeń. Dlatego zarówno PSP, jak i OSP, cieszy się dużym poparciem społecznym. Na nas zawsze można liczyć" - mówi st. bryg. Sebastian Zdanowicz.


Dariusz Piontkowski, fot. Wojciech Szubzda

Dariusz Piontkowski

wiceminister edukacji narodowej
4.05.2022

"Trzymamy kciuki, tradycyjnie połamania piór. Mamy nadzieję, że wszystko będzie dobrze, zdadzą na wysokim poziomie, potem dostaną się na te studia, na które sobie wymarzyli" - życzy maturzystom wiceminister edukacji.

fot. Monika Kalicka

Helena Dubowska

dyrektor Polskiej Szkoły im. Jana Pawła II w Grodnie
2.05.2022

"Polska szkoła w Grodnie działa i będzie działać mimo ustawowej na Białorusi likwidacji nauczania w języku polskim" - podkreśla Helena Dubowska.

fot. Monika Kalicka

Wojciech Kirejczyk

dyrektor Biura Programu Niepodległa
2.05.2022

"Biuro Programu Niepodległa zaprasza wszystkie Polki, Polaków i przyjaciół Polski w kraju i za granicą do tego, żeby w Dzień Flagi wywiesić biało-czerwoną flagę na balkonie, w oknie (...) i pochwalić się zdjęciem tej naszej flagi w mediach społecznościowych właśnie z hasztagiem #mojaflaga" - mówi Wojciech Kirejczyk.


prof. Ernest Kuchar, źródło: archiwum prywatne

prof. Ernest Kuchar

prezes Polskiego Towarzystwa Wakcynologii
29.04.2022

Narastający kryzys humanitarny spowodowany falą uchodźców wojennych może źle wpływać na sytuację epidemiczną w Polsce - uważają eksperci. W trwającym Europejskim Tygodniu Szczepień podkreślają, że szczepienia ochronne są niezbędne do zapobiegania chorobom zakaźnym i tym samym do ochrony życia.

Radosław Hancewicz, fot. Sylwia Krassowska

Radosław Hancewicz

rzecznik prasowy podlaskiej KAS
29.04.2022

"Bardzo nas cieszy, że usługa Twój e-PIT cieszy się tak dużym powodzeniem. 90% zeznań wpływa do urzędów skarbowych w sposób elektroniczny" - mówi Radosław Hancewicz.

Anna Czurak i Marta Woźny-Tomczak, mat. pras.

Marta Woźny-Tomczak i Anna Czurak

psycholog, trenerka biznesu i doradca kariery
28.04.2022

"Musimy się zastanowić czy to, co robimy w pracy, daje nam satysfakcję, ale też czy jesteśmy doceniani. Bo czasami my jesteśmy bardzo zadowoleni ze swojej pracy, ale na przykład nasz szef tego nie okazuje, więc w pewnym momencie ta atmosfera albo brak docenienia jest symptomem do zmiany pracy" - oceniają goście Radia Białystok.


Daniel Czyżewski, źródło: energetyka24.com

Daniel Czyżewski

ekspert z portalu Energetyka24.com
27.04.2022

"Jesteśmy w dobrej sytuacji, na taki scenariusz przygotowywaliśmy się od wielu lat. Tych połączeń, zabezpieczeń jest dużo, więc do czasu uruchomienia Baltic Pipe, który w całości zastąpi rosyjskie dostawy gazu, damy radę" - mówi Daniel Czyżewski.

Bohdan Paszkowski, fot. Joanna Szubzda

Bohdan Paszkowski

wojewoda podlaski
27.04.2022

- To oczywiste, że przy takiej skali pomocy, którą udzielamy, pomoc zewnętrzna jest nam potrzebna. W tej chwili korzystamy wyłącznie ze środków krajowych (...) Mamy różne deklaracje dotyczące wsparcia z UE, z agend ONZ-owskich czy też np. USA.

Marcin Zwolski, fot. Monika Kalicka

dr Marcin Zwolski

kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku
26.04.2022

Matty Cash skradł serca polskich kibiców nie tylko swoimi umiejętnościami, ale też charakterem i sposobem bycia - jego przodkowie pochodzą z Podlasia.


prof. Henryk Wnorowski, fot. Sylwia Krassowska

prof. Henryk Wnorowski

z Rady Polityki Pieniężnej
26.04.2022

"Raty kredytów zależą od stóp procentowych i sytuacji na rynku finansowym. Na razie nie wiadomo, o ile mogą spaść, ale jeśli rozwiązania rządu wejdą w życie, to myślę, że może być to w przedziale od 300 do 500 zł mniej" - mówi prof. Henryk Wnorowski.

Roman Kaleta, źródło: malow.com.pl

Roman Kaleta

prezes firmy Malow
25.04.2022

"Kilka budynków w odległości kilkuset metrów jest zburzonych, ale nasza fabryka do tej pory nie ma żadnego uszkodzenia wojennego" - mówi prezes suwalskiej firmy Malow.

Stanisław Żaryn, arch. pryw.

Stanisław Żaryn

rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych
22.04.2022

- Pokazywanie, że przyjmowanie Ukraińców w Polsce prowadzi do dyskryminacji Polaków w ich własnym kraju albo że jest to proces, który może być groźny dla naszego państwa, to jest najważniejsza w tej chwili operacja dezinformacyjna prowadzona w języku polskim.


Jarosław Schabieński, fot. Tomasz Kubaszewski

dr Jarosław Schabieński

naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa białostockiego oddziału IPN
21.04.2022

"Nawiązania do ideologii komunistycznej w tej dzisiejszej sytuacji są bardzo wyraźne. Armia rosyjska nigdy się od tych korzeni nie oderwała, czuje się w naturalny sposób spadkobiercą Związku Sowieckiego, jest dumna z tamtej armii i niestety postępuje tak samo, czyli w sposób bardzo brutalny, dziki" - mówił w Polskim Radiu Białystok dr Jarosław Schabieński.

Grzegorz Kuczyński, fot. Sylwia Krassowska

Grzegorz Kuczyński

prezes Fundacji Białystok Biega
21.04.2022

"Już za niecały miesiąc nasze duże biegowe święto. Nareszcie te kilka tysięcy osób będzie mogło wspólnie stanąć na linii startu, tak jak w 2019 roku" - mówi Grzegorz Kuczyński.

Mariusz Sokołowski, fot. Joanna Szubzda

Mariusz Sokołowski

dyrektor Szkoły Podstawowej nr 20 w Białymstoku
21.04.2022

"Każdy z nauczycieli musi tak pracować, żeby zaspokoić potrzeby edukacyjne polskich dzieci, a jednocześnie nie zaniedbać dzieci z Ukrainy. Jest to wyzwanie, ale to jest do zrobienia" - mówi Mariusz Sokołowski.


Aleś Zarembiuk - prezes Fundacji Dom Białoruski, fot. Jarosław Iwaniuk

Aleś Zarembiuk

prezes Fundacji Dom Białoruski w Warszawie
20.04.2022

"Białorusini pokazują i całemu światu, i Ukraińcom, że my jesteśmy po stronie ukraińskiej, że my rozumiemy, czym jest ukraińska niepodległość i to, że z terytorium Białorusi lecą rakiety to jest decyzja Łukaszenki, który nie jest uznawany za prezydenta białoruskiego" - ocenia Aleś Zarembiuk.

Artur Kosicki, fot. Joanna Szubzda

Artur Kosicki

marszałek województwa podlaskiego
19.04.2022

- Rosja nie jest i nigdy nie była kluczowym rynkiem zbytu dla przedsiębiorców z naszego województwa. Jesteśmy bardzo dobrym partnerem dla Litwy, jesteśmy kluczowym partnerem dla Niemiec i też dla Francji, dlatego trzeba to rozszerzać.

Mirosław Oliferuk, fot. Paweł Wądołowski

Mirosław Oliferuk

dyrektor łomżyńskiego WORD-u
19.04.2022

"Ostatnia podwyżka opłat nastąpiła w styczniu 2013 roku. (...) Związek Województw widząc sytuację przestawił stanowisko, w którym postuluje, by opłaty z tytułu przeprowadzania egzaminów na prawo jazdy podnieść do kwoty, która jest w ustawie o kierujących pojazdami" - mówi Mirosław Oliferuk.


Łukasz Łapczyński

Łukasz Łapczyński

rzecznik Prokuratury Krajowej
15.04.2022

"Do tej pory przesłuchano blisko tysiąc osób. (...) Cały czas trwają czynności w związku ze śledztwem dotyczącym wojny wywołanej przez Rosję na Ukrainie. Mamy informacje o kolejnych potencjalnych świadkach, których należy przesłuchać. Jednak na razie tego nie robimy, bo osoby te nie otrząsnęły się jeszcze z traumy wojennej" - podkreśla Łukasz Łapczyński.

abp Józef Guzdek, fot. Monika Kalicka

abp Józef Guzdek

metropolita białostocki
15.04.2022

"Myślę, że te święta przyniosą takie otrzeźwienie, że wszystko jest potrzebne, że trzeba żyć na pewnym poziomie, ale nie zapominajmy o tym, że jesteśmy bytami przygodnymi" - mówi abp Józef Guzdek.

Anna Kietlińska, fot. Joanna Szubzda

Anna Kietlińska

prezes podlaskiego oddziału Stowarzyszenie Wspólnota Polska
14.04.2022

Od 1 września ze szkół w Grodnie i Wołkowysku zniknie język polski jako wykładowy - to w związku z nowelizacją kodeksu edukacji na Białorusi.
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok