Radio Białystok | Wiadomości | SG: noc była niespokojna; białoruscy żołnierze oddali strzały z długiej broni

SG: noc była niespokojna; białoruscy żołnierze oddali strzały z długiej broni

26.01.2022, 08:53, akt. 09:38

Noc była niespokojna. Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze żołnierze białoruscy najpierw przecinali concertinę, a następnie trzy razy w odstępach kilku godzin oddali strzały z broni długiej. Najprawdopodobniej w powietrze - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski


Straż Graniczna zatrzymała 12 osób

Rzeczniczka SG przekazała, że we wtorek (25.01) około 21:00 na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Narewce funkcjonariusze zatrzymali 12 osób.


- Byli to obywatele Libanu, Iraku i Syrii. Osoby te zostały zawrócone do linii granicy - podkreśliła por. Anna Michalska.Wskazała, że do kolejnej próby przekroczenia granicy polsko-białoruskiej doszło w środę około 3:00 nad ranem na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych. "Granicę próbowało przekroczyć 11 nielegalnych imigrantów. Byli to obywatele Egiptu, Jemenu i Syrii. Te osoby również zostały zawrócone do linii granicy" - podała.


Białoruscy żołnierze strzelali z długiej broni

Zaznaczyła, że najbardziej niespokojnie było na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze. "W wtorek około godz. 17 zauważyliśmy 11 żołnierzy białoruskich, którzy cięli concertinę. Skierowaliśmy w ten rejon dodatkowe patrole. Na ich widok żołnierze białoruscy zaczęli rzucać kamieniami, oślepiać laserami. Padały również wyzwiska pod adresem służb, Polaków, Polski. Trwało to wszystko godzinę, po czym służby białoruskie oddaliły się" - tłumaczyła rzeczniczka SG dodając, że nie było podczas tego zdarzenia cudzoziemców. Byli tylko żołnierze białoruscy.

"Około godziny 20 na tym samym odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze zauważyliśmy białoruskich żołnierzy, którzy na widok naszych patroli oddali strzały z broni długiej. Nie widzieliśmy, żeby to było w naszą stronę, więc były to prawdopodobnie strzały w powietrze" - powiedziała.

Przekazała, że około godziny 22 była podobna sytuacja. "Żołnierze białoruscy na widok polskich patroli również strzelali z długiej broni, prawdopodobnie w powietrze. I o godzinie 3 nad ranem, kiedy białoruscy żołnierze znów oddali kilka strzałów z długiej broni" - poinformowała.

- Według nas ma to związek z rozkazami przewodniczącego Państwowego Komitetu Granicznego Republiki Białorusi gen. Anatolija Lappo, który ostatnio mówił, że mogą strzelać bez ostrzeżenia - dodała rzeczniczka SG.


W środę rozpoczęła się budowa bariery na granicy polsko-białoruskiej. Straż Graniczna przekazała place pod budowę wykonawcom. To największa inwestycja budowlana w historii tej służby.

Długość bariery będzie wynosić 186 km, a koszt budowy ma wynieść około 1,6 mld zł. W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej.

źródło: IAR, PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz


Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok