Radio Białystok | Wiadomości | 64-letnia Suwalczanka padła ofiarą tzw. spoofingu - straciła 25 tys. zł

64-letnia Suwalczanka padła ofiarą tzw. spoofingu - straciła 25 tys. zł

27.01.2022, 12:46, akt. 12:51

25 tys. złotych straciła suwalczanka do której zadzwonił oszust podający się za pracownika banku. Okazało się, że 64-latka padła ofiarą tzw. spoofingu. To metoda polegająca na podszywaniu się przestępców pod autentyczne numery instytucji czy znajomych z listy kontaktów w telefonie.

Tomasz Zajda - stock.adobe.com
Tomasz Zajda - stock.adobe.com

Kobieta była przekonana, że dzwoni do niej prawdziwy pracownik banku w którym trzyma oszczędności.

- 64-latka dodała, że na wyświetlaczu telefonu pojawił się numer infolinii jej banku. Dzwoniący poinformował pokrzywdzoną, że prawdopodobnie ktoś włamał się na jej konto i próbował wypłacić pieniądze. Poradził, aby pobrała pieniądze z banku i wpłaciła we wskazanym przez niego banku na bezpieczne konto, specjalnie dla niej wygenerowane - mówi komisarz Eliza Sawko z suwalskiej policji.

64-latka wykonała wszystkie polecenia oszusta i wpłaciła pieniądze w innym banku na wskazane przez niego konto. Kiedy zorientowała się, że padła ofiarą oszustów, zgłosiła sprawę policji. Kiedy składała zeznania na komisariacie zadzwonił do niej kolejny oszust, tym razem podający się za policjanta.

- Na wyświetlaczu urządzenia pojawił się numer dyżurnego podlaskiej policji. Kobieta usłyszała w słuchawce mężczyznę, który polecał aby nie zgłaszać tego policji, bo on już sprawą się zajął. Okazało się, że był to oszust, który podszywał się pod dyżurnego Policji. Dzięki współpracy mundurowych z bankiem udało się zablokować część pieniędzy na koncie - dodaje kom. Eliza Sawko.

Podlascy policjanci kolejny raz apelują o ostrożność w trakcie telefonicznych rozmów w sprawach finansowych. Podkreślają, że prawie każda taka informacja to próba oszustwa.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Mieszkanka Supraśla straciła 40 tys. zł - uwierzyła fałszywemu policjantowi

19.01.2022, 14:14

Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia. Ponad 40 tys. zł. straciła mieszkanka Supraśla, która uwierzyła fałszywemu policjantowi, że jej oszczędności są zagrożone.


Kolejni mieszkańcy regionu oszukani metodą na BLIK'a

11.01.2022, 14:12

Blisko 3 tyś złotych stracili mieszkańcy woj. podlaskiego, którzy przekazali internetowym oszustom kody BLIK. Przestępcy wykorzystali do tego portal społecznościowy i popularny serwis aukcyjny.


67-latka straciła 17 tys. zł - przekazała pieniądze oszustowi, który podawał się za amerykańskiego żołnierza

10.01.2022, 13:27

Miał być zakochanym żołnierzem amerykańskim, okazał się oszustem przez którego mieszkanka powiatu łomżyńskiego straciła kilkanaście tysięcy złotych. Do Komendy Miejskiej Policji w Łomży zgłosiła się 67-letnia kobieta, która powiedziała mundurowym, że przelała pieniądze mężczyźnie, a później kontakt z nim się urwał.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
PRZYRODA
30.09.2023, 08:47, akt. 18:37

Nurkowie posprzątali Biebrzę


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok