Radio Białystok | Wiadomości | Kolejni mieszkańcy regionu oszukani metodą na BLIK'a

Kolejni mieszkańcy regionu oszukani metodą na BLIK'a

autor: Grzegorz Pilat

11.01.2022, 14:12, akt. 15:23

Blisko 3 tyś złotych stracili mieszkańcy woj. podlaskiego, którzy przekazali internetowym oszustom kody BLIK. Przestępcy wykorzystali do tego portal społecznościowy i popularny serwis aukcyjny.

źródło: stock.adobe.com/Maciej
źródło: stock.adobe.com/Maciej

Jak mówi asp. Katarzyna Molska-Zarzecka z białostockiej policji, do policjantów zgłosił się 21-letni mężczyzna pod którego, ktoś podszył się w internecie.


Mężczyzna poinformował policjantów, że ktoś oszukał trójkę jego znajomych podszywając się pod niego. Jak ustalili mundurowi, ktoś włamał się na konto społecznościowe 21-latka. Następnie podając się za niego, poprosił, za pośrednictwem komunikatora, o pożyczkę. Znajomi byli przekonani, że korespondują ze swoim kolegą i wygenerowali kody BLIK. W ten sposób stracili w sumie 1700 złotych - dodaje. 


Z kolei 18-letnia mieszkanka gminy Grabowo chciała sprzedać zabawki na jednym z portali aukcyjnych. Za pośrednictwem komunikatora zgłosiła się do niej osoba, która była zainteresowana kupnem towaru.


W kolejnej korespondencji mieszkanka gminy Grabowo dostała zrzut ekranu potwierdzający przelew, za oferowane przez nią rzeczy. Następnie dostała link, w którym miała potwierdzić odbiór płatności. Kobieta postępowała zgodnie z instrukcją, podaną w linku i tam podała dane do swojego konta. Następnie wygenerowała 4-cyfrowy kod i wpisała go na stronie, która łudząco przypominała stronę internetową jej banku. W ten sposób oszuści wypłacili ponad 1000 złotych - tłumaczy sierż. Ewa Zabłocka z kolneńskiej policji.


Funkcjonariusze proszą, aby nie podejmować szybkich finansowych decyzji przez internet. Podkreślają, że każda prośba o pieniądze, powinna być ponownie zweryfikowana.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Nie pomagają policyjne apele - mieszkanka Suwałk uwierzyła telefonicznym oszustom i straciła 50 tys. zł

30.09.2021, 15:56

Nie pomagają policyjne apele - są kolejne przypadki oszukanych osób. Ponad 50 tys. złotych straciła mieszkanka Suwałk, która uwierzyła telefonicznym oszustom, że jej pieniądze są zagrożone.


Mieszkaniec Hajnówki stracił 31 tys. zł metodą "na zdalny pulpit" - zadzwonił rzekomy konsultant banku

1.06.2021, 15:37

Ponad 31 tys. zł stracił mieszkaniec Hajnówki, który za namową oszustów zainstalował w telefonie aplikację do zdalnej obsługi, w ten sposób dając im dostęp do konta bankowego. Podlaska policja po raz kolejny przypomina o oszustwach na tzw. zdalny pulpit i apeluje o rozsądne decyzje dotyczące finansów.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok