Radio Białystok | Wiadomości | Mieszkaniec Hajnówki stracił 31 tys. zł metodą "na zdalny pulpit" - zadzwonił rzekomy konsultant banku

Mieszkaniec Hajnówki stracił 31 tys. zł metodą "na zdalny pulpit" - zadzwonił rzekomy konsultant banku

1.06.2021, 15:37, akt. 15:42

Ponad 31 tys. zł stracił mieszkaniec Hajnówki, który za namową oszustów zainstalował w telefonie aplikację do zdalnej obsługi, w ten sposób dając im dostęp do konta bankowego. Podlaska policja po raz kolejny przypomina o oszustwach na tzw. zdalny pulpit i apeluje o rozsądne decyzje dotyczące finansów.

stock.adobe.com
stock.adobe.com

Mężczyzna oszukany na zdalny pulpit

Jak poinformował we wtorek (1.06) zespół prasowy podlaskiej policji, 56-latek uwierzył, że dzwoni do niego pracownik banku z informacją, iż inna osoba wzięła kredyt na dane hajnowianina. Uwierzył też, że do procedury anulowania decyzji kredytowej potrzebna jest instalacja w telefonie aplikacji do zdalnej obsługi. Za namową rzekomego konsultanta podał mu też numer swojej karty kredytowej i jej kod, co miało pomóc bankowi w zablokowaniu płatności.

Łącznie klient stracił ponad 31 tys. zł; stało się to wskutek użycia loginu i hasła do konta oraz kodów BLIK, które wygenerował mieszkaniec Hajnówki i przekazał je oszustowi - kody miały pomóc w blokadzie pieniędzy na koncie.


Coraz więcej oszustw metodą na zdalny pulpit

Policja przyznaje, że w województwie podlaskim przybywa oszustw metodą na zdalny pulpit. Niedawno ponad 40 tys. zł stracił mieszkaniec Suwałk, który zainstalował aplikację do obsługi oszczędności, w rzeczywistości dając przestępcom dostęp do konta. 20 tys. zł skradziono w ten sposób mieszkańcowi okolic Sokółki.

Najczęściej chodzi o skorzystanie z usług szybkiego pomnażania oszczędności, np. dzięki inwestycjom w kryptowaluty. Gdy zainteresowany ma problemy techniczne, zgłasza się do niego rzekomy konsultant. Wspiera taką osobę przez tzw. zdalny pulpit i często - dosłownie na oczach poszkodowanego - czyści jego konto z oszczędności bądź zaciąga ekspresowe pożyczki.

Szacunki podlaskiej policji mówiły o kwocie pół miliona złotych, którą poszkodowani z tego regionu stracili tylko w styczniu. Potem jednak te kwoty zaczęły szybko rosnąć. Np. w lutym zanotowano przypadek oszustwa, w którym 300 tys. zł stracił mieszkaniec Białegostoku. Pieniądze z rachunku zniknęły właśnie po instalacji oprogramowania rzekomo potrzebnego do obsługi rachunku kryptowalut.

Dlatego policja radzi, aby z rezerwą podchodzić np. do ofert bardzo atrakcyjnych inwestycji i nie przekazywać nikomu żadnych danych związanych z internetową obsługą kont bankowych.

"Jeśli +konsultant+ proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu Any Desk, możesz być pewien, że to oszustwo. Pracownik banku nie prosi o zainstalowanie tego typu oprogramowania. Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta twojego banku" - apelują policjanci.

źródło: PAP | red: wsz

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Były już próby oszustwa "na wnuczka", "na policjanta", "na zdalny pulpit", teraz oszuści podszywają się pod PGE

27.05.2021, 09:13

Oszuści wysyłają SMS-y, że jeśli dana osoba nie dopłaci do rachunku niewielkiej kwoty, to Polska Grupa Energetyczna odetnie jej prąd.


Policja znowu przestrzega przed oszustwami na zdalny pulpit

15.05.2021, 15:13

Ponad 40 tys. zł stracił suwalczanin, który zainstalował aplikację do obsługi oszczędności, w rzeczywistości dając przestępcom dostęp do konta. 20 tys. zł skradziono w ten sposób również mieszkańcowi okolic Sokółki. Podlaska policja po raz kolejny przypomina o oszustwach na tzw. zdalny pulpit.


Oszuści wciąż próbują okradać metodą "na zdalny pulpit" - ich ofiarą padła mieszkanka Sokółki

4.03.2021, 14:19

Przypadkowo blokując konto bankowe, mieszkanka z okolic Sokółki nie straciła wszystkich oszczędności. Wcześniej zadzwonił do niej mężczyzna podający się za pracownika banku. Oszuści chcieli okraść 55-latkę metodą "na zdalny pulpit".


Złodzieje działający metodą "na zdalny pulpit" okradli mieszkańca Augustowa

18.02.2021, 14:47

Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia. Internetowi oszuści wciąż skutecznie okradają mieszkańców województwa podlaskiego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok