Radio Białystok | Wiadomości | Policja znowu przestrzega przed oszustwami na zdalny pulpit

Policja znowu przestrzega przed oszustwami na zdalny pulpit

15.05.2021, 15:13, akt. 15:22

Ponad 40 tys. zł stracił suwalczanin, który zainstalował aplikację do obsługi oszczędności, w rzeczywistości dając przestępcom dostęp do konta. 20 tys. zł skradziono w ten sposób również mieszkańcowi okolic Sokółki. Podlaska policja po raz kolejny przypomina o oszustwach na tzw. zdalny pulpit.

Fotolia.com
Fotolia.com

56-letni mieszkaniec Suwałk w sobotę zgłosił się na komisariat. Policja nie podaje na razie szczegółów tego przestępstwa, ale wiadomo, że oszuści posłużyli się metodą na tzw. zdalny pulpit, czyli ukradli pieniądze po zainstalowaniu na komputerze lub telefonie klienta specjalnej aplikacji. Dzięki temu dostali dostęp do konta, w tym do metody logowania się i wykonywania przelewów.

Kilka dni temu w podobny sposób stracił pieniądze mieszkaniec powiatu sokólskiego. Zadzwoniła do niego rzekoma konsultantka banku, informując, że ktoś próbował wypłacić pieniądze z jego konta i zaciągnąć pożyczkę wykorzystując dane do bankowości elektronicznej.

Przed takimi przypadkami miała go uchronić aplikacja, której instalację zaleciła. W ten sposób oszuści pozyskali dane tego mężczyzny i dostęp do konta. Zaciągnęli kredyt na 30 tys. zł, a do tego jeszcze przelał on – poprzez płatność z użyciem kodu BLIK – 20 tys. zł na rzekome bezpieczne konto w banku, wskazane przez przestępców.

Policja przyznaje, że w Podlaskiem przybywa oszustw metodą na zdalny pulpit. 

Najczęściej chodzi o skorzystanie z usług szybkiego pomnażania oszczędności, np. dzięki inwestycjom w kryptowaluty. Gdy zainteresowany ma problemy techniczne, zgłasza się do niego rzekomy konsultant. Wspiera taką osobę przez tzw. zdalny pulpit i – dosłownie na oczach poszkodowanego – czyści jego konto z oszczędności, bądź zaciąga ekspresowe pożyczki.

Szacunki podlaskiej policji mówią o kwocie pół miliona złotych, którą poszkodowani z tego regionu stracili tylko w styczniu. Potem jednak te kwoty zaczęły szybko rosnąć. Np. w lutym zanotowano przypadek oszustwa, w którym 300 tys. zł stracił mieszkaniec Białegostoku. Pieniądze z rachunku zniknęły właśnie po instalacji oprogramowania rzekomo potrzebnego do obsługi rachunku kryptowalut.

Dlatego policja radzi, aby z rezerwą podchodzić np. do ofert bardzo atrakcyjnych inwestycji i nie przekazywać nikomu żadnych danych związanych z internetową obsługą kont bankowych.

Jeśli "konsultant" proponuje Ci zainstalowanie oprogramowania typu AnyDesk, możesz być pewien, że to oszustwo. Pracownik banku nie prosi o zainstalowanie tego typu oprogramowania. Jeśli osoba podająca się za pracownika banku żąda zweryfikowania twoich danych i danych konta lub zainstalowania jakiegokolwiek oprogramowania, rozłącz się i zadzwoń do biura obsługi klienta twojego banku 

– apelują policjanci.

źródło: PAP | red: lma

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Oszuści wciąż próbują okradać metodą "na zdalny pulpit" - ich ofiarą padła mieszkanka Sokółki

4.03.2021, 14:19

Przypadkowo blokując konto bankowe, mieszkanka z okolic Sokółki nie straciła wszystkich oszczędności. Wcześniej zadzwonił do niej mężczyzna podający się za pracownika banku. Oszuści chcieli okraść 55-latkę metodą "na zdalny pulpit".


Złodzieje działający metodą "na zdalny pulpit" okradli mieszkańca Augustowa

18.02.2021, 14:47

Nie pomagają policyjne apele i ostrzeżenia. Internetowi oszuści wciąż skutecznie okradają mieszkańców województwa podlaskiego.


Internetowi oszuści znaleźli kolejną metodę na wyłudzanie pieniędzy

17.02.2021, 19:27

To kolejna metoda internetowych oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze od mieszkańców województwa podlaskiego.


25-latka straciła 17 tys. zł - oszuści wykorzystali metodę "na zdalny pulpit"

17.02.2021, 09:39

Prawie 17 tys. zł zniknęło z konta mieszkanki województwa podlaskiego, która - za namową oszustów - zainstalowała aplikację, mającą rzekomo chronić jej oszczędności. W rzeczywistości dała przestępcom dostęp do nich; rzekomy bankowy konsultant zalogował się na to konto i przelał pieniądze.


Mieszkańcy województwa podlaskiego w tym roku przekazali internetowym oszustom już ponad pół miliona złotych

10.02.2021, 14:03

Policjanci mówią, że skala tych oszustw jest większa niż np. legenda o fałszywym policjancie czy wnuczku. Od początku roku mieszkańcy województwa podlaskiego przekazali internetowym oszustom ponad pół miliona złotych.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok