Radio Białystok | Wiadomości | Transport kolejowy w rejonie Sokółki będzie szybszy i bezpieczniejszy

Transport kolejowy w rejonie Sokółki będzie szybszy i bezpieczniejszy

autor: Aneta Gałaburda

10.02.2022, 13:41, akt. 15:39

Szybszy i bezpieczniejszy transport kolejowy w rejonie Sokółki i przejścia granicznego w Kuźnicy zapewni inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Zmodernizowany będzie odcinek Geniusze - Kuźnica Białostocka. Po prawie trzydziestu latach przywrócona będzie też możliwość przewozu i rozładunku towarów na stacji w Geniuszach.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

PKP PLK ogłosiły przetargi na inwestycje kolejowe

Zarządca infrastruktury kolejowej PKP PLK ogłosił w czwartek (10.02) przetargi o szacunkowej wartości 4,6 mld zł na inwestycje kolejowe - poinformował na konferencji prasowej prezes spółki Ireneusz Merchel. Wraz z ogłoszonymi postępowaniami, przetargi w 2022 r. mają szacunkową wartość 11 mld zł.

Ireneusz Merchel przypomniał, że PKP PLK ma w programie kolejowym do końca 2023 r. planowane inwestycje rzędu 20 mld zł i przygotowuje kolejne przetargi.

Prezes PKP PLK poinformował, że postępowania ogłoszone w czwartek to: przebudowa szlaku Katowice-Katowice Ligota, przebudowa i modernizacja linii nr 104 Chabówka-Nowy Sącz, modernizacja stacji kolejowej w Ostródzie, prace na linii nr 6 na odcinku Geniusze – Kuźnica Białostocka oraz przebudowa szlaku Katowice - Katowice Ligota.

Dzisiaj mamy kolejne dobre wiadomości zarówno dla  użytkowników i miłośników kolei, jak i dla branży budowlanej. Ruszają przetargi na długo wyczekiwane inwestycje w różnych regionach kraju. To  kolejny krok na drodze do celu, którym jest kolej bezpieczna, komfortowa i przewidywalna

- mówił podczas konferencji prasowej minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Każdy z projektów, o których dzisiaj mówimy, jest ważny z punktu widzenia przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Inwestujemy wszędzie tam, gdzie jest taka potrzeba i gdzie możemy sprawić, aby Polacy chętniej korzystali z  transportu kolejowego

- powiedział wiceminister infrastruktury, Pełnomocnik Rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu Andrzej Bittel.


Lepszy transport kolejowy na stacji Geniusze i w Kuźnicy Białostockiej

Wśród postępowań ogłoszonych w czwartek są m.in. prace na linii nr 6 na odcinku Geniusze - Kuźnica Białostocka.

Prace planowane w Geniuszach oraz w obszarze Kuźnicy Białostockiej to inwestycja istotna w ruchu towarowym, w tym również dla obsługi pobliskich bocznic. Dzięki realizacji tego projektu zyskamy lepsze możliwości rozwoju transportu kolejowego, co sprzyja rozwojowi gospodarki

- powiedział Ireneusz Merchel.

Na stacji Geniusze zostaną przebudowane i wydłużone tory, tak aby możliwe było przyjmowanie pociągów o długości do 750 m. Modernizacja stacji jest ważna ze względu na krajowy i transgranicznych ruch towarowy. Na stacji są tory tzw. normalne, stosowane w Polsce i krajach Europy Zachodniej oraz tory szerokie, stosowane w Europie Wschodniej i w Azji. 

Dzięki planowanej przebudowie stacji i rozpoczętej już odbudowie toru szerokiego, będzie można przyjmować i przeładowywać pociągi ze Wschodu o długości do 1050 m. Lepsza przepustowość linii i sprawniejszy ruch pociągów zapewnią możliwość przewozu większej ilości towarów i przeładunku na polskich terminalach.

Na linii kolejowej z Geniusz do Kuźnicy Białostockiej instalowane będą nowoczesne urządzenia sterowania ruchem kolejowym. W Sokółce powstanie nowoczesna nastawnia planowana na Lokalne Centrum Sterowania. Przebudowane zostaną mosty i przepusty. Inwestycja zwiększy bezpieczeństwo ruchu kolejowego i drogowego m.in. dzięki przebudowie i dodatkowym zabezpieczeniom na przejazdach.

źródło: PAP, PKP PLK | red: bsd, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wojewoda podlaski utrzymał w mocy decyzję prezydenta Białegostoku ws. przebudowy ul. Zwycięstwa i Kolejowej

8.02.2022, 15:11

Przebudowę ulic: Zwycięstwa i Kolejowej w Białymstoku nadal można prowadzić. Wojewoda podlaski utrzymał w mocy decyzję prezydenta miasta z sierpnia ubiegłego roku, która dotyczyła m.in. budowy przejścia podziemnego pod torami kolejowymi.


Zabytkowy dworzec kolejowy w Trakiszkach będzie wyremontowany

30.01.2022, 07:09

Zabytkowy, drewniany budynek dworca kolejowego w Trakiszkach ma być wyremontowany. Chodzi o budynek z końca XIX wieku w gminie Puńsk - tuż przy granicy z Litwą.


Kierowcy mogą już korzystać z nowego wiaduktu nad torami w Szepietowie

29.01.2022, 12:11

Kierowcy mogą już korzystać z nowego wiaduktu nad torami nad linią kolejową Rail Baltica w Szepietowie. Inwestycja jest elementem modernizacji odcinka Czyżew-Białystok Rail Baltica.


Zmieniły się godziny odjazdów niektórych pociągów Polregio

29.01.2022, 09:43

Z powodu kolejnego etapu modernizacji trasy kolejowej Rail Baltica, od soboty 29 stycznia do 11 lutego nieznacznie zmieniły się godziny odjazdów czterech pociągów Polregio w Podlaskiem - podała spółka Polregio SA.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Opera i Filharmonia Podlaska
fot. Monika Kalicka
REGION
6.10.2022, 15:53, akt. 15:58

Zaczął się sezon na grzyby
fot. Marcin Mazewski
BIAŁYSTOK
6.10.2022, 15:02, akt. 18:08

Studenci nie chcą nauki zdalnej


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok