Radio Białystok | Wiadomości | Szpital wojewódzki w Białymstoku otrzymał certyfikat akredytacyjny

Szpital wojewódzki w Białymstoku otrzymał certyfikat akredytacyjny

autor: Renata Reda

22.02.2022, 14:34, akt. 15:16

Jeden z największych szpitali w Podlaskiem otrzymał certyfikat akredytacyjny potwierdzający spełnienie procedur gwarantujących bezpieczeństwo pacjentom i personelowi. Akredytacja to także szansa na dodatkowe do 1,5 mln zł rocznie z NFZ.

fot. Renata Reda
fot. Renata Reda


0:00
0:00
Szpital wojewódzki w Białymstoku otrzymał certyfikat akredytacyjny - relacja Renaty Redy | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

W Podlaskiem akredytacje ma teraz siedem szpitali

Akredytacje, które są zewnętrzną formą oceny jakości szpitali, w imieniu ministra zdrowia nadaje Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Jest ważna przez trzy lata.

"Akredytacja to również większe finanse dla szpitala" - mówił we wtorek (22.02) na konferencji prasowej dyrektor szpitala dr Cezary Nowosielski. Podał, że zgodnie z obowiązującymi przepisami, za sprawą uzyskanego certyfikatu szpital może liczyć rocznie dodatkowo na 1,2 - 1,5 mln zł. 


Szpital podlega samorządowi województwa podlaskiego 

Marszałek województwa Artur Kosicki podkreślił, że osiągnięty przy akredytacji wynik szpitala jest jednym z najwyższych, jeśli nie najwyższym w województwie. 

Dyrektor szpitala dr Cezary Nowosielski poinformował, że placówka dostała w ocenie 84 proc., podczas gdy sześć lat temu miała 67 proc.


Świadczy to o bardzo wysokiej jakości świadczonych usług medycznych, o bardzo dobrej organizacji pracy, ale też o bezpieczeństwie, jakie gwarantuje ten szpital jeśli chodzi o ochronę zdrowia w naszym województwie - mówił marszałek Kosicki.


Odpowiedzialny za ochronę zdrowia w zarządzie woj. podlaskiego Marek Malinowski dodał, że samorząd prowadzi także co dwa lata własną ocenę pracy podlegających mu szpitali. 

Także w tych analizach szpital wojewódzki wypada bardzo dobrze.


W skali pięciostopniowej uzyskał 4,51, co by wskazywało, że ok. 90 proc. pacjentów jest zadowolonych ze świadczonych usług, a pacjenci są w tym systemie najważniejsi - dodał Malinowski.


Dyrektor podlaskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Maciej Olesiński mówił, że sukcesywnie pula pieniędzy w ramach ryczałtu dla szpitala wojewódzkiego wzrasta, bo szpital wprowadza nowe świadczenia, wdraża nowe rozwiązania, wykorzystuje nowe możliwości w systemie publicznej ochrony zdrowia.


Od 1 lutego NFZ przekazuje szpitalowi większe dofinansowanie

Dyrektor NFZ podał, że na przykład od 1 lutego NFZ przekazuje szpitalowi o 30 proc. pieniędzy więcej na rehabilitację stacjonarną, to wzrost o 340 tys. zł.

Także od 1 lutego jest wyższy ryczałt na SOR, to 100 tys. zł miesięcznie więcej. Wzrósł też ryczałt na nocną i świąteczną opiekę medyczną, zaczęła działać poradnia chirurgii plastycznej, która przyjęła w styczniu pierwszych kilkudziesięciu pacjentów. 

Dyrektor NFZ zaznaczył także, że NFZ zapłacił tej placówce za wszystkie wykonane w 2021 r. świadczenia i nadwykonania. Olesiński zapewniał, że NFZ "będzie szukać możliwości, aby wzmacniać tak kluczowy szpital, jakim jest szpital wojewódzki w Białymstoku". 

Dodał, że wkrótce będzie przeliczany ryczał szpitala i że w porównaniu z obecnym ryczałtem szpital wojewódzki w Białymstoku, dzięki certyfikatowi akredytacyjnemu, ale też innym certyfikatom powinien mieć ryczałt o ok. 1,5 proc. wyższy niż 2020 r.


Placówka musiała spełnić 221 standardów

Pełnomocnik ds. jakości w szpitalu wojewódzkim Joanna Słoma tłumaczyła, że aby dostać certyfikat akredytacyjny, placówka musiała spełnić 221 standardów w 15 różnych obszarach.

Wyciągane są wnioski z analiz oceny pracy i wdrażane rozwiązania usprawniające.

W 2021 r. w szpitalu wojewódzkim w Białymstoku hospitalizowano ponad 21,2 tys. pacjentów, kolejnych ponad 88,8 tys. przyjęły przyszpitalne poradnie. Roczny ryczał placówki wynosi ponad 40,5 mln zł - podał PAP szpital.

Z danych Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia wynika, że w Podlaskiem certyfikaty akredytacyjne ma siedem szpitali. 

Oprócz szpitala wojewódzkiego to także - Uniwersytecki Szpital Kliniczny i Uniwersytecki Dziecięcy Szpital Kliniczny w Białymstoku oraz szpitale w Bielsku Podlaskim, Hajnówce, Łapach i Łomży. W całej Polsce certyfikacje ma 189 szpitali.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujeszZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR - BELFER

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok