Radio Białystok | Wiadomości | Z Białegostoku wyruszył pierwszy transport z pomocą humanitarną do Lwowa [zdjęcia, wideo]

Z Białegostoku wyruszył pierwszy transport z pomocą humanitarną do Lwowa [zdjęcia, wideo]

27.02.2022, 13:06, akt. 20:57

Pierwszy transport z darami dla cywilów i wojska na Ukrainie wyruszył w niedzielę (27.02) z Białegostoku do Lwowa. Artykuły pierwszej pomocy, leki, koce i żywność przewozi siedem dużych aut, w tym busy.

fot. Joanna Szubzda
fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Z Białegostoku wyruszył pierwszy transport z pomocą humanitarną do Lwowa - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


0:00
0:00
Białystok pomaga Ukrainie - relacja Sławomira Sawczuka | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Transport z pomocą humanitarną jedzie do Lwowa

Zbiórka darów w Białymstoku ruszyła w sobotę (26.02) przed południem. Po południu władze miasta apelowały do białostoczan, by przynosili dary jak najszybciej, bo - jak podkreślano - im szybciej zostaną zgromadzone, tym szybciej wyruszy transport z pomocą humanitarną do Lwowa. Władze tego miasta apelowały o pomoc dla cywilów przebywających w schronach i wojska.


Wyruszenie transportu z Białegostoku poprzedziła w niedzielę przed południem konferencja prasowa. 


- Znajdujemy się na dziedzińcu Centrum Aktywności Społecznej, gdzie od wczoraj zbieramy dary dla Ukrainy. To są dary mieszkańców Białegostoku, więc na wstępie chciałbym bardzo podziękować mieszkańcom naszego miasta za tak liczny i, można powiedzieć, nadzwyczajny odzew, jeżeli chodzi o przynoszenie potrzebnych rzeczy miastom ukraińskim - powiedział prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Mówił, że ta pomoc jest niezwykle potrzebne, zbiórki są organizowane w całym kraju. Dodał, że Białystok ma bezpośrednie kontakty z miastami ukraińskimi.

Bardzo duży odzew białostoczan

Maria Zubenko, wolontariuszka i koordynatorka zbiórki współpracująca z Fundacją POLZA, mówiła, że auta są gotowe do wyruszenia. Dodała, że czeka jeszcze na potwierdzenie ze strony ukraińskiej, że udało się zapewnić korytarz, żeby kierowcy mogli wyruszyć i nie musieli czekać na granicy. 


- Bardzo dobra wiadomość, dosłownie przed chwilą dostałam, że było spotkanie na poziomie miasta we Lwowie. Oni szukają dużego transportu i będą przejmować takie rzeczy nie tylko od nas, ale z całego kraju, czyli chcą to na większą skalę rozwinąć - mówiła Zubenko.


Przyznała, że tak duży i szybki odzew białostoczan zaskoczył ją bardzo. Mówiła, że wiele osób odpowiedziało na prośbę o przynoszenie darów, przychodziły rodziny z dziećmi, ale też na apel o pomoc w załadowaniu darów do aut. Powiedziała, że dostaje sygnały od ludzi z całej Polski, którzy chcą wspomóc zbiórkę w Białymstoku.

Potrzebne środki medyczne, koce, powerbanki i... kartony

Punkt zbiórki darów w Centrum Aktywności Społecznej działa nadal całodobowo. Od poniedziałku punkty ruszą też we wszystkich budynkach urzędu miasta, a także w placówkach oświatowych. Można przynosić artykuły pierwszej pomocy, leki, środki higieniczne, żywność trwałą, koce, karimaty, materace, powerbanki. Listę potrzebnych rzeczy można znaleźć na stronie i w mediach społecznościowych miasta. Organizatorzy proszą, aby nie przynosić ubrań i zabawek. Przydadzą się też kartony, w które pakowane są przyniesione przez mieszkańców rzeczy.

Maria Zubenko mówiła, że z sygnałów, które otrzymuje, bardzo potrzebne są leki dostępne na receptę, ale też rzeczy dla wojska. Dodała, że ma powstać ich lista.


źródło: PAP | red: maj, zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pomoc dla Ukrainy - miejsca w Podlaskiem [LISTA]

2.03.2022, 10:53

Wszystkie organizacje, samorządy, ale też osoby prywatne, które chcą pomóc uchodźcom z Ukrainy, mogą zgłaszać się do Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego - przekazał wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.


"Białystok solidarny z Ukrainą" - demonstracja pod konsulatem Białorusi

26.02.2022, 21:16

Pod hasłem "Białystok solidarny z Ukrainą" odbyła się w sobotę (26.02) wieczorem demonstracja przed białoruskim konsulatem w tym mieście. Podkreślano, jak ważna jest teraz jedność i pomoc Ukraińcom.


W podlaskich kościołach w niedzielę zbiórki na rzecz Ukrainy i uchodźców

27.02.2022, 07:11

Podlaskie kościoły włączają się w ogólnopolską akcję pomocy Ukrainie i jej mieszkańcom doświadczonym agresją ze strony Rosji.


Harcerze zbierają artykuły pierwszej potrzeby dla uchodźców z Ukrainy

26.02.2022, 22:09

Potrzebne są m.in. lekarstwa, środki higieniczne, jedzenie z długim terminem spożycia i bielizna. Zbiórkę darów dla uchodźców z Ukrainy rozpoczynają białostoccy harcerze.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP NAVARRO | STRAUSS

REKLAMA
Nieteatr JERZY KRYSZAK

Jawor – u źródeł kultury

REKLAMA
OiFP DYPTYK WIELKANOCNY: VIA CRUCIS/CAVALLERIA RUSTICANA


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok