Radio Białystok | Wiadomości | Setki ukraińskich uchodźców odwiedzają codziennie magazyn przy Jurowieckiej w Białymstoku

Setki ukraińskich uchodźców odwiedzają codziennie magazyn przy Jurowieckiej w Białymstoku

autor: Marcin Mazewski

15.03.2022, 11:44, akt. 12:03

Ubrania, obuwie czy jedzenie - to teraz najbardziej potrzebne rzeczy, które mogą dostać za darmo. Magazyn przy Jurowieckiej 21 w Białymstoku codziennie odwiedzają setki ukraińskich uchodźców - głównie kobiety z dziećmi.

fot. Marcin Mazewski
fot. Marcin Mazewski


0:00
0:00
Setki ukraińskich uchodźców odwiedzają codziennie magazyn przy Jurowieckiej w Białymstoku - relacja Marcina Mazewskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uchodźcy z Ukrainy są bardzo wdzięczni za pomoc, jaką otrzymują od białostoczan u których znaleźli schronienie.


Przyjęto nas do siebie, ugoszczono, teraz mieszkamy w Białymstoku. Jak wyjeżdżaliśmy to w Dniprze jeszcze nie było walk, tak jak teraz, kiedy często padają strzały. Moje dzieci - syn i córka i moi przyjaciele są tutaj ze mną. Mąż został walczyć w Dniprze - jest żołnierzem - mówi jedna z mieszkanek Dnipra.


W podobnym tonie wypowiada się uciekająca przed rosyjskimi bombami i rakietami mieszkanka podkijowskich Browarów.


Co by było bez tej pomocy - nie wiem. My przyjechaliśmy bez pieniędzy, nie mieliśmy gdzie wymienić dolarów, hrywna stała słabo. Pieniądze zostawiliśmy mężowi. Przyjechaliśmy z niczym. Możemy przetrwać dzięki pomocy ludzi, bo bez nich nie wiem co byśmy zrobili.


Wszystkie kobiety podkreślają, że chcą, aby wojna skończyła się jak najszybciej, bo chcą wracać do swoich domów i rodzin.


Polacy bardzo pomagają. Bardzo dobrzy ludzie, nie mogę niczego złego powiedzieć. Bardzo przyjacielscy, opiekują się nami. Myślę, że w podobnej sytuacji sama też bym pomagała potrzebującym. Nie wiem jak długo tu będziemy. Mam nadzieję, że wojna się szybko skończy i wrócimy do domu - do naszej Ojczyzny - mówi jedna z kobiet.


Mieszkanie, pomoc rzeczowa, czy materialna - to tylko część wsparcia, jakie oferuje uchodźcom Grupa Pomoc dla Ukrainy - Białystok.

Wolontariusze na facebookowej grupie Pomoc dla Ukrainy-Białystok na bieżąco publikują listy najbardziej potrzebnych uchodźcom rzeczy. Odzew jest natychmiastowy, a sama grupa liczy 9 tysięcy członków.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Do podlaskich szkół zapisano już ponad 600 dzieci z Ukrainy

15.03.2022, 10:51

Ukraińcy, którzy po wybuchu wojny trafili do województwa podlaskiego zapisują swoje dzieci do lokalnych szkół. Jak wynika z informacji Kuratorium Oświaty w Białymstoku, do tej pory do podlaskich placówek edukacyjnych zapisano 634 uczniów z Ukrainy.


dr Wojciech Szewko

15.03.2022, 08:07

- Z całą pewnością są to zbrodnie wojenne, ponieważ celowe bombardowanie, atakowanie infrastruktury cywilnej czy osób cywilnych stanowi zbrodnię wojenną - tak o działaniach wojsk rosyjskch na Ukrainie mówi dr Szewko.


Przy ul. Węglowej w Białymstoku powstał punkt zakwaterowania uchodźców z Ukrainy

15.03.2022, 07:14

Punkt zakwaterowania uchodźców z Ukrainy został uruchomiony w pomieszczeniach przy ul. Węglowej w Białymstoku. Przygotowano tam 100 miejsc. Docelowo będzie możliwość przyjęcia 200 osób. Jest to kolejny punkt w mieście, gdzie mogą być kwaterowani uchodźcy z Ukrainy – poinformował Urząd Miasta Białegostoku.


16-letnia Tania z Berdyczowa znalazła schronienie w Białymstoku

14.03.2022, 19:02

Nie planowała wyjazdu do Polski, nigdy wcześniej nie była za granicą, ale korzystając z okazji ewakuacji, w kilka minut zdecydowała o ucieczce z Ukrainy. W ten sposób szesnastoletnia Tania z Berdyczowa znalazła schronienie w Białymstoku.


"Pod skrzydłami aniołów" - reportaż Renaty Redy

15.03.2022, 05:07

Wystarczyło hasło. Błyskawicznie skrzyknęli się i pojechali na granicę, by pomagać uchodźcom wojennym z Ukrainy.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023

fot. Marcin Gliński
REGION
30.11.2023, 17:02, akt. 18:33

Trwa budowa trzech odcinków drogi S19źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok