Radio Białystok | Wiadomości | W Hajnówce powstanie Akademia Przyrody

W Hajnówce powstanie Akademia Przyrody

autor: Adam Janczewski

23.03.2022, 07:02, akt. 08:44

Będzie to atrakcja turystyczna, miejsce zabaw i edukacji. W Hajnówce powstanie Akademia Przyrody, która ma przybliżać mieszkańcom i turystom wiedzę na temat Puszczy Białowieskiej.

fot. Adam Janczewski
fot. Adam Janczewski

Urzędnicy spotkali się we wtorek (22.03) z partnerami, którzy współtworzą projekt. Jednym z nich jest Instytut Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży, który przygotuje strefę Żubra Pompika.

Twórcą Pompika, czyli rysowanego, animowanego i pluszowego żubra jest pracownik instytutu Tomasz Samojlik.

To niezwykła sytuacja - Pompik, który zaczął jako opowieść przed snem dla moich dzieci, potem trafił na karty książek, ekrany telewizorów i kin, a teraz dostanie swoje własne miejsce - zakątek w Hajnówce, na skraju Puszczy Białowieskiej. Bardzo się cieszę, mam nadzieję, że fani Pompika również

- przyznaje Tomasz Samojlik i dodaje, że w powstanie tego miejsca zaangażuje się cały IBS PAN.

- Dzięki współpracy z naukowcami ta strefa ma szansę być nie tylko miejscem rozrywkowym, jakich w Polsce wiele, ale też specyficznym miejscem edukacji dla najmłodszych - edukacji obracającej się wokół żubrów - dodaje twórca Pompika.

W tworzenie hajnowskiej Akademii Przyrody włącza się też Politechnika Białostocka, która stworzy Żywe Laboratorium Grzyba. Będą tam prezentowane osiągnięcia naukowców pod przewodnictwem prof. Sławomira Bakiera.

- Znaleźli oni ciekawe obiekty badawcze, czyli grzyby lecznicze. Doprowadziło to do wielu patentów polskich i europejskich - tłumaczy prorektor ds. Rozwoju Politechniki Białostockiej prof. Mirosław Świercz i wyjaśnia, że uczelnia z chęcią pochwali się tymi osiągnięciami. - Zależy nam na tym, by te badania nie były abstrakcją z punktu widzenia tak zwanego "normalnego" człowieka, tylko żeby widać było sens i pożytek, który wynika z tych badań. I w tym wypadku te kryteria są spełnione - ocenia prof. Mirosław Świercz.    

Swój udział w Akademii Przyrody będzie miał także Białowieski Park Narodowy, który utworzy Strefę Doświadczeń. Pod okiem hajnowskich urzędników powstanie też ogólnodostępna Strefa Dobrostanu. W tworzeniu Akademii uczestniczy też Nadleśnictwo Hajnówka, a także Związek Miast Polskich.

Koordynatorka całego projektu Magdalena Chirko z Urzędu Miejskiego w Hajnówce ma nadzieję, że Akademia Przyrody będzie nie tylko zwykłą atrakcją turystyczną, ale także impulsem do rozwoju gospodarczego.

Traktujemy to jako zalążek do generowania innych form rozwoju gospodarczego w mieście. Liczymy, że te wyjątkowe podstawy przyrodnicze, które mamy, wpłyną na rozwój Hajnówki i generowanie aktywności gospodarczych i lokowanie nowych inwestycji w mieście

- wyjaśnia Magdalena Chirko.

Akademia Przyrody w Hajnówce ma być gotowa w kwietniu 2024 roku. Jest to część większego projektu - "Hajnówka OdNowa - Zielona Transformacja”, finansowanego z funduszy Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i budżetu państwa. Zakłada on przemianę - z miasta poprzemysłowego - w zielone i ekologiczne - stawiające na turystkę i walory przyrodnicze. Dzięki projektowi zmieni się centrum Hajnówki, ożywione ma być życie gospodarcze i społeczne miasta, a także ma ono przejść zieloną transformację z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Hajnówka chce zmienić oblicze - stawia m.in. na turystykę i lokalne produkty

17.12.2021, 17:04

Dzięki temu powstaną m.in. Centrum Produktu Lokalnego i Akademia Przyrody. Hajnowski samorząd rozpoczyna realizację projektu "Hajnówka OdNowa - Zielona Transformacja".


Po kilkunastu latach przerwy do Hajnówki dojeżdżają pociągi dalekobieżne [zdjęcia, wideo]

13.06.2021, 15:55

To jedna z nowości wakacyjnego rozkładu jazdy na kolei. Po kilkunastu latach przerwy do Hajnówki dojeżdżają znowu pociągi PKP Intercity.


Władze Hajnówki chcą, by w powiecie powstały stacje do wypożyczania rowerów elektrycznych

2.03.2021, 07:16

Ma to być kolejna atrakcja, która przyciągnie turystów. Władze Hajnówki chcą, by na terenie powiatu powstały trzy stacje do wypożyczania rowerów elektrycznych.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok