Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystość odsłonięcia pomnika śp. arcybiskupa Mirona w Supraślu [zdjęcia]

Uroczystość odsłonięcia pomnika śp. arcybiskupa Mirona w Supraślu [zdjęcia]

9.04.2022, 14:45, akt. 15:58

W monasterze w Supraślu koło Białegostoku odsłonięto w sobotę (9.04) pomnik upamiętniający arcybiskupa Mirona Chodakowskiego, zwierzchnika prawosławnego ordynariatu WP, który zginął w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Uroczystość odsłonięcia pomnika śp. arcybiskupa Mirona w Supraślu, fot. Monika Kalicka
Uroczystość odsłonięcia pomnika śp. arcybiskupa Mirona w Supraślu, fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Uroczystość odsłonięcia pomnika śp. arcybiskupa Mirona w Supraślu - relacja Anny Petrovskiej | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pomnik stanął przy zabudowaniach supraskiego monasteru, gdzie przez kilkanaście lat abp Miron był przełożonym męskiego klasztoru. W krypcie klasztoru spoczywa trumna z jego ciałem.

W sobotnich uroczystościach, które poprzedziła modlitwa za zmarłego oraz złożenie kwiatów w krypcie, wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz prawosławni i katoliccy duchowni.

Ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej Jakub mówił przed modlitwą, że "w życiu nie ma przypadku". 

"Wszystko ma głęboki sens i my tylko musimy umieć odczytywać znaki Boże i umieć oddać się i prowadzić woli Bożej" - mówił Jakub. Przywołał swoją rozmowę z abp. Mironem, którą przeprowadził na kilka dni przed jego wylotem do Smoleńska, abp Miron miał powiedzieć, że chce wrócić do supraskiego klasztoru i być tam pochowany. "Te słowa, które mówił, że tutaj chce być pochowany, że będzie tu pochowany, nie były przypadkowe" - dodał abp Jakub.

Tragedia smoleńska to wydarzenie bezprecedensowe w naszej historii, ogromna strata, która na nowo uświadomiła nam, jak ważne są elity narodowe, jak wiele zawdzięczamy tym, którzy poświęcili się pracy na rzecz wspólnego dobra. W drodze do Katynia podczas służby w misji Rzeczpospolitej zginął także świętej pamięci Miron, arcybiskup hajnowski, prawosławny ordynariusz wojska polskiego, generał brygady awansowany pośmiertnie na stopień generała dywizji" - napisał prezydent RP Andrzej Duda w liście odczytanym przez sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta Adama Kwiatkowskiego.

Duda podkreślił w liście, że abp Miron w swojej posłudze kierował się słowami, aby żyć w pokoju ze wszystkimi ludźmi. 

Wzywał do pojednania człowieka z Bogiem oraz ludźmi między sobą mimo różnic i podziałów. Głosił też ideę pokoju jako międzynarodowego ładu, którego gwarancją są z perspektywy historycznej siły zbrojne przygotowane do wyrównanej walki w obronie swojego kraju - napisał prezydent.

"Abp Miron zapisał ważną kartę w historii Kościoła Prawosławnego w Polsce" - podkreślił w liście Duda. Wśród zasług wymienił m.in. zaangażowanie w odbudowę supraskiego klasztoru i przywrócenie życia mniszego w tym miejscu.


List Prezydenta na uroczystość odsłonięcia pomnika śp. arcybiskupa gen. dyw. Mirona


Całym swoim życiem służył Bogu, człowiekowi, ale, że człowiek zawsze odnosi się i żyje we wspólnocie, to służył tym swoim wspólnotom, w których żył i tak jak zmieniał koleje swoich wyzwań, swoje funkcje, tak i oddziaływał na coraz szersze wspólnoty - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. 

Podkreślił, że przesłanie abp. Mirona, aby - jak to ujął - "służyć wspólnocie państwowej, społeczeństwu polskiemu", biorąc pod uwagę dzisiejsze wyzwania i zagrożenia, jest szczególnie ważne.

Fundatorem pomnika jest prezes firmy Pronar Sergiusz Martyniuk, który mówił podczas uroczystości, że pomnik ma przypominać wszystkim o abp. Mironie i jego zasługach. Martyniuk podkreślał też związki hierarchy z regionem.

Pomnik, który przedstawia popiersie abp. Mirona, stoi przy zabudowaniach klasztornych przy ulicy nazwanej imieniem hierarchy, niedaleko rzeki Supraśl. 

"To miejsce szczególne" - mówił biskup supraski Andrzej. Wyjaśnił, że właśnie rzeką Supraśl podążali pierwsi mnisi, którzy założyli w tym miejscu klasztor.

Abp Miron Chodakowski miał 53 lata. Był mnichem w Jabłecznej, potem w Supraślu, gdzie w 1984 roku rozpoczął odbudowę ze zniszczeń tamtejszego klasztoru i życia monastycznego, bo na początku był tam jedynym mnichem. Właśnie jako budowniczego, świetnego organizatora, ale i osobę niezwykle kontaktową, otwartą na pomoc innych, wspominają go inni duchowni i wierni.

Kiedy został biskupem hajnowskim i zwierzchnikiem prawosławnego ordynariatu WP, mówił, że chciałby kiedyś wrócić pod koniec swego życia do Supraśla. Jest pierwszym duchownym, pochowanym w krypcie supraskiej cerkwi Zwiastowania NMP. Pośmiertnie został awansowany na stopień generała dywizji.

źródło: PAP | red: mak


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


12. rocznica katastrofy pod Smoleńskiem - obchody w Białymstoku [zdjęcia]

9.04.2022, 09:50

To bolesna rocznica, o której nie możemy zapominać. O tym m.in. mówił w sobotę (9.04) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski. Polityk w przeddzień 12. rocznicy katastrofy samolotu pod Smoleńskiem złożył kwiaty w miejscach upamiętniających ofiary z naszego regionu.


Wystawa poświęcona pamięci biskupa Mirona w Narewce 13.04.2021

13.04.2021, 13:35

W sobotę odznaczaliśmy jedenastą rocznicę tragedii pod Smoleńskiej. Zginął w niej między innymi prawosławny biskup Miron. W sobotę otwarto w Narewce, fotograficzną wystawę poświęconą życiu duchowemu biskupa.

ZNAJDŹ NAS

PNBC

50 lat przy Świerkowej

Podlaskie nas rusza - Ruszamy w Podlaskie!


Dzień Rodziny w Hodyszewie, fot. Paweł Wądołowski
REGION
20.07.2024, 10:04, akt. 19:45

Dzień Rodziny w Hodyszewie


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok