Radio Białystok | Wiadomości | W USK w Białymstoku uruchomiono nowy rezonans magnetyczny

W USK w Białymstoku uruchomiono nowy rezonans magnetyczny

autor: Ryszard Minko

29.04.2022, 13:17, akt. 13:23

Badania będą dokładniejsze, a diagnostyka znacznie szybsza - w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku jest nowy rezonans magnetyczny.

fot. Ryszard Minko
fot. Ryszard Minko

Zgodnie z deklaracjami producenta, to obecnie najnowocześniejsze urządzenie w Polsce. Wykorzystuje m.in. technologię BioMatrix.

Jak mówi dyrektor USK profesor Janusz Kochanowicz, w leczeniu kluczowa jest diagnostyka, która teraz wchodzi na nowy poziom, bo badania będą szybsze.

Rezonans wyposażony jest m.in. w algorytmy sztucznej inteligenci oraz technologię BioMatrix. Dzięki niej urządzenie automatycznie dopasowuje parametry skanowania indywidulanie dla każdego pacjenta. Przez to badanie jest dokładniejsze i trwa znacznie krócej. 

Jak dodaje wojewódzka konsultant do spraw radiologii Bożena Kubas, możliwe jest teraz wykonanie nawet bardzo skomplikowanego badania, tj. spektroskopia - czyli wejście na poziom komórek.

Bożena Kubas wyjaśnia, że tak dokładne badania znacznie poprawią diagnostykę pacjentów m.in. z nowotworami mózgu, bo pozwolą lepiej obserwować zmiany.

Właścicielem rezonansu jest spółka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Na razie aparat będzie wykorzystywany przede wszystkim do diagnozowania pacjentów Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. 

Pozostali pacjenci będą mogli skorzystać z badań podczas prywatnych, płatnych wizyt. Trwają uzgodnienia z Narodowym Funduszem Zdrowia nad finasowaniem badań. 

Szacuje się, że rocznie skorzysta z nich około tysiąca pacjentów.

| red: mark

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Szpital w Siemiatyczach ma własną pracownię rezonansu magnetycznego

20.12.2021, 17:44

To inwestycja w zdrowie mieszkańców powiatu siemiatyckiego, ale nie tylko. W poniedziałek (20.12) w szpitalu w Siemiatyczach oficjalnie otwarto nowoczesną Pracownię Rezonansu Magnetycznego.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Nie Teatr OXFORD DRAMA - koncert

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok