Radio Białystok | Wiadomości | Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych [zdjęcia]

Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych [zdjęcia]

autor: Edyta Wołosik

5.05.2022, 08:51, akt. 15:30

Ponad tysiąc osób przeszło w czwartek (5.05) ulicami Białegostoku w Marszu Godności Osób Niepełnosprawnych. Uczestniczyli w nim niepełnosprawni, ich opiekunowie, uczniowie szkół integracyjnych i przedstawiciele organizacji działających na rzecz tego środowiska.

Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku, 2022, fot. Joanna Szubzda
Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych w Białymstoku, 2022, fot. Joanna Szubzda


0:00
0:00
Ulicami Białegostoku przeszedł Marsz Godności Osób Niepełnosprawnych - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

20-letnia tradycja 

Marsz, który miał związek z obchodzonym w Europie 5 maja Dniem Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych, organizowany jest w Białymstoku od 20 lat z inicjatywy Stowarzyszenia Wspierania Aktywności Niepełnosprawnych Intelektualnie "Aktywni". Ma służyć przede wszystkim integracji środowiska niepełnosprawnych i organizacji działających na ich rzecz, ale też przypominać o problemach tych osób.

W czwartek marsz odbył się po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią. Wzięli w nim udział przede wszystkim niepełnosprawni i ich opiekunowie, ale też uczniowie szkół i przedszkoli integracyjnych czy uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej. Uczestniczyli w nim też m.in. wojewoda podlaski i prezydent Białegostoku. Tradycyjnie jego uczestnicy przeszli główną ulicą miasta – Lipową. Marsz zakończył się festynem integracyjnym przy Rynku Kościuszki.


Pandemia pokazała wykluczenie cyfrowe osób niepełnosprawnych

Prezes Stowarzyszenia "Aktywni" Ludmiła Bogalska zwraca uwagę, że pandemia COVID-19 uświadomiła osobom działającym w środowisku niepełnosprawnych, że barier wciąż jest dużo.

"Pokazała nam jeszcze bariery, o których nie wiedzieliśmy, na przykład wykluczenie cyfrowe" – powiedziała. Jak mówiła, gdy zaczęła się pandemia i ośrodki stowarzyszenia były zamknięte, okazało się, jak trudny jest dostęp do podopiecznych, np. przez telefon czy internet. Aby to zmienić, wprowadzono zajęcia znacznie poszerzające tzw. kompetencje cyfrowe.

Ludmiła Bogalska podkreśliła, że wiążą się z tym również bariery mentalne. "Wykluczenie cyfrowe też wynika z barier mentalnych. Bo po co niepełnosprawnemu komórka, po co tablet czy laptop, szczególnie mówię o osobach z niepełnosprawnością intelektualną. I jeszcze taka całkowita niesamodzielność, pełna zależność od opiekunów, która niektórych podopiecznych pozbawiła kontaktu z nami, ponieważ opiekunowie uznali, że lepiej nie. Bo się zdenerwuje, rozdrażni, potem będzie się gorzej zachowywać. Bardzo trudne było przeskoczenie tego" – dodała prezes Aktywnych.

Podkreśliła, że sytuacja związana z pandemią pokazała, że osoby niepełnosprawne nie mogą zostać w domu.


Osoby niepełnosprawne chcą być aktywne

"Bo inaczej ich życie staje się wegetacją, następuje regres psychiczny, to są zaburzenia zachowania, depresje" – mówiła Ludmiła Bogalska. W jej ocenie marsz pokazuje siłę środowiska, że osoby niepełnosprawne są aktywne i chcą być aktywne, mają swoje zainteresowania i osiągnięcia.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podkreślił, że państwo wspiera różnymi programami działania na rzecz osób niepełnosprawnych. Podał przykład programu tworzenia mieszkań chronionych, by wspierać aktywizację takich osób. Zwrócił uwagę, że także instytucje publiczne mają zadania do wypełnienia. Chodzi o – jak to ujął – "rozwijanie wspomagania osób niepełnosprawnych", żeby zapewnić im jak najlepsze warunki do funkcjonowania w społeczeństwie.


Białystok miastem przyjaznym osobom niepełnosprawnym 

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski zapewnił, że miasto od lat likwiduje bariery architektoniczne, nowe inwestycje są już przyjazne niepełnosprawnym, ale zwrócił uwagę również na bariery mentalne.

"Jakoś tak jest, że ludzie nie chcą widzieć tego, z czym nie do końca umieją sobie poradzić. Bo ludzie nie radzą sobie z osobami, które są niepełnosprawne i dlatego trzeba uczyć takiego postępowania" – mówił. Podkreślał, że niepełnosprawnym trzeba pomagać, ale też zapewniać wszelkie możliwe warunki, aby były jak najbardziej samodzielne.


| red: sk, zmj


PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W Suchowoli powstanie dom dla matek i dla kobiet w ciąży

4.05.2022, 16:17

W Suchowoli powstanie pierwszy w regionie samorządowy dom dla matek z małymi dziećmi i dla kobiet w ciąży. Placówkę zorganizuje i poprowadzi powiat sokólski.


Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną

4.05.2022, 18:30

To wyjątkowa okazja, aby pokazać, że każdy ma równe prawa do aktywnego udziału w życiu społecznym, rodzinnym i zawodowym. 5 maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych. W Polsce to również Dzień Godności Osoby z Niepełnosprawnością Intelektualną.


Opieka wytchnieniowa w Białymstoku. To pomoc dla opiekunów osób niepełnosprawnych

27.04.2022, 17:27

Białystok przystępuje do tegorocznej edycji programu "Opieka wytchnieniowa". Jest to możliwe dzięki przekazaniu przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ponad 930 tysięcy złotych.


Białystok otrzymał ponad 9 mln zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

30.03.2022, 14:44

O prawie 950 tysięcy złotych więcej niż w ubiegłym roku przekazał do budżetu Białegostoku Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. To oznacza, że będzie można realizować działania i projekty skierowane do osób z niepełnosprawnościami w szerszym zakresie.


Praca osób z niepełnosprawnościami

23.03.2022, 18:32

2,5 miliona - czyli ponad 80 proc. - osób z niepełnosprawnościami nie miało w latach 2018-2020 pracy ani jej nie szukało. Tak wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Pod względem wskaźnika bierności zawodowej tej grupy Polska plasuje się na piątym miejscu w Europie
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH


fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach

Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gryźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok