Radio Białystok | Wiadomości | Zawodowi żołnierze zachęcają młodzież do wstępowania do szkolnych oddziałów przygotowania wojskowego

Zawodowi żołnierze zachęcają młodzież do wstępowania do szkolnych oddziałów przygotowania wojskowego

autor: Marcin Gliński

10.05.2022, 13:45, akt. 14:22

Mówią, że ich zawód uczy odpowiedzialności, zdyscyplinowania i pracy w zespole. Zawodowi żołnierze zachęcali w poniedziałek (10.05) w Siemiatyczach młodzież do wstępowania do szkolnych oddziałów przygotowania wojskowego. Na placu przed starostwem powiatowym prezentowali też broń i odpowiadali na pytania dotyczące ich służby.

fot. Marcin Gliński
fot. Marcin Gliński


0:00
0:00
Zawodowi żołnierze zachęcają młodzież do wstępowania do szkolnych oddziałów przygotowania wojskowego - relacja Marcina Glińskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Niektórzy uczniowie siemiatyckich podstawówek zdecydowali się już na naukę w Zespole Szkół Technicznych w Czartajewie, gdzie jest oddział przygotowania wojskowego. 

 - Uczeń, decydując się na naukę w naszej szkole, wybiera jeden z ośmiu kierunków technikum. Oddział przygotowania wojskowego to jest dodatkowy atut. Mamy pierwszą klasę, liczy 24 uczniów. Raz w miesiącu przyjeżdża pan porucznik z naszej jednostki patronackiej z Hajnówki, dzieli młodzież na grupy i mają cykl zajęć. Nauka w oddziale przygotowania wojskowego ma wiele plusów. Uczniowie są np. zwolnieni z testów i mają dodatkowe punkty przy rekrutacji na uczelnie wojskowe - mówi dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie Marta Jakimiuk.

Ważny jest certyfikat Ministerstwa Obrony Narodowej, który potwierdza ukończenie takiej klasy.

- Najważniejszy jest certyfikat Ministerstwa Obrony Narodowej o ukończeniu takiej klasy, czyli oddziału przygotowania wojskowego. Ten certyfikat jest ważny w kolejnych latach. I daje przede wszystkim pierwszeństwo w naborze do zawodowej służby wojskowej i skrócone szkolenie podstawowe do 12 dni, a poza tym bonifikaty na uczelnię wojskową. Absolwent klasy wojskowej dostaje 9 punktów rekrutacyjnych. Poza tym, klasy mundurowe przygotowują młodzież do pracy w zespole - mówi major Tomasz Wakszyński z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim.

W Podlaskiem jest 15 oddziałów przygotowania wojskowego.

- W Podlaskiem mamy 15 oddziałów przygotowania wojskowego, w nich około 400 uczniów. Ci uczniowie uczą się przedmiotów tak jak pozostali uczniowie, ale jeszcze dodatkowo mają zajęcia teoretyczne i praktyczne organizowane we współpracy z jednostkami wojskowymi. Tutaj należą się podziękowania dla naszego wojska, które aktywnie włącza się w tworzenie i wspieranie tych oddziałów - mówi Podlaska Kurator Oświaty Beata Pietruszka.

Dzięki oddziałom chcemy pozyskać kandydatów do służby wojskowej - mówi szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim.

- Zaczęliśmy współpracę ze szkołami, które organizują, tworzą oddziały przygotowania wojskowego. Naszym celem jest pozyskanie potencjalnych kandydatów do służby wojskowej. Uczniowie po skończeniu szkoły mają odpowiednie nawyki i przygotowanie wojskowe - mówi szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Bielsku Podlaskim podpułkownik Mirosław Dąbrowski.

Żołnierze zachęcają także dorosłych do wstępowania do wojska. M.in. w  starostwie powiatowym w Siemiatyczach działa Wojskowe Centrum Rekrutacji, gdzie co jakiś czas organizowane są rozmowy kwalifikacyjne dla kandydatów oraz badania lekarskie.

- Im więcej będzie chętnych do służby, tym armia będzie liczniejsza. Jest potrzeba, żeby szczególnie tutaj we wschodniej Polsce armia się rozbudowywała, była na coraz wyższym poziomie - mówi starosta siemiatycki Marek Bobel.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Dwudniowy nabór w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Siemiatyczach

10.09.2021, 15:02

W jednym miejscu można było zrobić potrzebne badana lekarskie, odbyć rozmowę kwalifikacyjną i porozmawiać z zawodowymi żołnierzami. To wszystko podczas dwudniowego naboru w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Siemiatyczach.


W siemiatyckim starostwie działa Wojskowe Centrum Rekrutacji

2.10.2020, 17:01

W starostwie powiatowym w Siemiatyczach otwarto w piątek (2.10) Wojskowe Centrum Rekrutacji.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIETEATR WOMENS VOICE

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP THE GOOD LIFE – NAJWIĘKSZE PRZEBOJE SWINGU

REKLAMA
OiFP LIFE IS A CABARET, SHOW TANECZNO-WOKALNE

REKLAMA
OiFP JESUS CHRIST SUPERSTAR

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok