Radio Białystok | Wiadomości | Pod dziedzińcem Pałacu Branickich będzie mogła powstać podziemna aula

Pod dziedzińcem Pałacu Branickich będzie mogła powstać podziemna aula

autor: Ryszard Minko

17.05.2022, 16:28, akt. 17:17

W planie zagospodarowania przestrzennego pojawił się zapis dopuszczający budowę podziemnej auli pod dziedzińcem Pałacu Branickich w Białymstoku.

Fotolia.com
Fotolia.com

Wiceprezydent Białegostoku Adam Musiuk wyjaśnia, że plany Uniwersytetu Medycznego, który ma siedzibę w tym najbardziej reprezentacyjnym zabytku w regionie, już wcześniej uzyskały akceptację wojewódzkiego konserwatora zabytków, a obecne zapisy są tylko dostosowaniem projektu do już wydanych zgód.


- Na dziś nie zamykamy możliwości wykonania części podziemnej pod dziedzińcem. Od siebie powiem, że może to być szansa dla miasta, trochę na zasadzie Luwru, gdzie wybudowano piramidę na placu. Ale też mamy świadomość wartości historycznej tego miejsca, aspektów archeologicznych, które muszą być uwzględnione. Podkreślam - to jest projekt. Pracujemy nad tym i się zastanawiamy, natomiast dajemy taką możliwość, a nie przesadzamy, że to tam będzie - mówi wiceprezydent.


Zespół podziemnych budynków miałby pomieścić nawet 1000 osób. Uczelnia wnioskowała o budowę, która ma być niemal całkowicie niewidoczna z zewnątrz. Władze Uniwersytetu Medycznego od samego początku deklarują całkowite poszanowanie cennego zabytku. W planach UMB jest zatrudnienie światowej klasy architektów. Jednak sam pomysł budzi kontrowersje. Obrońcy zabytków zwracają uwagę, że nieprzemyślane decyzje mogłyby doprowadzić do zniszczenia pałacu.


| red: zmj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Jest zgoda - przy plebanii kościoła św. Rocha w Białymstoku będzie mogła powstać winda

29.04.2022, 11:22

Przy budynku plebanii zabytkowego kościoła św. Rocha w Białymstoku będzie mogła powstać zewnętrzna winda. Chciał tego proboszcz parafii ks. Tadeusz Żdanuk.


Nikt nie kupił drewnianego domu przy ul. Mazowieckiej 31/1 w Białymstoku - władze miasta ogłoszą kolejny przetarg

25.04.2022, 14:21

Pamiątka po dawnej drewnianej architekturze Białegostoku jest na sprzedaż. Drewniany dom przy ulicy Mazowieckiej 31/1 - charakterystyczny budynek "żelazko" - idzie pod młotek.


Podlaska Wojewódzka Konserwator Zabytków podsumowała rok 2021

12.04.2022, 15:18

Wpisanie 25 zabytków nieruchomych i ruchomych do rejestru, organizacja wystaw edukujących młodzież i przyznanie ponad 50 dotacji na remonty. To najważniejsze działania Podlaskiej Wojewódzkiej Konserwator Zabytków w 2021 roku.


Dwa zabytki w Białymstoku będą wyremontowane

3.04.2022, 05:40

Dzięki temu wsparciu, dwa białostockie zabytki będą wyremontowane. 100 tys. złotych przeznaczono z budżetu Białegostoku na dofinansowanie remontu kaplicy i pałacu miejskiego.


UMB chce wybudować podziemną aulę pod dziedzińcem głównym Pałacu Branickich

16.04.2021, 13:01

To pomysł, który wzbudza dużo emocji. Uniwersytet Medyczny w Białymstoku chce wybudować podziemną aulę nawet na tysiąc osób pod dziedzińcem głównym Pałacu Branickich.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP Inauguracja

REKLAMA
OiFP - Broadway

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


fot. Paweł Wądołowski
PRZYRODA
30.09.2023, 08:47, akt. 18:37

Nurkowie posprzątali Biebrzę


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok