Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsze wiosenne miodobranie z białostockiej miejskiej pasieki

Pierwsze wiosenne miodobranie z białostockiej miejskiej pasieki

24.05.2022, 12:47, akt. 12:50

Pierwsze wiosenne miodobranie z miejskiej pasieki w Białymstoku, która liczy kilka uli, odbyło się we wtorek (24.05). W tym roku miasto planuje zebrać łącznie ok. 150 kg miodu.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
Pierwsze wiosenne miodobranie z białostockiej miejskiej pasieki - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Pasieka powstała jesienią 2019 r. niedaleko centrum, przy rzece Białej, wśród łąk kwietnych i pola słoneczników. Składała się wówczas z pięciu uli – czterech zabytkowych z kłodą bartną i jednego współczesnego. W następnych latach dostawiono kolejne kłody bartne i obecnie pasieka liczy osiem.

"Miodobranie czas zacząć. To trzeci sezon w Białymstoku, kiedy z tej miejskiej pasieki, można powiedzieć minipasieki, zbieramy miód" – powiedział obecny na miodobraniu prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Podkreślił, że miejska pasieka nie ma charakteru komercyjnego, lecz edukacyjny. "To jest charakter edukacyjny, żeby pokazać, że pszczoły są dla nas niezwykle ważne" – mówił Truskolaski.

Prezydent przypomniał, że w 2020 r. z pasieki zebrano 98 kg miodu, w ubiegłym roku 150 kg i także w tym roku są szacunki, że zostanie zebrane 150 kg. Mówił, że miód po odwirowaniu wlewany jest do słoiczków, które rozdawane są gościom i mieszkańcom podczas różnych uroczystości.

Tegoroczny wiosenny miód – jak mówił Tadeusz Truskolaski – jest z kwiatów, które kwitły dotąd na okolicznych niewykoszonych trawnikach i okolicznych łąkach kwietnych.

Tadeusz Truskolaski, który wcześniej wyciągnął z ula ramkę pełną miodu, mówił, że "pszczoły były przyjazne". Dodał, że z własnego doświadczenia wie, że praca pszczelarza jest ciężka, ale – jak zaznaczył – bardzo odpowiedzialna, ważna i potrzebna.

Miejską pasieką zajmuje się Mikołaj Maj. Mówił, że "ambicją" pszczół jest zrobienie więcej miodu niż w poprzednim roku, ale to wszystko zależy od pogody. Choć – jak zauważył – mokre i chłodne lata są lepsze niż te suche i służą pszczołom. Ocenił, że pszczoły dobrze przezimowały, nie było wahań temperatury w lutym, co im odpowiada.

Z miejskiej pasieki miód zbiera się kilka razy w roku. Jak mówił Maj, są to trzy, cztery miodobrania. O pierwszym tegorocznym miodzie mówił, że jest on wielokwiatowy: z mniszka, kwitnących w tym czasie kwiatków na rabatkach, jest też dodatek klonu. "Taka smaczna mieszaneczka" – ocenił.

Mówił, że miejskie warunki są dobre dla pszczół, jest w nich cieplej niż na tzw. polu, co pszczoły wykorzystują, do tego przy miejskiej pasiece jest ciek wodny, który latem daje chód, a zimą ciepło. "Mają tutaj świetne warunki" – ocenił.

Miasto w ramach projektu ochrony owadów zapylających stworzyło też miejsce dla dziko żyjących pszczół. W Lesie Zwierzynieckim ustawiono dwie kłody bartne, a w drzewie, w pniu sosny, powstała barć. Z tych kłód i barci miodu się nie zbiera.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pierwsze miodobranie z pasieki Uniwersytetu w Białymstoku

2.07.2021, 17:41

Ok. 30 kg miodu udało się zebrać podczas pierwszego miodobrania z pasieki Uniwersytetu w Białymstoku. Pasieka składa się z pięciu uli; stoją one na dachu jednego z wydziałów w kampusie uczelni. Miód ma promować uczelnię, a także ekologiczny i zdrowy styl życia.


W Łomży powstanie miejska pasieka

10.12.2020, 14:27

Władze Łomży planują utworzyć w mieście pasiekę. Jak mówi wiceprezydent Andrzej Garlicki, będzie ona łączyć ze sobą elementy rekreacyjne i edukacyjne.


Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości

22.07.2020, 15:59

Zawartość metali ciężkich jest w nich niemal tysiąc razy mniejsza, niż przewidują normy. Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


fot. Paweł Wądołowski
JEDWABNE
2.07.2022, 12:35, akt. 12:40

Zlot motocyklowy w Jedwabnem


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok