Radio Białystok | Wiadomości | Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości

Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości

autor: Wojciech Szubzda

22.07.2020, 15:59, akt. 17:15

Zawartość metali ciężkich jest w nich niemal tysiąc razy mniejsza, niż przewidują normy. Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości.

Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości, źródło: www.bialystok.pl
Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości, źródło: www.bialystok.pl

Naukowcy z Zakładu Chemii Analitycznej Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku zbadali miód pod kątem zawartości metali ciężkich.

- W obu przypadkach parametry miodu okazały się znakomite - zawartość metali ciężkich jest w nich niemal tysiąc razy mniejsza, niż przewidują normy - mówi kierująca badaniami prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz.

Miejska pasieka edukacyjna to pięć uli - w tym jeden zabytkowy, które od października 2019 r. stoją w rejonie ul. Augustowskiej. Opiekuje się nimi pszczelarz. W czerwcu odbyło się pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki w Białymstoku. Zebrano pierwszych 14 kg miodu, który będzie w słoiczkach rozdawany jako materiał promocyjny miasta. Miód znalazł się w 72 promocyjnych słoiczkach.

Badania miodu przeprowadzili pracownicy Zakładu Chemii Analitycznej UwB.

Na jakość miodu składa się oczywiście bardzo wiele różnych cech i parametrów, wynikających m.in. z lokalizacji pasieki czy rodzaju wykorzystywanego przez pszczoły nektaru. My przeanalizowaliśmy te, które wiążą się nie tyle ze smakiem, co zdrowiem: badaliśmy zawartość metali ciężkich. I możemy powiedzieć, że w świetle obowiązujących norm pod tym względem miód wypadł znakomicie. Nie ma w nim nic szkodliwego

- podkreśla, cytowana w komunikacie, kierująca Zakładem Chemii Analitycznej prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz.

W badaniach analizowano zawartość kadmu i ołowiu. - Okazało się, że kadmu nie było w nich wcale, ołowiu prawie tysiąc razy mniej, niż wynosi dopuszczalna norma - podano.

- Te wyniki pokazują, że nie tylko pomysł założenia miejskiej pasieki  był strzałem w dziesiątkę, ale także jej lokalizacja. Cieszę się, że  nasz pierwszy miód jest tak czysty - ocenił w komunikacie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że w sezonie z miejskiej  pasieki być może uda się pozyskać 60-70 kg miodu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki w Białymstoku [zdjęcia]

3.06.2020, 12:52

W środę (3.06) rozpoczęło się pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki, która w ubiegłym roku powstała w Białymstoku. Władze miasta spodziewają się, że zostanie zebranych ok. 15 kilogramów miodu; słoiczki będą rozdawane jako produkt promocyjny.


Miód w kuchni - do mięs, słodyczy, nalewek

14.05.2020, 19:16

Miód prawdza się jako dodatek do sałatek i surówek, możemy go dodać do napojów - lemoniad, herbaty czy kawy. Jest dobrym dodatkiem do ciasteczek, ciast i oczywiście nalewek.


Podlaskie miody najlepsze

13.05.2020, 17:55

Mamy czyste tereny, świeże powietrze, dlatego miody z regionu są wyjątkowe.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP - KONCERT PRAWYKONAŃ

REKLAMA
Maraton Bluesa 2023

REKLAMA
OiFP SCHÖNBERG | BRAHMS | CHOPIN | BEETHOVEN | RECITAL FORTEPIANOWY

REKLAMA
OiFP TIDES AND TIMES

REKLAMA
OiFP Gala sylwestrowa

Niebieski Mikrofon 2023


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok