Radio Białystok | Wiadomości | Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości

Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości

autor: Wojciech Szubzda

22.07.2020, 15:59, akt. 17:15

Zawartość metali ciężkich jest w nich niemal tysiąc razy mniejsza, niż przewidują normy. Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości.

Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości, źródło: www.bialystok.pl
Miody z białostockiej miejskiej pasieki i tej z uniwersyteckiego kampusu są doskonałej jakości, źródło: www.bialystok.pl

Naukowcy z Zakładu Chemii Analitycznej Wydziału Chemii Uniwersytetu w Białymstoku zbadali miód pod kątem zawartości metali ciężkich.

- W obu przypadkach parametry miodu okazały się znakomite - zawartość metali ciężkich jest w nich niemal tysiąc razy mniejsza, niż przewidują normy - mówi kierująca badaniami prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz.

Miejska pasieka edukacyjna to pięć uli - w tym jeden zabytkowy, które od października 2019 r. stoją w rejonie ul. Augustowskiej. Opiekuje się nimi pszczelarz. W czerwcu odbyło się pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki w Białymstoku. Zebrano pierwszych 14 kg miodu, który będzie w słoiczkach rozdawany jako materiał promocyjny miasta. Miód znalazł się w 72 promocyjnych słoiczkach.

Badania miodu przeprowadzili pracownicy Zakładu Chemii Analitycznej UwB.

Na jakość miodu składa się oczywiście bardzo wiele różnych cech i parametrów, wynikających m.in. z lokalizacji pasieki czy rodzaju wykorzystywanego przez pszczoły nektaru. My przeanalizowaliśmy te, które wiążą się nie tyle ze smakiem, co zdrowiem: badaliśmy zawartość metali ciężkich. I możemy powiedzieć, że w świetle obowiązujących norm pod tym względem miód wypadł znakomicie. Nie ma w nim nic szkodliwego

- podkreśla, cytowana w komunikacie, kierująca Zakładem Chemii Analitycznej prof. Beata Godlewska-Żyłkiewicz.

W badaniach analizowano zawartość kadmu i ołowiu. - Okazało się, że kadmu nie było w nich wcale, ołowiu prawie tysiąc razy mniej, niż wynosi dopuszczalna norma - podano.

- Te wyniki pokazują, że nie tylko pomysł założenia miejskiej pasieki  był strzałem w dziesiątkę, ale także jej lokalizacja. Cieszę się, że  nasz pierwszy miód jest tak czysty - ocenił w komunikacie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. Dodał, że w sezonie z miejskiej  pasieki być może uda się pozyskać 60-70 kg miodu.

źródło: PAP | red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki w Białymstoku [zdjęcia]

3.06.2020, 12:52

W środę (3.06) rozpoczęło się pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki, która w ubiegłym roku powstała w Białymstoku. Władze miasta spodziewają się, że zostanie zebranych ok. 15 kilogramów miodu; słoiczki będą rozdawane jako produkt promocyjny.


Miód w kuchni - do mięs, słodyczy, nalewek

14.05.2020, 19:16

Miód prawdza się jako dodatek do sałatek i surówek, możemy go dodać do napojów - lemoniad, herbaty czy kawy. Jest dobrym dodatkiem do ciasteczek, ciast i oczywiście nalewek.


Podlaskie miody najlepsze

13.05.2020, 17:55

Mamy czyste tereny, świeże powietrze, dlatego miody z regionu są wyjątkowe.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

Gala XX edycji Podlaskiej Marki, fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 13:18

Finał Podlaskiej Marki już za nami [zdjęcia]źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok