Radio Białystok | Wiadomości | Pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki w Białymstoku [zdjęcia]

Pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki w Białymstoku [zdjęcia]

3.06.2020, 12:52, akt. 13:21

W środę (3.06) rozpoczęło się pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki, która w ubiegłym roku powstała w Białymstoku. Władze miasta spodziewają się, że zostanie zebranych ok. 15 kilogramów miodu; słoiczki będą rozdawane jako produkt promocyjny.

Pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki w Białymstoku, fot. Monika Kalicka
Pierwsze miodobranie z miejskiej pasieki w Białymstoku, fot. Monika Kalicka

Pasieka, która w październiku powstała niedaleko centrum, przy rzece Białej, wśród łąk kwietnych i pola słoneczników, składa się z pięciu uli - czterech zabytkowych z kłodą bartną oraz współczesnego. Już wówczas władze miasta zapowiadały, że pierwsze zbiory miodu odbędą się wiosną.


- W zeszłym roku byliśmy tutaj, jak ta pasieka była zakładana. Mamy 3 czerwca. Pszczoły pracowały, kwitły nam tutaj łąki, ale również i kasztanowce; jest to również nektar z wierzby, z klonów, z tego wszystkiego, co jest wokół nas - mówił w środę na konferencji prasowej zorganizowanej przy pasiece prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.


Powiedział, że ramki "są pełnie miodu". - Spodziewamy się, że będzie ok. 15 kilogramów miodu z tego pierwszego miodobrania; łącznie 50-70 kg w całym roku - dodał Truskolaski.Miód z Białegostoku będzie rozdawany jako produkt promocyjny


Miejska pasieka ma charakter edukacyjny. Tadeusz Truskolaski dodał, że miód po odwirowaniu będzie przelewany w słoiczki i rozdawany jako produkt promocyjny. 


- Dzięki temu, że mamy kwietne łąki (...), naturalną konsekwencją było postawienie pasieki, żebyśmy mogli cieszyć się z owoców pracy tych bardzo pracowitych owadów, przyjaciół ludzi, czyli pszczół - dodał prezydent.


Pasieką opiekuje się pszczelarz Mikołaj Mak. Mówił dziennikarzom, że pszczoły "pięknie przetrwały zimę". Jesienią do każdego ula wprowadziło się ok. 35 tys. pszczół; wyhodowały one następne pokolenia, dzięki którym powstało jeszcze więcej miodu. Ocenił, że pszczoły "czują się dobrze, nie gorzej, jak w terenie poza miastem".


Miejska pasieka to kolejne ekologiczne działanie miasta


Od ubiegłego roku w pasach drogowych i na działkach gminnych sadzone są kwiaty, powstają też pola słoneczników i rzepaku. W tym roku zwiększono powierzchnię łąk, które zajmują już ponad 7 ha.

W planach miasta jest też stworzenie warunków dziko żyjącym pszczołom. W Lesie Zwierzynieckim na terenie miasta ustawione zostaną dwie kłody bartne, a w pniu drzewa powstanie barć. Tym miejscem, które ma powstać do końca sierpnia, także będzie się opiekować Mikołaj Mak.

źródło: PAP | red: wsz, mak

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Białystok kwitnie [zdjęcia]

29.05.2020, 19:10

Wiosną Białystok wygląda wyjątkowo pięknie.


Jak uratować pszczoły?

29.05.2020, 12:35

Te pożyteczne owady dają nie tylko miód. Przede wszystkim pełnią ważną rolę w przyrodzie, zapylając rośliny. Obecnie ich populacja się zmniejsza.


Białostoccy urzędnicy chcą stworzyć warunki dziko żyjącym pszczołom

24.05.2020, 16:54

W Lesie Zwierzynieckim znajdującym się na terenie Białegostoku ustawione zostaną dwie kłody bartne, a w pniu drzewa powstanie barć. To kolejne - obok miejskiej pasieki - działanie miasta, by chronić pszczoły.


Światowy Dzień Pszczół [zdjęcia]

20.05.2020, 12:14

Szacuje się, że na Ziemi żyje ok. 2️0️ tys. gatunków dziko żyjących pszczół. W Polsce żyje ponad 450 gatunków owadów należących do rodziny pszczołowatych.


Polacy szukają sposobów na poprawę odporności - jedzą miody

29.03.2020, 08:48

W związku z epidemią koronawirusa znacznie wzrosła sprzedaż miodów.


Pierwsza miejska pasieka powstała w Białymstoku [zdjęcia]

3.11.2019, 07:12

Pierwsza miejska pasieka w Białymstoku jest już gotowa. Pięć uli, w tym cztery zabytkowe, stanęło na skwerze przy ul. Augustowskiej, w pobliżu Atrium Biała. W ulach są już pszczoły.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
Plum Ekiden

REKLAMA
Nie Teatr Letnie granie: Austin Miller & Amanda Esposito

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego


"Auta na Bruku" w Białymstoku, fot. Michał Romańczuk
BIAŁYSTOK
14.06.2024, 14:59, akt. 15:01

"Auta na Bruku" w Białymstoku


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok