Radio Białystok | Wiadomości | Rozpoczął się 10. festiwal szkół lalkarskich LALKANIELALKA

Rozpoczął się 10. festiwal szkół lalkarskich LALKANIELALKA

18.06.2022, 12:16, akt. 19.06.2022, 09:25

Pokazami spektakli studenckich i profesjonalnych - rozpoczął się w sobotę (18.06) wieczorem jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA w Białymstoku. Impreza potrwa do 25 czerwca.

Fot. Monika Kalicka
Fot. Monika Kalicka


0:00
0:00
Rozpoczął się 10. festiwal szkół lalkarskich LALKANIELALKA - relacja Olgi Gordiejew | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Festiwal LALKANIELALKA odbywa się w Białymstoku od 2002 roku co dwa lata. Jego ideą była i jest prezentacja nowych form w teatrze lalkowym, które coraz częściej wykraczają poza tradycyjnie postrzegany teatr lalek. Organizuje go białostocka filia Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie (ATB) wraz z partnerami: Polskim Ośrodkiem Lalkarskim Polunima, Białostockim Teatrem Lalek oraz Stowarzyszeniem Artystów Lalkarzy

Festiwal, który nie ma formuły konkursu, jest przeglądem najważniejszych osiągnięć artystycznych i naukowych, jakie zaszły w świecie teatru lalek i ożywionej formy w ostatnim czasie.

Główny program festiwalu tworzą pokazy etiud i spektakli studenckich. W sobotę wieczorem festiwal w nurcie studenckim otworzył spektakl "Nasze miasto" ATB. To polsko-ukraiński spektakl, w którym występują uczące się na białostockiej uczelni studentki z Charkowa. Spektakl inspirowany jest opowiadaniem Wasyla Stefanyka "Dziecięca przygoda", poematem Serhija Żadana "Skąd jesteś…" oraz ukraińskimi pieśniami ludowymi.

W sumie na festiwalu zaprezentuje się osiem szkół. Oprócz polskich szkół lalkarskich z Białegostoku i Wrocławia także szkoły z Niemiec, Czech, Słowacji oraz Ukrainy - z Kijowa i Charkowa. 

Natomiast w nurcie profesjonalnym zaplanowano 14 przedstawień, a będą się odbywać w Białostockim Teatrze Lalek.

W sobotę wieczorem nurt ten otworzył koncert "Jarmo" Michała Jarmoszuka oraz spektakl portugalskiego Teatro de Ferro "Olo - solo w solo" wyreżyserowany i zagrany przez Igora Gandra.

W ramach festiwalu odbędą się też liczne wydarzenia towarzyszące jak wykłady, seminaria teatralne, warsztaty, wystawy, improwizacje studenckie. Zaplanowano też paradę teatralną, która przejdzie ulicami miasta od siedziby Białostockiego Teatru Lalek do Akademii Teatralnej w Białymstoku.

Jak mówiła na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal prorektor filii Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Białymstoku (ATB) prof. Marta Rau, organizatorzy są "niesamowicie spragnieni" kontaktu z uczestnikami i widzami, bo - jak podkreśliła - dwa lata temu plany organizacji festiwalu pokrzyżowała pandemia i festiwal się nie odbył.

Festiwal LALKANIELALKA został dofinansowany ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz budżetu Białegostoku.

źródło: PAP | red: mak, bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


10. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich LALKANIELALKA - będą m.in. spektakle, wystawy i parada

8.06.2022, 17:46

Festiwal LALKANIELALKA odbywa się w Białymstoku od 2002 roku co dwa lata. Jego ideą była i jest prezentacja nowych form w teatrze lalkowym, które coraz częściej wykraczają poza tradycyjnie postrzegany teatr lalek.


Inauguracja roku akademickiego w białostockiej filii Akademii Teatralnej

4.10.2021, 14:37

Białostocka filia Akademii Teatralnej zainaugurowała nowy rok akademicki 2021/2022.


W Białymstoku rozpoczął się 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich

19.06.2018, 14:55

Spektakle przygotowane przez szkoły lalkarskie z różnych krajów, przedstawienia profesjonalnych teatrów lalkowych, a także wystawy i koncerty złożą się na rozpoczęty we wtorek 9. Międzynarodowy Festiwal Szkół Lalkarskich w Białymstoku. Impreza potrwa do soboty.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów
vasia111, Fotolia.com
REGION
6.07.2022, 07:12, akt. 07:46

61-letni mężczyzna utonął w Narwi
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok