Radio Białystok | Wiadomości | Prezydent Łomży nie uzyskał absolutorium od radnych

Prezydent Łomży nie uzyskał absolutorium od radnych

autor: Adam Dąbrowski

22.06.2022, 17:34, akt. 18:12

Radni Łomży nie udzielili absolutorium prezydentowi miasta za wykonanie ubiegłorocznego budżetu. Pozytywnie pracę prezydenta Mariusza Chrzanowskiego oceniło dziewięciu radnych, negatywnie ośmiu, zaś sześciu wstrzymało się od wyrażenia własnej opinii w tej sprawie.

Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski
Mariusz Chrzanowski, fot. Adam Dąbrowski


O tym, że głosowanie uchwały absolutoryjnej będzie tak wyglądać, można było wnioskować po wcześniejszej, dotyczącej wotum zaufania dla prezydenta. Poprzedziła ją debata o stanie miasta, która sprowadziła się do wygłoszenia kilku laudacji pod adresem włodarzy.

Ze zgodnego chóru przedstawicieli organizacji finansowanych z miejskiej kasy, wyłamały się tylko dwa głosy. Jeden dotyczył braku zgodnego działania w samorządzie dla dobra miasta, drugi - nowych opłat na targowisku miejskim.

Ostatecznie okazało się, że ośmiu radnych przyznało prezydentowi wotum zaufania; dziewięciu było przeciw, a pięciu wstrzymało się od głosu. Zaraz potem przewodnicząca klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości poinformowała, że radni z tego klubu zagłosują przeciwko udzieleniu absolutorium. Powody, które podała dotyczyły przede wszystkim decyzji, które miały największy wpływ na finanse miasta, zadłużonego koniec ubiegłego roku na 167 mln. zł..

W odpowiedzi prezydent Mariusz Chrzanowski zwrócił uwagę, że oceniany powinien być wyłącznie za wykonanie w ubiegłym roku decyzji podejmowanych przez radę miejską, zaś radnym zarzucił, że podejmują decyzje polityczne.

Mimo to tylko dziewięciu radnych uznało, że absolutorium prezydentowi Łomży się należy, podczas gdy do jego przyznania potrzebna jest bezwzględna większość, czyli dwanaście głosów.

| red: bsd

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Cztery podlaskie samorządy otrzymają 1,6 mln zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

21.06.2022, 13:32

1,6 mln zł z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych dostaną łącznie cztery samorządy w Podlaskiem na przystosowanie obiektów do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. We wtorek (21.06) w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku podpisano umowy w tej sprawie.


Władze Łomży podpisały umowę o współpracy z okręgiem Norland w północnej Norwegii

2.06.2022, 19:35

Środowisko, społeczeństwo i edukacja to trzy dziedziny, w których miasto Łomża współpracować będzie z okręgiem Nordland w północnej Norwegii. Umowę w tej sprawie prezydent Łomży podpisał z burmistrzem norweskiego okręgu.


Dmuchańce, skakańce - felieton Adama Dąbrowskiego

23.05.2022, 09:43

To inwestycja tak ważna i potrzebna Łomży, że prezydent miasta postanowił poinformować o swoich planach społeczeństwo, zanim jeszcze przedstawił je radzie miejskiej.


Zaglądamy do oświadczeń majątkowych prezydentów największych podlaskich miast

8.05.2022, 07:32

Najwyższymi dochodami za ubiegły rok może pochwalić się prezydent Łomży, choć najwięcej w urzędzie miejskim zarobił prezydent Suwałk. On i prezydent Białegostoku nie mają kredytów, natomiast ponad pół miliona złotych pozostało do spłaty prezydentowi Łomży. Zaglądamy do oświadczeń majątkowych prezydentów trzech największych podlaskich miast.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NIE TEATR

Podlaskie ToTu! - Kierunek Augustów


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok