Radio Białystok | Wiadomości | Zarząd województwa dofinansował placówki medyczne z regionu i projekty integracji uchodźców

Zarząd województwa dofinansował placówki medyczne z regionu i projekty integracji uchodźców

autor: Renata Reda

22.06.2022, 19:47, akt. 20:08

Prawie 9,5 złotych przeznaczył podczas środowego (22.06) posiedzenia Zarząd Województwa Podlaskiego dla placówek medycznych z regionu. Dofinansował on także projekty związane z integracją uchodźców z Ukrainy.

źródło: stock.adobe.com
źródło: stock.adobe.com

Dotacje z budżetu województwa mają wesprzeć modernizację budynków i zakup nowego sprzętu medycznego. Białostockie Centrum Onkologii otrzyma 8 mln 800 tys. zł na przebudowę jednego z budynków. Będą w nim: przychodnia medyczna, zakład brachyterapii i zakład rehabilitacji onkologicznej. Placówka kupi również tomograf komputerowy. Na całą inwestycje BCO otrzymało unijne dofinansowanie, a pieniądze z budżetu województwa będą stanowić wkład własny.

Szpital wojewódzki w Białymstoku dostanie dwie dotacje. Pierwszą z nich, prawie 500 tys. zł, przeznaczy na kupno narzędzi potrzebnych do przeprowadzania operacji prostatektomii (zabiegu chirurgicznego dla chorych na raka prostaty) przy wykorzystaniu robota chirurgicznego Da Vinci. Takie operacje to duża korzyść dla pacjentów: krótszy pobyt w szpitalu i mniejsze ryzyko powikłań pooperacyjnych. Tylko kilka szpitali w Polsce dysponuje tym sprzętem. Białostocka placówka dołączyła do nich w 2018 r. i wykonała dotychczas ponad 190 zabiegów z udziałem robota.

Druga dotacja wyniesie 58 tys. zł i pokryje wkład własny w projekcie, realizowanym w ramach Programu Interreg V-A Litwa-Polska 2014-2020, ze szpitalem w Taurogach. Zakłada on zakup sprzętu (aparatu ultrasonograficznego i RTG) i środków ochronnych, a także wymianę doświadczeń podczas szkoleń czy warsztatów pomiędzy personelem medycznym obu placówek.

Będzie także więcej pieniędzy na integrację w naszym regionie Ukraińców - uchodźców wojennych. Zarząd Województwa Podlaskiego zwiększył dofinansowanie dwóch projektów o blisko milion złotych z funduszy europejskich. Dodatkowe pieniądze będą na działania zakładające włączenie uchodźców z Ukrainy do naszego społeczeństwa i pomoc w znalezieniu pracy.

Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej poinformowało, że podmioty realizujące projekty w ramach tzw. włączenia społecznego z dofinansowaniem z funduszy europejskich, mogą rozszerzyć je o dodatkowe działania, zakładające pomoc Ukraińcom. Z tej możliwości skorzystały dwie fundacje, które wdrażają przedsięwzięcia w ramach programu regionalnego.

I tak, Fundacja Vita Familiae otoczy opieką Ukraińców w Centrum Integracji Społecznej „Przystań” w Łapach. Skorzystają oni ze wsparcia psychologa, pracownika socjalnego czy doradcy zawodowego. Wezmą również udział w kursach i warsztatach zawodowych.

Drugi projekt, rozszerzony o wsparcie skierowane do uchodźców, zrealizuje Fundacja Instytut Edukacji. Ukraińcy skorzystają z porad ekspertów: psychologa czy doradcy zawodowego. Odbędą szkolenia i staże zawodowe, a pośrednicy zawodowi pomogą im w znalezieniu zatrudnienia.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Podlaskie gminy, powiaty i kluby sportowe otrzymały dofinansowanie z budżetu województwa

22.06.2022, 13:56

Dzięki tym pieniądzom będą możliwe m.in. remonty dróg czy przebudowa kanalizacji, ale też rozwijanie sportowych pasji u dzieci. Blisko 2,5 miliona złotych z budżetu województwa podlaskiego otrzymało kilkanaście gmin, powiatów i klubów sportowych z regionu.


WUP w Białymstoku realizuje projekt umożliwiający refundację szkoleń i kursów

16.06.2022, 09:43

Z tych pieniędzy mogą skorzystać mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa działające w województwie podlaskim. Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku realizuje projekt, który umożliwia refundację szkoleń i kursów. To już kolejny nabór. W poprzednich podpisano ponad 1600 umów.


Podpisano umowę na sfinansowanie obwodnicy Ciechanowca

14.06.2022, 16:13

Obwodnica ma mieć ok. 9 km długości. Będzie realizowana w ramach drogi wojewódzkiej Czyżew-Ciechanowiec-Siemiatycze. Inwestycja ma kosztować ok. 124 mln zł - poinformował urząd marszałkowski. We wtorek (14.06) podpisano umowę w tej sprawie.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP IX SYMFONIA BEETHOVENA

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego

REKLAMA
OiFP - Maciej Sztor


źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok