Radio Białystok | Wiadomości | Znowu można pojechać pociągiem z Białegostoku do Kowna

Znowu można pojechać pociągiem z Białegostoku do Kowna

autor: Edyta Wołosik, Wojciech Szubzda

1.07.2022, 09:14, akt. 16:22

Od 1 lipca wracają kolejowe połączenia z Białegostoku do Kowna. To jedyne pociągi z naszego regionu, które będą wyjeżdżać poza granice Polski.

Zamek w Kownie, źródło:pixabay.com/Mimzy
Zamek w Kownie, źródło:pixabay.com/Mimzy


0:00
0:00
Po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią, odjechał pierwszy pociąg z Białegostoku do litewskiego Kowna - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Po ponad dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią w piątek, tuż przed 15:00 odjechał pierwszy pociąg z Białegostoku do litewskiego Kowna. 

Jak mówi dyrektor Podlaskiego Zakładu POLREGIO Janina Wilczewska: "podróż (w jedną stronę) trwa cztery i pół godziny, a dzięki specjalnej ofercie bilet kosztuje 11 euro". 

Senator PiS Mariusz Gromko podkreśla: "mam nadzieję, że frekwencja, która była przed pandemią wróci, bo warto pojechać na Litwę, ale warto też zapraszać do nas, do poznawania uroków województwa podlaskiego. Bo - jak dodaje wicewojewoda podlaski Tomasz Madras: "nic tak nie zbliża narodów, ludzi jak bezpośredni kontakt". 

Dyrektor Departamentu Infrastruktury i Transportu w Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku Zbigniew Piotrowski podkreśla, że przywrócenie tego połączenia przyniesie korzyści nie tylko turystyczne i społeczne, ale tez gospodarcze.

Pociągi Białystok-Kowno będą jeździły w weekendy - mówi Renata Gerasimiuk ze spółki Polregio.

Pociągi będą odjeżdżały z Białegostoku w piątki i soboty, a w soboty i niedziele będą kursowały z Kowna do Białegostoku. Z białostockiego dworca pociąg będzie odjeżdżał o 14:58, czyli tak, jak teraz odjeżdża pociąg do Suwałk. Po prostu będzie to przedłużenie relacji krajowego pociągu 

- wyjaśnia Renata Gerasimiuk.

Pierwsze pociągi pasażerskie na trasie Białystok-Kowno zaczęły kursować w 2016 r. Od marca 2020 roku były zawieszone z powodu pandemii.


| red: bs, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Od lipca z Białegostoku do Walił pojedziemy autobusem zamiast pociągiem

23.06.2022, 12:58

Od 1 lipca wracają weekendowe, wakacyjne połączenia kolejowe z Białegostoku do Walił. Przez pierwszy miesiąc zamiast pociągów będzie kursowała jednak zastępcza komunikacja autobusowa.


Polregio uruchomi niemal sto dodatkowych połączeń w czasie wakacji

21.06.2022, 15:02

Największy polski przewoźnik kolejowy - Polregio, uruchomi w sezonie wakacyjnym niemal sto nowych połączeń do najbardziej popularnych kierunków turystycznych - poinformowała we wtorek (21.06) kolejowa spółka. W sumie będzie to oznaczało uruchomienie 5 tys. 460 dodatkowych pociągów. Wakacyjne trasy od 1 lipca ruszą na Podlasiu.


Od lipca wraca połączenie kolejowe z Białegostoku do Kowna

2.06.2022, 10:00

Od 1 lipca ponownie będą jeździły pociągi na międzynarodowej trasie Kowno-Białystok - poinformował litewski narodowy przewoźnik kolejowy. Połączenie będzie realizowane we współpracy z polskim Polregio.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP RESPIRO DUO, MUZYCZNE OBLICZA KOBIETY

REKLAMA
OiFP PORANEK MŁODEGO MELOMANA

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI


źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok