Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku pod pomnikiem Armii Krajowej uczczono 78. rocznicę akcji "Burza"

W Białymstoku pod pomnikiem Armii Krajowej uczczono 78. rocznicę akcji "Burza"

1.07.2022, 11:31, akt. 16:58

W piątek (01.07) w Białymstoku upamiętniono 78. rocznicę rozpoczęcia akcji "Burza". Uroczystość z udziałem m.in. władz państwowych i samorządowych, kombatantów i służb mundurowych odbyła się przy pomniku żołnierzy Armii Krajowej. Po okolicznościowych wystąpieniach składano tam kwiaty.

fot. Edyta Wołosik
fot. Edyta Wołosik


0:00
0:00
78. rocznica Akcji Burza - relacja Edyty Wołosik | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Akcja "Burza" była zbrojnym powstaniem skierowanym przeciwko okupacji niemieckiej w obliczu wkroczenia na polskie ziemie wojsk sowieckich. Założenia akcji określał rozkaz Komendanta AK gen. dyw. Tadeusza Komorowskiego ps. "Bór" z listopada 1943 roku.

W rejonie białostockim akcja "Burza" rozpoczęła się w lipcu 1944 r. Jej dowódcą był ppłk Władysław Liniarski "Mścisław", ówczesny dowódca okręgu Białystok AK, obecny patron wojsk 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W ramach akcji "Burza" w regionie żołnierze AK przeprowadzili ok. dwustu akcji bojowych (głównie dochodziło do potyczek), do udziału w których było zmobilizowanych ok. 2,5 tys. żołnierzy okręgu Białystok.

Wspominając wydarzenia sprzed 78. lat mjr Czesław Chociej - prezes okręgu białostockiego Światowego Związku Żołnierzy AK przyznał, że rozkaz o rozpoczęciu akcji "Burza" żołnierzy ucieszył. "Liczyliśmy na to, że to już jest wolna Polska, że będziemy wspólnie tworzyli administrację, która by sprawowała władzę. Ale w krótkim okresie czasu nadeszły informacje z okręgu wileńskiego, że Armia Czerwona rozbraja żołnierzy AK i wywozi ich na Syberię. To napawało zmartwieniem, że to jeszcze nie jest wolna Polska i broni nie wolno nam składać" - mówił.

Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski powiedział, że uroczystość to hołd złożony żołnierzom AK, jednostek państwa podziemnego za to, że w latach okupacji niemieckiej i sowieckiej podjęli trud, "aby walczyć i pracować na rzecz odzyskania niepodległości".

"Był to plan odzyskania przez Polskę niepodległości, suwerenności i integralności terytorialnej" - mówił wojewoda o akcji "Burza" i przypominał działania na obszarach, które obecnie są poza granicami RP, np. w okręgu wileńskim czy lwowskim AK. Podkreślał, że chodziło o zaznaczenie obecności państwa polskiego wobec nadchodzącej Armii Czerwonej na ziemiach, które przed wybuchem wojny w 1939 roku były częścią Polski.


Ta idea, którą niosła AK wszystkim Polakom, którym zależy na tym, aby polskie państwo było silne, niepodległe i suwerenne, była na pewno bliska, i jest w dalszym ciągu bliska, bo my przecież też czerpiemy inspirację z bohaterskiej, patriotycznej postawy żołnierzy Armii Krajowej - mówił Bohdan Paszkowski.


"Uczestnikom akcji Burza zawdzięczamy wolną i niepodległą ojczyznę, dlatego powinniśmy o tych ludziach pamiętać, oddać im cześć, by nasz naród nigdy o tych ludziach nie zapomniał" - dodał marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

źródło: PAP | red: bsd, mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Pochówek szczątków żołnierza AK - Witolda Sulika ps. "Pług" w Dąbrowie Białostockiej

12.06.2022, 08:00

Oddano hołd żołnierzowi Armii Krajowej, którego sąd komunistyczny skazał na karę śmierci. Mieszkańcy Dąbrowy Białostockiej i przedstawiciele władz w niedzielę (12.06) wzięli udział w uroczystym pochówku Witolda Sulika ps. "Pług".


35. rocznica śmierci ppłk. Jana Kamieńskiego

29.05.2022, 08:39

Władze samorządowe, rodzina i mieszkańcy gminy Juchnowiec Kościelny uczcili 35. rocznicę śmierci podpułkownika Jana Kamieńskiego. To jeden z 316 Cichociemnych Spadochroniarzy Armii Krajowej. Byli prekursorami polskich sił specjalnych.


Mieszkańcy Łap uczcili Kazimierza Kamieńskiego "Huzara" [biogram]

11.10.2021, 07:08

W 68. rocznicę śmierci Kazimierza Kamieńskiego „Huzara” lokalni politycy i uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze przed tablicą upamiętniającą pokazowy proces majora i jego podkomendnych.


Pod pomnikiem AK uczczono 77. rocznicę rozpoczęcia akcji "Burza"

1.07.2021, 14:03

Złożeniem kwiatów przez żołnierzy polskich i brytyjskich oraz przez kombatantów i przedstawicieli władz pod pomnikiem Armii Krajowej w Białymstoku uczczono w czwartek (01.07) 77. rocznicę rozpoczęcia akcji "Burza".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
KINO PLENEROWE, MŁODZI WIRTUOZI

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCHfot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gryźródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok