Radio Białystok | Wiadomości | Pod pomnikiem AK uczczono 77. rocznicę rozpoczęcia akcji "Burza"

Pod pomnikiem AK uczczono 77. rocznicę rozpoczęcia akcji "Burza"

1.07.2021, 14:03, akt. 14:12

Złożeniem kwiatów przez żołnierzy polskich i brytyjskich oraz przez kombatantów i przedstawicieli władz pod pomnikiem Armii Krajowej w Białymstoku uczczono w czwartek (01.07) 77. rocznicę rozpoczęcia akcji "Burza".

fot. Wojciech Szubzda
fot. Wojciech Szubzda

Pod pomnikiem AK uczczono 77. rocznicę rozpoczęcia akcji "Burza" - relacja Wojciecha Szubzdy

Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.


Akcja "Burza" była zbrojnym powstaniem skierowanym przeciwko okupacji niemieckiej w obliczu wkroczenia na polskie ziemie wojsk sowieckich. Założenia akcji określał rozkaz Komendanta AK gen. dyw. Tadeusza Komorowskiego ps. "Bór" z listopada 1943 roku.

W rejonie białostockim akcja "Burza" rozpoczęła się w lipcu 1944 r. Dowódcą akcji w tym rejonie był ppłk Władysław Liniarski "Mścisław", ówczesny dowódca okręgu Białystok AK, obecny patron wojsk 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

W uroczystościach wzięli udział żołnierze m.in. 1. PBOT oraz delegacja brytyjskich żołnierzy z The Royal Anglian Regiment, którzy pełnią w Polsce służbę w ramach Batalionowej Grupy Bojowej NATO, wojewoda, przedstawiciel zarządu województwa, IPN, kombatanci z mjr Czesławem Chociejem, prezesem białostockiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Potem kwiaty złożył również prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski z delegacją radnych i mjr Chociejem.

Jak podano podczas uroczystości, w regionie w ramach tej akcji żołnierze AK rozegrali ok. 200 akcji bojowych, do udziału w niej było zmobilizowanych ok. 2,5 tys. żołnierzy okręgu Białystok. Akcja miała jednak na Białostocczyźnie ograniczony charakter, dochodziło głównie do potyczek.

"Kiedy otrzymaliśmy rozkaz naczelnego wodza o akcji +Burza+ wszyscy niezmiernie ucieszyliśmy się. Nastąpiło przegrupowanie wojsk AK, przygotowujących się do potyczek i całego działania"- mówił Chociej. Dodał, że na Białostocczyźnie były podejmowane akcje, by jak najszybciej "przepędzić" Niemców z ziem polskich. "I to było główne nasze zadanie. Były potyczki bojowe, kilka oddziałów zginęło, ale i Niemcom też przyszło sporo przeżyć i uciekać z naszej ziemi" - opowiadał Chociej.


Naczelną ideą o zasadą i celem polskiego państwa podziemnego było odzyskanie niepodległości, a decyzje o szerszym wystąpieniu zbrojnym miano podjąć w momencie kiedy z jednej strony okupant sowiecki będzie już osłabiony, a z drugiej strony okupant niemiecki będzie również w wielkich problemach, będzie tak osłabiony, że będzie ustępował z terenów Rzeczpospolitej - mówił wojewoda i dodał, że gdy była taka możliwość, zdecydowano właśnie o akcji "Burza".


Bohdan Paszkowski zaznaczył, że ta akcja była "ogólnonarodowym polskim powstaniem w celu odzyskania niepodległości" i ziem w kształcie sprzed wybuchu drugiej wojny światowej, sowieci "tępili" te ideę, chcieli zniewolić Polskę, dokonywali zbrodni. "Pamiętajmy, że największym wydarzeniem i wysiłkiem zbrojnym akcji +Burza+ było Powstanie Warszawskie" - mówił wojewoda.


Dziś chcemy uczcić i te wydarzenia, pamięć o tych wszystkich uczestnikach, którzy ginęli dla Polski, którzy byli wierni Polsce, z tego tytułu w PRL ponosili wiele konsekwencji, łącznie z utratą życia - mówił wojewoda.


Dodał, że rolą rządzących jest - pamiętając o historii - działać na rzecz silnego, niepodległego i bezpiecznego państwa polskiego.

Dowódca brytyjskiego komponentu BGB NATO w Polsce mjr Samuel Thomas powiedział, że zaszczytem są spotkania z kombatantami, z mjr Chociejem, dla którego rocznicowy dzień jest "dniem osobistej pamięci". Podkreślał, że ci, którzy brali udział w akcji "Burza" byli niezwykłymi ludźmi i "zrobili coś co w naszym, szybko zmieniającym się, nowoczesnym świecie stało się naprawdę rzadkie, ryzykowali swoim życiem, a wielu przypadkach oddali je, aby ich przyjaciele i ich rodziny mogły żyć w bezpiecznej Polsce".


źródło: PAP | red: sk

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Wicepremier Piotr Gliński oglądał wyremontowany klasztor wigierski

30.06.2021, 11:44

Ponad 21 mln zł kosztował remont dziesięciu eremów z wieżą zegarową w klasztorze pokamedulskim w Wigrach na Suwalszczyźnie. Wyremontowane obiekty oglądał w środę (30.06) wicepremier, minister kultury dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński.


Uroczystości upamiętniające 77. rocznicę bitwy w Czerwonym Borze

20.06.2021, 13:33

Była to jedna z największych w tym rejonie i najbardziej krwawych walk żołnierzy podziemia z niemieckim okupantem w czasie II wojny światowej. Mija 77. rocznica bitwy w Czerwonym Borze.


Obchody 76. rocznicy Akcji "Burza" w Białymstoku [zdjęcia]

1.07.2020, 17:41

To była największa akcja Armii Krajowej przeciwko wycofującym się Niemcom, a w założeniach - demonstracja wobec wkraczających na polskie ziemie Sowietów.
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS
madredus, stock.adobe.com
TYKOCIN
21.10.2021, 11:06, akt. 11:25

Tykocin Pomnikiem Historii
źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok