Radio Białystok | Wiadomości | Uroczystości upamiętniające 77. rocznicę bitwy w Czerwonym Borze

Uroczystości upamiętniające 77. rocznicę bitwy w Czerwonym Borze

autor: Adam Dąbrowski

20.06.2021, 13:33, akt. 13:40

Była to jedna z największych w tym rejonie i najbardziej krwawych walk żołnierzy podziemia z niemieckim okupantem w czasie II wojny światowej. Mija 77. rocznica bitwy w Czerwonym Borze.

fot. Paweł Wądołowski
fot. Paweł Wądołowski


0:00
0:00
77. rocznica bitwy w Czerwonym Borze - relacja Adama Dąbrowskiego | Pobierz plik.


Problemy z odsłuchem?

Częstym problemem przy wyświetlaniu playera jest używanie Adblocka.
Dłuższe dźwięki na niektórych wersjach przeglądarki Chrome są ucinane.

Uroczystości - tradycyjnie już - zaplanowano w pobliskiej Wygodzie, gdzie znajduje się pomnik z nazwiskami poległych żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

23 czerwca 1944 r. zgrupowanie żołnierzy AK i NSZ przygotowywało się w Czerwonym Borze do ataku na więzienie w Łomży, skąd chcieli odbić swoich aresztowanych towarzyszy broni.


Ostatecznie akcję odwołano, ale o zgrupowaniu partyzantów dowiedzieli się okupanci. Kilka tysięcy hitlerowców otoczyło lasy w rejonie Czerwonego Boru i rozpoczęła się bezpardonowa walka, w której poległa ponad połowa polskich żołnierzy - opowiada dr Krzysztof Sychowicz z białostockiego Oddziału IPN.


Niemcy nie oszczędzali rannych i nie brali jeńców, ci którzy przeżyli byli na miejscu dobijani lub rozstrzeliwani. Ocaleli nieliczni, którym udało się przedrzeć przez pierścień okrążenia - dodaje wójt gminy Łomża Piotr Kłys.

W pobliskiej Wygodzie poległym w tej bitwie wystawiono pomnik, na którym kilka lat temu pojawiła się tablica z nazwiskami tych, których udało się zidentyfikować. I właśnie tam tradycyjnie odbywają się co roku uroczystości, w skład których wchodzą: msza polowa, część artystyczna przygotowana przez uczniów miejscowej szkoły, apel poległych i złożenie kwiatów.

| red: bs

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


W okolicy Gródka odsłonięto pomnik poświęcony powstańcom styczniowym [zdjęcia]

13.06.2021, 18:07

Lokalne władze, leśnicy i mieszkańcy okolic Gródka upamiętnili powstańców styczniowych. Na leśnej mogile w Raduninie odsłonięto pamiątkową tablicę.


Cztery patriotyczne murale powstaną w tym roku w Podlaskiem

5.06.2021, 14:15

Cztery murale powstaną w tym roku w województwie podlaskim dzięki dofinansowaniu przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Patriotyczne malowidła ozdobią ściany budynków w Grajewie, Jedwabnem, Rudce i Stawiskach.


32. rocznica wyborów czerwcowych - obchody w naszym regionie

4.06.2021, 11:05

4 czerwca 1989 r. odbyła się pierwsza tura wyborów do Sejmu i Senatu, podczas której opozycja antykomunistyczna zdominowała wolną część wyborów.


W Białymstoku przedstawiciele różnych środowisk oddali hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu [zdjęcia]

25.05.2021, 14:12

Przedstawiciele różnych środowisk oddali w Białymstoku hołd rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu - we wtorek (25.05) mijają 73 lata od jego rozstrzelania.


Zakończył się konkurs "Z miłości do niepodległej Ojczyzny... - życie i działalność Generała Władysława Andersa"

25.05.2021, 13:37

Rozbudzanie zamiłowania do historii i kształtowanie postaw patriotycznych - to główne cele konkursu historycznego "Z miłości do niepodległej Ojczyzny... - życie i działalność Generała Władysława Andersa". Co roku w Białymstoku obywa się on w maju, bo w tym miesiącu przypada rocznica bitwy o Monte Cassino i rocznica śmierci generała.

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
NieTeatr RENATA PRZEMYK KWARTET

REKLAMA
OiFP - Broadway


źródło: www.radio.bialystok.pl​

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok