Radio Białystok | Wiadomości | Kosiniak-Kamysz o problemach polskiej wsi podczas Wojewódzkiego Święta Ludowego w Dobrzyniewie Kościelnym

Kosiniak-Kamysz o problemach polskiej wsi podczas Wojewódzkiego Święta Ludowego w Dobrzyniewie Kościelnym

3.07.2022, 13:11, akt. 14:09

Oczekujemy natychmiastowych działań: utworzenia korytarzy transportowych i wprowadzenie kaucji na przewóz zboża z Ukrainy - mówił w niedzielę (3.07) szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz. Ocenił, że te rozwiązania zapobiegną nierównej konkurencji na polskim rynku.

fot. Marcelina Markowska
fot. Marcelina Markowska


Szef ludowców wziął w niedzielę udział w Wojewódzkim Święcie Ludowym, które odbyło się w Dobrzyniewie Kościelnym niedaleko Białegostoku. W imprezie wziął też udział m.in. lider Porozumienia Jarosław Gowin.

Kosiniak-Kamysz na konferencji prasowej poprzedzającej święto przedstawił pomysły PSL na rozwiązanie kryzysu w Polsce. Przypomniał, że plan składa się z czterech punktów, to: niższa inflacja, więcej inwestycji, tania energia i tania żywność. 

"To jest konieczne, żebyśmy mogli wyprowadzić Polskę z tej drożyzny" - podkreślił.

Zwrócił uwagę na bezpieczeństwo żywnościowe i ocenił, że problemem dla rolników będzie "niekontrolowany zalew zboża z Ukrainy".

"My jesteśmy za pomocą dla Ukrainy, za pomocą dla ukraińskich rolników, za solidarnością, ale to zboże przecież ma płynąć i powinno płynąć do Afryki Północnej. (...) Oczekujemy natychmiastowego wprowadzenia korytarzy transportowych na zboże" - mówił. 

Dodał, że innym pomysłem jest wprowadzenie kaucji na wjeździe do Polski, która byłaby zwracana. 

Te rozwiązania - jak podkreślił szef PSL - powinny być dla całej Unii Europejskiej. 

"W tym tygodniu oczekujemy od komisarza Wojciechowskiego (komisarz UE ds. rolnictwa) natychmiastowych działań w tym zakresie, bo jego bierność, jeśli nie zaproponuje czegokolwiek do przodu, będzie oznaczała, że kompletnie ignoruje sprawy bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce i Europie" - mówił.

Ocenił, że powinny się w to zaangażować wszystkie państwa europejskie, a nie tylko Polska, żeby - jak mówił - "nie było głodu w Afryce, żeby nie było fali gigantycznej migracji, musi zboże ukraińskie dotrzeć do Afryki". 

"Jeżeli tak się nie stanie, wszystkie złe konsekwencje trafią w pierwszej kolejności do krajów południa Unii Europejskiej, więc te kraje też muszą być solidarne. Ale to zadanie dla Unii Europejskiej" - ocenił.

Kosiniak-Kamysz zwrócił też uwagę, że w najbliższym tygodniu może dojść do kolejnej podwyżki stóp procentowych.

"Uważamy, że jest ona zbyt wysoka, że sytuacja dla tych, którzy zaciągnęli kredyty jest bardzo trudna i te stopy procentowe są już na horrendalnie wysokim poziomie" - mówił.

Jednym z pomysłów PSL jest likwidacja marży przez banki. 

- Jeżeli nie zostanie zrealizowany, to znaczy, że te banki były zrepolonizowane tylko dla "tłustych kotów" a nie dla obywateli - mówił.

Podkreślił, że plan, który ma PSL to gotowe rozwiązania i podstawa wyjścia z kryzysu.

źródło: PAP | red: maj

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Spór o Krajowy Plan Odbudowy

20.06.2022, 14:00

Zaakceptowanie przez polski rząd niektórych tzw. kamieni milowych krytykuje minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Czy Krajowy Plan Odbudowy jest osią nowego sporu w Zjednoczonej Prawicy?


Kosiniak-Kamysz: bezpieczeństwo żywnościowe dla Polski ważna dla bezpieczeństwa narodowego

3.04.2022, 20:02

W kontekście wojny na Ukrainie, bezpieczeństwo żywnościowe Polski jest ważne dla bezpieczeństwa narodowego - przekonywał w niedzielę (3.04) w Śniadowie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz na spotkaniu w ramach akcji tej partii "Zielona Niedziela".
Studio Radia Bialystok

studio

+48 85 744 22 22
studio@radio.bialystok.pl

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
KINO PLENEROWE, MŁODZI WIRTUOZI

REKLAMA
NIETEATR WARSZTATY TEATRALNE DLA DOROSŁYCH

fot. Katarzyna Turowicz
REGION
15.08.2022, 14:06, akt. 14:14

Jarmark Kamedulski w Wigrach
Jesus Imaz, 1.08.2021, fot. Joanna Szubzda
JAGIELLONIA
14.08.2022, 20:23, akt. 20:57

Jesus Imaz: Wracamy do gry

źródło: www.radio.bialystok.pl​


Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok