Radio Białystok | Wiadomości | W Białymstoku rozpoczęło działalność Forum Ambitnych Miast

W Białymstoku rozpoczęło działalność Forum Ambitnych Miast

autor: Ryszard Minko

4.07.2022, 14:31, akt. 14:38

Ma to być nowy głos doradczy w opracowywaniu strategii rozwoju regionu. W Białymstoku rozpoczęło działalność Forum Ambitnych Miast skupiających 14 powiatowych ośrodków z województwa podlaskiego.

Źródło: Krzysztof Łapiński / UMWP
Źródło: Krzysztof Łapiński / UMWP

Jak mówi marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki, forum ma być miejscem do dyskusji o problemach miast, o tym jak wykorzystać pieniądze z Unii Europejskiej i budżetu państwa, tak by realizować program zrównoważonego rozwoju.

W pierwszym spotkaniu forum brała udział sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. Jak mówiła Małgorzata Jarosińska-Jedynak, działalność forum ma finalnie poprawić jakość życia mieszkańców.

Powołanie Forum Ambitnych Miast jest elementem dużego programu rewitalizacji niewielkich miast finansowanego z grantów norweskich. Jednym z beneficjantów dotacji jest samorząd Hajnówki. Jak mówi burmistrz miasta Jerzy Sirak, po tym jak wstrzymano gospodarczą eksploatację zasobów okolic Puszczy Białowieskiej, Hajnówka wymaga nowego impulsu rozwojowego, którym może być szeroko rozumiana turystyka. Między innymi dlatego w mieście ma powstać centrum przyrodnicze czy laboratorium grzybów, które będą prezentowały bogactwo okolicznych lasów. Burmistrz dodaje, że wiele miast boryka się z problemami demograficznymi i trzeba podejmować takie działania, które zatrzymają odpływ mieszkańców.

Wyludnianie się niewielkich miast to obecnie jeden z największych problemów demograficznych. Jak wynika z prognoz GUS, do 2050 roku w województwie podlaskim może mieszkać mniej niż milion mieszkańców.

| red: mag

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z iOS

PRB
Aplikacja Polskiego Radia Białystok dla telefonów z Androidem

Przeczytaj, zanim skomentujesz

ZOBACZ TEŻ:


Niemal milion złotych z funduszy unijnych na rozwój obszarów wiejskich

28.06.2022, 16:34

To pieniądze m.in. na szkolenia, wyjazdy studyjne, konferencje, konkursy czy seminaria. Prawie milion złotych unijnego dofinansowania trafi do różnych organizacji i instytucji działających na podlaskich wsiach.


Podlaskie gminy, powiaty i kluby sportowe otrzymały dofinansowanie z budżetu województwa

22.06.2022, 13:56

Dzięki tym pieniądzom będą możliwe m.in. remonty dróg czy przebudowa kanalizacji, ale też rozwijanie sportowych pasji u dzieci. Blisko 2,5 miliona złotych z budżetu województwa podlaskiego otrzymało kilkanaście gmin, powiatów i klubów sportowych z regionu.


W Białymstoku rozmawiano o innowacjach i rozwoju usług elektronicznych

13.06.2022, 13:45

Coraz więcej Polaków korzysta z usług elektronicznych. Dostosowuje się do tego także administracja, usługi te będą coraz bardziej rozwijane - podkreślano w poniedziałek (13.06) w Białymstoku na konferencji "Innowacyjne rozwiązania dla przedsiębiorstw i samorządów".

ZNAJDŹ NAS

REKLAMA
OiFP BRZYDKI KACZOREK

REKLAMA
OiFP PAJACE / RYCERSKOŚĆ WIEŚNIACZA, R. LEONCAVALLO / P. MASCAGNI

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024

REKLAMA
STARE DOBRE MAŁŻEŃSTWO OIFP

REKLAMA
CARMINA BURANA KONCERT ORATORYJNY OIFP

Podlaskie Centrum Produktu Lokalnego
fot. Sylwia Krassowska
REGION
24.05.2024, 07:34, akt. 25.05.2024, 00:49

Finał Podlaskiej Marki już za nami
źródło: www.radio.bialystok.pl

Białystok FM 99,4 Łomża FM 87,9 Suwałki FM 98,6 Siemiatycze FM 104,1 Białowieża FM 89,4 178,352 MHz (k.5C) DAB+

Copyright © Polskie Radio Białystok